İskender Pala ile Kültür Yolculuğu

İskender Pala ile Kültür Yolculuğu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.tarafından gerçekleştirilen 'Kültür Sohbetleri'ne bu hafta yazar İskender Pala konuk oldu.'Divan şiirini sevdiren adam' olarak tanınan ünlü yazar İskender Pala Bursa'da okurlarıyla bir araya geldi.

İskender Pala ile Kültür Yolculuğu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından gerçekleştirilen 'Kültür Sohbetleri'ne bu hafta yazar İskender Pala konuk oldu.

'Divan şiirini sevdiren adam' olarak tanınan ünlü yazar İskender Pala Bursa'da okurlarıyla bir araya geldi. Sevenleriyle Fabrika-i Hümayun Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu'nda buluşan Pala'yı izleyenler arasında ünlü modacı Faruk Saraç da vardı. Bursalılardan büyük ilgi gören Pala, keyifli söyleşisinde okurlarının kendisiyle ilgili merak ettiği soruları samimiyetle cevaplandırdı.

'Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk', 'Katre-i Matem' ve 'Şah Sultan' adlı romanlarının ardından 'Od' adlı eseriyle de yüzbinlerce kişiye ulaşan Pala, konuşmasında etkili söz söylemenin öneminden bahsetti. Pala, okuma yazma oranının yüzde 3 olduğu bir toplumda 18 bin kelimeyle konuşan ve yazan Fuzuli'nin bugün hala etkisini yitirmeyişinin kelimeleri etkili kullanmasına bağlı olduğunu belirtti. Bugün okuma yazma oranının yüzde 97 olduğunu belirten Pala, buna rağmen üniversite mezunlarının sadece bin 800 kelimeyle konuştuğuna dikkati çekti.

Bu durumun okumayla ilişkili olduğunu vurgulayan Pala, dinleyicilerini daha çok okumaları, kendilerini farklı alanlarda geliştirmeleri ve mutlaka en az bir yabancı dil öğrenmeleri konusunda teşvik etti. Şiirin düz yazıya göre daha çok akılda kaldığını anlatan Pala, çok okumanın etkili konuşmanın yanı sıra şiir yazabilmeyi de desteklediğini kaydetti. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın hayatından misaller veren Pala, Bursa'da kendisini okurlarıyla buluşturan Büyükşehir Belediyesi ve Kültür A.Ş.'ye teşekkür etti. Söyleşinin ardından Pala, okurları için kitaplarını imzaladı ve sevenleriyle fotoğraf çektirdi.

Yazar İskender Pala, Yıldırım Belediyesi Molla Yegane Kültür Merkezi'nde de Dil ve Edebiyat Derneği'nin misafiri oldu.

Molla Yegan'daki programa Dil ve Edebiyat Derneği Başkan Vekili Arif Çelenk, Yıldırım Belediyesi

Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nurtekin Özyürek ve çok sayıda davetli katıldı.Pala, "Kültüre, sanata ve edebiyata destek veren bir ekibin misafiri olmaktan büyük keyif aldım" dedi. - BURSA