Haberler

Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir?

Güncelleme:

Zekat, İslam'ın beş temel şartından biri olan ve Müslümanların mallarının belirli bir kısmını ihtiyaç sahiplerine vermeleri gereken dini bir yükümlülüktür. Maddi durumu belirli bir seviyenin üzerinde olan her Müslümana farzdır. Zekatın farz olması için mal varlığının, nisap miktarı denilen belirli bir eşiğin üzerinde olması gerekir. Peki zekatın geçerli olmasının şartları nelerdir?

Zekat, Allah'a olan bağlılığın ve itaatin bir göstergesidir. Müslümanlar, zekat vererek Allah'ın emirlerine uymuş olurlar. Bu ibadet, malı temizler ve bereketlendirir. Kur'an-ı Kerim'de, "Onların mallarından sadaka (zekat) al ki, onunla kendilerini temizleyip arındırasın..." (Tevbe, 9:103) buyrulmaktadır. İşte zekat kimlere farzdır sorusununyanıtı…

ZEKAT KİMLERE FARZDIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre zekat, belirli şartları taşıyan Müslümanlara farzdır. İşte zekatın farz olduğu kişiler ve bu kişilerin taşıması gereken şartlar:

  • Zekat, yalnızca Müslümanlara farzdır. Müslüman olmayanların zekat vermesi gerekmemektedir.
  • Zekat, hür olan ve ergenlik çağına ulaşmış Müslümanlara farzdır. Çocuklar ve akıl sağlığı yerinde olmayan kişiler zekatla mükellef değildir.
  • Zekatın farz olabilmesi için kişinin sahip olduğu mal ve paranın, temel ihtiyaçlarının ve borçlarının dışında, belirli bir miktarın üzerinde olması gerekir. Bu miktara nisap denir ve altın veya gümüş üzerinden hesaplanır. Günümüzde bu miktar, yaklaşık 85 gram altına veya bu değere eşdeğer mal varlığına sahip olmak olarak belirlenmiştir.
  • Zekat, nisap miktarına ulaşan mal varlığına sahip olduktan sonra, üzerinden tam bir hicri yıl (354 gün) geçmesi durumunda farz olur. Bu süreye "havelânü'l-havl" denir.
  • Zekat verecek kişinin, temel ihtiyaçlarının ve borçlarının dışında nisap miktarına sahip olması gerekmektedir. Borçlar ve temel ihtiyaçlar düşüldükten sonra nisap miktarı kadar malı veya parası olan kişi zekatla yükümlüdür.

Bu şartları taşıyan her Müslüman, mal varlığının %2,5'ini (kırkta birini) zekat olarak vermekle yükümlüdür. Zekat, ihtiyaç sahiplerine dağıtılarak toplumsal denge ve adaletin sağlanmasına katkıda bulunur.

Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir?

ZEKATIN GEÇERLİ OLMASININ ŞARTLARI NELERDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'na göre, zekatın geçerli olması için belirli şartlar ve koşullar bulunmaktadır. İşte zekatın geçerli olması için gerekli olan ana şartlar:

  • Zekatın farz olabilmesi için, kişinin sahip olduğu mal ve paranın nisap miktarını aşması gerekir. Nisap miktarı, belirli bir eşiğin üzerindeki mal varlığını ifade eder.
  • Zekatın farz olabilmesi için, mal varlığının nisap miktarına ulaştığı tarihten itibaren bir hicri yıl (354 gün) geçmesi gerekir. Bu süreye "havelânü'l-havl" denir.
  • Zekatın verilecek mal veya paranın temiz ve helal olması gerekir. Haram yollarla elde edilen veya kirli bir geçmişi olan malların zekat olarak verilmesi caiz değildir.
  • Zekatın verilecek kişilerin (fakirler, muhtaçlar, yolcular, borçlular vb.) belirlenmesi ve zekatın doğru kişilere verilmesi önemlidir. Zekat, Kur'an'da belirtilen sekiz fakir ve muhtaç sınıfa verilir.
  • Zekatın, ihtiyaç sahiplerine doğru bir şekilde dağıtılması ve adaletli bir biçimde kullanılması gerekir. Zekatı toplayan ve dağıtan kuruluşlar bu konuda dikkatli olmalı ve zekatın amacına uygun kullanılmasını sağlamalıdır.

Söz konusu şartlar, zekatın geçerli olması için önemlidir ve doğru bir şekilde yerine getirilmesini sağlar. Zekat veren kişilerin bu şartlara uygun hareket etmeleri önemlidir.

Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir?

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Gündem Eğitim Yaşam Haberler

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

File Market'te nakit ödemeler kaldırılıyor mu? Mağazaya yerleştirilen tabela ortalığı karıştırdı

Küçük çocuğu zorla dudaklarından öptürmüştü! Genç kadın TikTok rezaleti sonrası gözaltına alındı

Küçük çocuğu zorla dudaklarından öptürmüştü! Genç kadın TikTok rezaleti sonrası gözaltına alındı

CHP heyeti, Bakan Şimşek ile görüştü! Taleplerini 4 ana başlık üzerinden sıraladılar

CHP heyeti, Bakan Şimşek ile görüştü! Taleplerini 4 ana başlık üzerinden sıraladılar

Bakmadan Geçme

BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 Bursa su kesintisi listesi! Babamın Penguenleri filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Babamın Penguenleri filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Renkli güneş kremi kullanmak zararlı mı? Renkli güneş kremi mi daha iyi renksiz mi? Renkli güneş koruyucusu nedir? Buket Özgünlü serbest bırakıldı mı? Buket Özgünlü neden tutuklandı? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 Konya su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 Antalya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! 24 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! 24 Haziran 2024 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? ÖSYM OBP nedir, nasıl hesaplanır? OBP nasıl güncellenir? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 24-25 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! Bugünkü EURO 2024 maçları saat kaçta? 24 Haziran bugün kimin maçı var? Sokak hayvanları yasası nedir? Sokak köpekleri uyutulacak mı? 2024 TBMM'de sokak hayvanları kanun teklifinde son durum! 25 Haziran Salı 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 25 Haziran burç yorumları nedir?
Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title