Homeros Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin'in Oldu - Haberler
Haberi Paylaş

Homeros Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin'in Oldu

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Genel

Homeros Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin'in olduÇANAKKALE - Çanakkale'de bu yıl 55'incisi düzenlenen Uluslararası Troia Festivali kapsamında, Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü, Prof. Dr. Haluk Şahin'e verildi.

Homeros Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin'in oldu

ÇANAKKALE - Çanakkale'de bu yıl 55'incisi düzenlenen Uluslararası Troia Festivali kapsamında, Homeros Bilim Kültür Sanat Ödülü, Prof. Dr. Haluk Şahin'e verildi.

Çanakkale'de bu yıl 55'incisi düzenlenen Uluslararası Troia Festivali'nin resmi açılış töreni Troia Antik Kenti'nde düzenlendi. 5 bin yıllık Odeon'da düzenlenen törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Troya Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ve vatandaşlar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, "Biz bugün Korfmann'ın büyük emek verdiği, UNESCO'nun Dünya Mirası kabul ettiği Troia'dayız. Vakitlerden de 2018 Troia Yılı'ndayız. Bu antik kent sadece Çanakkale'nin değil, ülkemizin, hatta dünyanın gözbebeği. Zamanlar üstü bir değer ve tüm insanlığa ait bir hazine. Maziden kalmış ve atiye nakledilecek bir kadim ve bir büyük medeniyet. 2018 Troia Yılı işte bu yücelikler buluşması için eşsiz bir fırsat. Tozlarından arındırılan bu birikim, 2018 Troia Yılıyla daha da ışıldıyor. Bu göz kamaştırıcı güzellik, özellikle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Troia'dan çıkarılan arkeolojik eserlerin sergileneceği Troia Müzesinin 2018 yılında açılacak olması ile daha bir anlamlı. Her zaman söylediğim bir hususu bu vesilesiyle tekrarlamak isterim ki o da; 'Troia'ya ait olan Troia'da kalmalıdır. 'Troia'nın kayıp hazineleri ait olduğu yere, Troia'ya iade edilmelidir. Bununla birlikte Homeros'un İlyadası 7'den 70'e herkesçe okunmalıdır. 2018 Troia Yılı'nın; bir Anadolu Medeniyeti olan Troia'ya ve tüm Anadolu'ya büyük zenginlikler sunmasını ve Troia'nın dünya çapında kültürel bir cazibe merkezi olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Festivalde, Prof. Dr. Haluk Şahin geleneksel Homeros Bilim Sanat Kültür Ödülünü Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ın elinden aldı.

Resmi açılış töreni, 'Homeros Okumaları' etkinliğiyle sona erdi.

Homeros Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin'in Oldu

Homeros Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin'in Oldu

Homeros Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin'in Oldu

Homeros Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin'in Oldu
İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500