Hdp'li Milletvekillerinin "Terör Örgütü Propagandası" Davası - Haberler
Haberi Paylaş

Hdp'li Milletvekillerinin "Terör Örgütü Propagandası" Davası

AA - Haberler | Güncel
Hdp'li Milletvekillerinin

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülüp Erzurum'un Tekman ilçesinde defnedilen bir teröristin de aralarında bulunduğu 5 PKK'lı teröristin cenazelerine katıldıkları iddia edilen HDP Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Berdan Öztürk'ün "terör...

Şırnak'ın Cizre ilçesinde, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülüp Erzurum'un Tekman ilçesinde defnedilen bir teröristin de aralarında bulunduğu 5 Pkk'lı teröristin cenazelerine katıldıkları iddia edilen HDP Ağrı milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Berdan Öztürk'ün "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan yargılanmalarına başlandı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar Taşdemir ve Öztürk katılmadı. Taşdemir'in avukatı Olcay Öztürk ise duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan avukat Öztürk, müvekkilinin halen 26. Dönem Ağrı Milletvekili olarak yasama faaliyetlerini sürdürdüğünü belirterek, "Bu sebepten dolayı duruşmada hazır bulunamamıştır. Her ne kadar duruşma saati bildirilmiş olsa da müvekkilim belirttiğim sebepten dolayı hazır olamayacaktır. Bu aşamada eksik evrakların tamamlanmasını talep ediyoruz. Müvekkil beyanları alındıktan sonra esasa ve usule ilişkin savunmada bulunacağız." dedi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Taşdemir için Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesine, Öztürk hakkında ise Ağrı Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılarak duruşmaya katılmaları için usulüne uygun davetiye çıkarılıp çıkarılmadığının sorulmasına, davetiyeye rağmen bir sonraki duruşmaya gelmemelerinin tespiti halinde de haklarında "zorla getirme emri" çıkartılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Hınıs Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, HDP Ağrı milletvekilleri Berdan Öztürk ve Dirayet Taşdemir'in, Şırnak'ın Cizre ilçesinde güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldürülen ve terör örgütü PKK adına faaliyet yürüten sözde Özgür Kadın Kongresi üyesi Berjin Demirkaya'nın Erzurum'un Tekman ilçesindeki cenaze törenine, Taşdemir ve Öztürk'ün de başka 4 ayrı teröristin cenazesine katıldığına işaret ediliyor.

Özkan'ın soruşturma dosyasının Muş milletvekili olması ve hakkında Muş Cumhuriyet Başsavcılığında benzer soruşturmalar bulunması sebebiyle ayrıldığı aktarılan iddianamede, sanıklar Taşdemir ile Öztürk'ün ülkenin bölünmez bütünlüğüne kasteden terör örgütü PKK/KCK mensuplarının güvenlik güçleriyle girdiği silahlı çatışmayı haklı göstermek, terör yöntemlerini kullanmaya özendirmek ve terörizmi yüceltmek amacıyla terörist cenazelerine katıldığı belirtiliyor.

İddianamede, soruşturma konusu eylemlerin terör örgütü PKK'nın cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ve bu yöntemleri teşvik edebilecek nitelikte olduğu, sanıkların PKK/KCK mensubunun cenaze törenine katılarak teröristin meşru bir amaç için öldüğü izlenimi verdiği ve bu eylemin yaşanılan bölge itibarıyla açık ciddi ve yakın bir tehlike oluşturduğu vurgulanıyor.

Milletvekilleri Dirayet Taşdemir ve Berdan Öztürk'ün "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılmaları istenen iddianamede, sanıkların seçme seçilme hakkından yoksun bırakılmaları da talep ediliyor.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title