İçine giren 30 saniyede ne olduğunu anlamadan ölüyor! Resmen satışa sunuldu - Haberler
Haberi Paylaş

İçine giren 30 saniyede ne olduğunu anlamadan ölüyor! Resmen satışa sunuldu

İsviçre'de intihar etmek isteyenler için satışa sunulan 3D baskılı intihar kapsülü tartışma yarattı. Kapsülün içerisine girenler, 30 saniye içerisinde oksijensiz kalarak hayatını kaybediyor.

İsviçre'de intihar etmek isteyenlerin intiharını kolaylaştırmak adına üretilen ve önceki günlerde piyasaya sürülen intihar kapsülü, büyük tartışmalara neden oldu. Çok sayıda medya kullanıcısı, aletin intiharı teşvik edeceğini ve bu nedenle piyasaya sürülmesinin çok yanlış olduğunu dile getirdi.

Sarco olarak adlandırılan makine, ötenazi yanlısı Exit International'ın kurucusu Philip Nitschke tarafından geliştirildi. Nitschke, ölümün hem boğulma hissi olmadan hem de paniksiz şekilde gerçekleşmesi için bu makineyi icat ettiklerini söyledi.

İçine giren 30 saniyede ne olduğunu anlamadan ölüyor! Resmen satışa sunuldu

Nitschke, kapsülün hafif olduğunu ve intihar etmek isteyen kişinin kapsülü istediği yere çekerek intihar edebileceğini belirtti. Aracın, ölmek isteyen kişiye çeşitli sorular yönelttiği ve bu soruların ardından ölüm işlemi için düğmeye basmasına imkan tanındığı ifade edildi.

Sarco isimli aracın, insanları nasıl öldürdüğünün detayları da paylaşıldı. Buna göre söz konusu kapsül, yüzde 21 olan oksijen seviyesini 30 saniye içerisinde yüzde 1 seviyesine indirerek içine binen kişinin ölmesini sağlıyor. Diğer yandan kapsülün fiyatıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

İçine giren 30 saniyede ne olduğunu anlamadan ölüyor! Resmen satışa sunulduPhilip Nitschke

Barış Yahya Çinçin
Gündem Editörü Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Vefat, Ölüm, Dünya, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (9)
Metin Özel:HADİS-İ ŞERİF "Kim iyi bir çığır açarsa, bununla amel edenlerin ecri kadar ecri bu çığırı açan alır. Kötü bir çığır açan da, bununla amel edenlerin günahı kadar günahı yüklenir.” Cevap Yaz 0 7 Yayından Kaldır
Zeynep Nursen:Evde gazı açar ölürsün veya garaja kapar kendini ölürsün bunu için elaleme para mı vereceksin, böyle bir niyetim yok ama olsaydı bu amaç için kerizlenmezdim dogrusu. Şaşırtıcı olan şu ki Avrupada, İskandinavyada şartla daha iyi olsa da ölmek isteyenler cok belki şartlar zor olunca hayata daha bir sarılıyor insan hersey mis gibi olunca belki tadı kalmıyor hayatın Cevap Yaz 16 51 Yayından Kaldır
mussag:hayatımda okuduğum en saçma yorum... ölürken bile ucuza kaçma zihniyeti... yani öldükten sonra cebinde para kalsa ne yapacaksın... 3 14 Yayından Kaldır
Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title