Haberi Paylaş
Kahramanmaraş İftar, İmsak ve Sahur vakti ne zaman? 1-2 Nisan (Cumartesi-Pazar) Kahramanmaraş ve ilçeleri sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta?

Kahramanmaraş İftar, İmsak ve Sahur vakti ne zaman? 1-2 Nisan (Cumartesi-Pazar) Kahramanmaraş ve ilçeleri sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta?

Gündem Haberleri

Mübarek Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar ve sahur saatleri araştırılmaya başlandı. Peki, Kahramanmaraş imsakiye saatleri ne zaman? Kahramanmaraş iftar ve sahur saatleri! Kahramanmaraş'ta akşam ezanı kaçta okunacak? Sabah namazı kaçta okunacak? 1-2 Nisan (Cumartesi-Pazar) Kahramanmaraş iftar ve sahur saat kaçta olacak? Kahramanmaraş İftar, İmsak ve Sahur vakti ne zaman? Kahramanmaraş'ta akşam ezanı kaçta okunacak? Kahramanmaraş ilçeleri iftar-sahur-imsakiye süreleri haberimizde...

Kahramanmaraş iftar ve sahur vakitleri ne zaman? Kahramanmaraş'ta iftar ne zaman açılacak? Kahramanmaraş sahur ne zaman yapılıyor? Kahramanmaraş'da sabah ezanı ne zaman okunuyor? Kahramanmaraş İftar ve Sahur vakti! 1-2 Nisan (Cumartesi-Pazar) Kahramanmaraş sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta? 2023 Kahramanmaraş imsakiye! Kahramanmaraş İftar, İmsak ve Sahur vakti ne zaman? Kahramanmaraş Diyanet imsakiye saatleri ve detayları haberimizde...

Kahramanmaraş'da 1 Nisan Cumartesi günü iftar saati 19:01 olarak açıklandı. 1 Nisan Cumartesi sahur vakti ise 04:50 olarak açıklandı. Ayrıca 2 Nisan Pazar sahur vakti 04:48 iken, aynı gün iftar vakti ise 19:02 'dir.

10 Ramazan 1444 1 Nisan 2023 Cumartesi 04:50 06:12 12:41 16:14 19:01 20:18

11 Ramazan 1444 2 Nisan 2023 Pazar 04:48 06:10 12:41 16:14 19:02 20:19

Kahramanmaraş İftar, İmsak ve Sahur vakti ne zaman? 1-2 Nisan (Cumartesi-Pazar) Kahramanmaraş ve ilçeleri sahur ve iftar ne zaman, saat kaçta?

DİYANET KAHRAMANMARAŞ İLÇELERİ İMSAKİYE İÇİN TIKLAYINIZ...

Peygamber Efendimiz, iftar edeceği zaman özel yiyecekler aramaz, yemek ayrımı yapmaz, sofrada ne bulursa onunla iftar ederdi.

Onun iftar sofrası, lüks ve israftan uzak, son derece sade idi. Medine"de Efendimizin yanında büyüyen Enes b. Mâlik (ra), Resûlullah"ın iftarını şöyle anlatmıştır: "Resûlullah (sav) akşam namazını kılmadan önce birkaç taze hurma ile, eğer yoksa kuru hurma ile iftar ederdi, o da yoksa birkaç yudum suyla orucunu açardı."

Peygamberimiz, Allah rızasını kazanmak için oruç tutar, O"nun rızkıyla iftar eder, iftar ederken de ellerini açarak şöyle dua ederdi:

"Allâhümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü. (Allah"ım! Senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açtım.)"

Allah Resûlü, "Her oruçlunun iftarını açtığında reddedilmeyen bir duası vardır." diyerek müminlere bu sevinç ve bağışlanma vaktinde dua etmelerini öğütlemiştir. Bu hadisi Peygamberimizden nakleden sahâbî Abdullah b. Amr"ın (ra) iftar vaktinde,"Allah"ım! Senden herşeyi kuşatan rahmetin ile beni bağışlamanı dilerim." diyerek dua ettiği bilinmektedir.

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 29, 50).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde "bereket" (Buhârî, Savm, 50) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 66). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî', II, 206).

Kahramanmaraş İmsak İftar Dini Gündem Yaşam Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title