Itzhak Perlman, Türkiye'de

Itzhak Perlman, Türkiye'de
Bültenler - Haberler | Kültür Sanat

Efsanevi Keman Virtüözü Yapı Kredi Private Banking ana sponsorluğuyla Türkiye'de!

Dünyanın en önemli müzik otoritelerince 20. ve 21. yüzyılın en üstün keman virtüözü kabul edilen, Itzhak Perlman, Yapı Kredi Private Banking ana sponsorluğunda 28 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi'nde vereceği konser için Türkiye'ye geliyor.

Her gittiği ülkede müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşarak konser biletleri aylar önceden tükenen, Schindler'in Listesi filminden de tanınan Itzhak Perlman'ın konser biletleri biletix.com üzerinden satılıyor. Worldcard sahiplerine yüzde 10, Crystal sahiplerine ise yüzde 25 indirim fırsatı sunulan biletlerin ücretleri kategoriye bağlı olarak 100 ila 500 TL arasında değişecek. Konser Pilaka ve Piu Music işbirliği ile düzenleniyor.

20.000.000 dolarlık Soil Stradivarius ile geliyor!

Yapı Kredi Private Banking ana sponsorluğunun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteklediği konsere Perlman geçmişte Yehudi Menuhin'e ait Stradivari'nin altın çağında yapılmış en iyi kemanı olduğu düşünülen 1714 yapımı antik Soil Stradivarius ile katılacak. Perlman'ın kullandığı enstrümanın değerinin ortalama 20.000.000 dolar olduğu tahmin ediliyor.

5 ayrı dalda Grammy sahibi

En İyi Oda Müziği ve En İyi Enstrümantal Solocu Performansı gibi toplamda 5 ayrı dalda Grammy Ödülü'ne sahip olan Perlman'ın, Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva ve Hebrew üniversitelerinde fahri ve onursal doktoraları bulunuyor.

ITZHAK PERLMAN KİMDİR?

Hayatı

Schindler'in Listesi filminden de tanınan Perlman, 1945 yılında Birleşik Krallık Filistin Mandası'nda, Tel Aviv'de doğdu ve burada radyodan dinlediği klasik müziklerle kemana olan ilgisi başladı. Büyük keman eğitimcisi Ivan Galamian ve onun asistanı Deraothy DeLay ile Juilliard Okulu'nda çalışmak için Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınmadan önce Shulamit Konservatuarı'nda ve Tel-Aviv Müzik Akademisi'nde Rivka Goldgart ile çalıştı. Perlman dört yaşında çocuk felci geçirdi. İyi bir düzelme göstererek koltuk değnekleri ile yürümeyi öğrenen müzisyen, bugün genellikle koltuk değneklerini kullanmakla beraber; hareket etmek ve otururken keman çalmak için elektrikli amigo scooter kullanıyor. 20. ve 21. yüzyılın en üstün kemancılarından biri olarak görülen Perlman, halen eşiyle birlikte New York'ta yaşıyor.

Ünlü performansları

Itzhak Perlman, 7 Mayıs 2007 tarihinde Beyaz Saray'daki Kraliçe Elizabeth'in katıldığı devlet yemeğinde performans sergiledi. 2009 yılındaki Barack Obama'nın göreve başlama merasiminde, John Williams'ın Air and Simple Gifts adlı eserinde Yo-Yo Ma (çello), Gabriela Montero (piyano) ve Anthony McGill (klarnet) ile birlikte sahne aldı.

Son yıllarda, orkestra yönetmeye başlayan Perlman, Detroit Senfoni Orkestrası'nın başmisafir orkestra şefliği görevini aldı. 2002-2004 yılları arasında Saint Louis Senfoni Orkestrası'nda müzik danışmanı olarak hizmet verdikten sonra, Kasım 2007'de Westchester Senfoni Orkestrası Perlman'ın sanat yönetmenliğine ve baş orkestra şefliğine atandığını duyurdu. Bu çerçevede 11 Ekim 2008 tarihinde, Beethoven'ın 5.Piyano Konçertosu'nun çalındığı, Leon Fleisher'ın da yer aldığı Beethoven programında ilk konserini verdi.

Başarıları Ödülleri

Leventritt Yarışması – Galibiyet

Grammy Ödülleri

En İyi Oda Müziği Performansı

En İyi Enstrümental Solocu Performansı (orkestra ile)

En İyi Enstrümental Solocu Performansı (orkestra olmadan)

En İyi Klasik Albüm

En İyi Tasarlanmış Albüm, Klasik

Newsweek Magazine, Perlman'ı baş makalede yayınladı

A.B.D Başkanı Ronald Reagan tarafından "özgürlük madalyası" (Medal of Liberty) ile ödüllendirildi.

A.B.D Başkanı Bill Clinton tarafından "sanatlar ulusal madalyası" (National Medal of Arts) ile ödüllendirildi

Kennedy Merkezi Ödülleri (2003) Fahri/ Onursal derecelerde Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva and Hebrew üniversiteleri tarafından ödüllendirildi.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title