Haberler

Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı?

Güncelleme:

Kulak çubukları, kulak kanalını temizlemek veya kulak kirini çıkarmak için sıklıkla kullanılan yaygın bir kişisel bakım ürünüdür. Ancak, uzmanlar kulak çubuklarının kullanımının sağlıksız olduğunu ve kulak sağlığı için potansiyel riskler taşıdığını belirtmektedir. Peki kulak çubukları zararlı mı, enfeksiyon yapar mı?

Kulak çubukları, daha derine doğru itilirse kulak zarına zarar verebilir. Kulak kirini çıkarmak yerine daha fazla kirin kulak içine itilmesine ve kulak zarının zarar görmesine neden olabilir. Özellikle ucunda pamuk olan çöplerle yapılan temizlik, kulak kirinin kontrolsüz şekilde iyice içeri doğru itilmesine hatta kulak zarına yapışmasına yol açabilir. Bu durum, dış kulak yolu enfeksiyonlarına ve hatta kulak zarında deliklere yol açabilir.

KULAK ÇUBUKLARI ZARARLI MI?

Kulak temizleme çubuklarının kullanımı konusunda dikkatli olmak önemlidir. İşte kulak temizleme çubuklarının zararları:

  • Kulak temizleme çubuğu bilinçsiz bir şekilde çok derinlere sokulursa, kulak zarı delinmesi gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu durum işitme kaybına neden olabilir.
  • Kulak çubuğu kullanımı sırasında dış kulak yolunda görünmeyen çizikler ve zedelenmeler meydana gelebilir. Bu zedelenmeler bakterilere yol açabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir. Enfeksiyon oluşumunu önlemek için kulak çubuğunu derinlere kadar sokmamak önemlidir.
  • Kulak çubuğu kullanıldığında, kulakta biriken kir daha da derine itilir. Bu durum bir süre sonra kulak yolunun tamamen tıkanmasına yol açabilir. Ayrıca tıkalı kalan kirlerin su ile birleşmesi mantar oluşumuna neden olabilir.

Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı?

KULAK KİRİ NASIL TEMİZLENİR?

Kulak temizliği önemlidir ve doğru yöntemleri kullanarak kulaklarınızı temizlemek sağlığınız için faydalıdır. İşte kulak temizliği için bazı adımlar:

Kulağınızı İnceleyin : Kulak temizliği yapmadan önce kulağınızda herhangi bir enfeksiyon veya kulak zarı delinmesi olup olmadığını kontrol edin. Eğer böyle bir durum varsa, kulağınızı temizlemek tehlikeli olabilir. Bu durumda hemen bir doktordan randevu almalısınız. Kulak enfeksiyonu belirtileri arasında ateş, ishal veya kusma, yeşil veya sarı akıntı ve şiddetli kulak ağrısı bulunur.

Kulak Kirini Yumuşatın : Kulak kirini yumuşatmak için kendi solüsyonunuzu hazırlayabilirsiniz. Eczaneden karbamid peroksit temizleme solüsyonu alabilir veya bunu kendiniz hazırlayabilirsiniz. İşte bazı seçenekler:

  • Bir veya iki tatlı kaşığı %3-4 yoğunlukta hidrojen peroksit solüsyonu
  • Bir veya iki tatlı kaşığı mineral yağı
  • Bir veya iki tatlı kaşığı gliserin

Solüsyonu Uygulayın : Solüsyonu kulak kanalınıza uygulamak için bir aparat kullanabilirsiniz. Eğer aparatınız yoksa, solüsyonu şişeden doğrudan kulağınıza dökebilirsiniz. Solüsyonu kulağınıza döktükten sonra birkaç dakika bekleyin.

Sıvıyı Akıtın : Kafanızı yana eğerek kulağınızın altına boş bir kap koyun veya kulak deliğine pamuk tutun. Kafanızı yavaşça eğin ve sıvının dışarı akmasını sağlayın. Pamuğu kulak deliğinin dış kısmına nazikçe tutun, böylece akacak olan sıvıyı yakalayacak şekilde yerleştirmiş olacaksınız.

Kulakları Su İle Temizleyin: Kir yumuşadıktan sonra kauçuk bir şırınga kullanarak kulağınızda kalan kiri suyla temizleyin. Şırıngayla kulak kanalına nazikçe hafif ılık su (vücut sıcaklığında, 37°C) sıkın. Çıkmayan kirler veya kulak kanalı küçük olanlar için temiz ılık suyla dolu küçük bir şırıngalı şişe, kauçuk şırıngadan daha iyi işe yarayabilir.

Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı?

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Kulak Akıntısı Kulak Ağrısı Gündem Sağlık Yaşam Haberler

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Kredi kartı harcamaları patladı! Limit ve taksit sayısına yeni düzenleme

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere 'Sen insan değilsin' diyerek tepki gösterdi

Hem suçlu hem güçlü! Ceza yazan polislere "Sen insan değilsin" diyerek tepki gösterdi

Bakmadan Geçme

Kurban Bayramı bitti mi? 20 Haziran Perşembe Kurban Bayramı tatili bitti mi, resmi tatil bitti mi? Bugün BORSA açık mı? 20 Haziran Perşembe BORSA kapalı mı, açık mı? Borsa İstanbul kaçta açılıyor? Bugün PTT açık mı? 20 Haziran Perşembe PTT kapalı mı, açık mı? Bugün sağlık ocakları açık mı? 20 Haziran Perşembe sağlık ocakları kapalı mı, açık mı? Bugün resmi tatil mi? 20 Haziran Perşembe resmi tatil mi, değil mi? Bugün devlet daireleri ve kamu kurumları açık mı? EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi!
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title