Iğdır Üniversitesi'nde "İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneği" Konulu Konferans

Iğdır Üniversitesi'nde "İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneği" Konulu Konferans

Iğdır Üniversitesi'nde 'İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneği' Konulu Konferans
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Iğdır Üniversitesi Edebiyat Topluğu tarafından “İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneğimiz” konulu konferans düzenlendi.

Iğdır Üniversitesi Edebiyat Topluğu tarafından "İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneğimiz" konulu konferans düzenlendi.

Yazar Ali Haydar Haksal'ın konuşmacı olarak katıldığı ve Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu'nda yapılan konferansa Rektör Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Erdem, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler katıldı. Yazar Ali Haydar Haksal, yaptığı konuşmaya; Peygamberimize (sav) vahyin gelmesiyle Müslüman olan şairlerden söz ederek başladı. Ardından akademisyenlere, araştırmacılara düşen görevi hatırlatan Yazar Haksal; akademisyen ve araştırmacıların İslam medeniyeti şiiri ile batı medeniyeti şiirini dönemsel olarak karşılaştırmaları gerektiğini vurguladı.

Şimdilerde biraz uzaklaşma olduysa da İran şiirinin de bizim şiirimizde olduğunu ifade eden Yazar Haksal, Mevlana'nın Farsça, Arapça ve Türkçe söylediğini örnek gösterdi. Batı düşüncesinden bakıldığı zaman İslam medeniyetinin ve sanatının tanınmaz hale geldiğini söyleyen Yazar Haksal, Ömer Seyfettin ve arkadaşlarının Selanik'te çıkardığı "Yeni Kalemler" dergisine değinerek, "Aruz Arap'ın şiiridir" dediklerini anlattı. Dünya edebiyatının çeşitli şairlerinden söz eden Yazar Haksal, Dante'nin "İlahi Komedyası"nın Muhittin İbn-i Arabi'den esinlenerek yazıldığını, ancak ters çevrildiğini ifade etti. Türk edebiyatı şiirinin çok güçlü olduğunu belirten Yazar Haksal, tezkirelerde divan sahibi 3 bin 750 şairin olduğunu ve adı geçen şair sayısının ise 6 bin civarında olduğunu kaydetti. Kendi geçmişimize baktığımızda devasa şairlerin olduğunu söyleyen Yazar Haksal, edebiyat anlayışımızda nesnelerden ziyade soyutlamadan oluşan bir şiir anlayışı olduğunu dile getirdi. Bizde Peygamber sevgisinin şiirlerle anlaşıldığı görüşüne yer veren Yazar Haksal, Süleyman Çelebi'nin "Mevlit-i Şerif"ini, Yunus Emre'nin "Araya Araya Bulsam İzini", Fuzuli'nin "Su Kasidesi" şiirlerini örnek gösterdi.

Victor Hugo'nun "Neden bu Türk gençleri bize benzemeye çalışıyor, kendileri gibi olmuyor?" sözü üzerinde duran Yazar Haksal, emperyalizmin hürriyet, eşitlik, adalet gibi sözlerle bizi özgürleştirdiğini ancak özümüzden kopararak bunu yaptıklarını açıkladı. Mason locasından ve ritüellerinden bahseden Yazar Haksal, ittihat ve terakkiden sonra edebiyat dünyamızda yaşananları anlattı. Bizim Peygamberimizin (sav) resim ve heykellerini yapmamıza gerek olmadığını, bizim O'na (sav) bağlayan bir sevgi bağımızın olduğunu, şiir damarımızın olduğunu vurgulayan Yazar Haksal, katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra konferans sona erdi.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz, Yazar Haksal'a verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti. - IĞDIR

Iğdır Üniversitesi'nde 'İslam Düşüncesinde Edebiyat Geleneği' Konulu Konferans

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title