Haberler

İYİ Parti Kütahya adayı kim? 2024 İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan adayı Ahmet Tekdemir kimdir?

İYİ Parti'nin aday tanıtım toplantıları ile yeni 31 Mart 2024 yerel seçim adaylarını açıklamaya devam ediyor. Peki, İYİ Parti Kütahya adayı kim? İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan adayı kimdir?

İyi Parti'nin birçok şehirdeki belediye başkan adayları belli oldu. Peki, İYİ Parti Kütahya adayı kim? İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan adayı kimdir?

İYİ PARTİ KÜTAHYA ADAYI KİM?

Yerel seçimlere kendi adaylarıyla girme kararı alan İYİ Parti'de Kütahya adayı da açıklandı. Genel Başkan Meral Akşener, Kütahya'da yaptığı konuşmada adayın Ahmet Tekdemir olduğunu duyurdu.

AHMET TEKDEMİR KİMDİR?

1971 yılında Kütahya'da doğan Ahmet Tekdemir, Kütahya'nın yetiştirdiği önemli isimlerden biridir. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra askerlik görevini yerine getiren Tekdemir, 1993 yılında Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda memur olarak göreve başladı. Bu dönemde kamu hizmeti alanında başarılı bir kariyere adım atan Ahmet Tekdemir, 2005 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na atanarak burada görev yapmıştır. Devlet memuriyetinin ardından kendi isteğiyle istifa eden Ahmet Tekdemir, ticari hayata atılmıştır.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "İYİ Parti" şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM'de 38 milletvekili ile grubu bulunmaktadır. Genel başkanı Meral Akşener'dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisinden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. Partinin kurucusu ve genel başkanı Meral Akşener ile ilk genel başkan yardımcısı Koray Kütahya, parti kurulmadan önce MHP'nin yönetiminde görev almıştır. MHP'nin 2017 anayasa referandumunda 'Evet' oyu çağrısı ve partinin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin yerine başka bir genel başkan getirmek için düzenlenen bir kurultayın ardından tanınmış MHP üyeleri arasında yeni parti fikri ortaya çıktı. Siyasi yorumculara göre parti genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin yakın ilişkilere sahip olduğu olumlu bir gündemi savunur, Türkiye'nin Batı Bloku'nun bir parçası olmaya devam etmesi gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Parti, özellikle parlamenter sistem ve yargının ve diğer kurumların bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem vermektedir. Parti, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hükümetine muhalif olan sağcı seçmenler için "alternatif bir kapı" olarak yorumlanmıştır.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

İYİ Parti Gündem Politika Haberler

Bakmadan Geçme

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title