Haberler

Heimlich manevrası nedir? Heimlich manevrası nasıl uygulanır?

Güncelleme:

Heimlich manevrası, boğulma riski olan kişilere uygulanan bir ilk yardım yöntemidir. Boğazına bir şey kaçan ve nefes almakta zorlanan bir kişiye uygulanır. Manevra, kişinin arkasından sarılarak karın bölgesine hızlı ve sert bir şekilde basınç uygulanması şeklinde gerçekleştirilir. Bu basınç, boğazı tıkayan cismin dışarı atılmasını sağlar.

Heimlich manevrası, solunum yolunun tıkanması durumunda (yani bir kişinin boğulması durumunda) uygulanacak bir ilk yardım tekniğidir. Peki, Heimlich manevrası nedir? Heimlich manevrası nasıl uygulanır?

HEIMLICH MANEVRASI NEDİR?

Heimlich manevrası solunum yolunun tıkanması anlamına gelir. Bu manevra, boğazda takılı kalmış olan bir nesneyi dışarı çıkarmak amacıyla karın bölgesine baskı yaparak diyaframın hızla yukarı doğru hareket etmesini sağlar. Bu bağlamda, bireyin hava yolunun açılmasına yardımcı olur.


Heimlich manevrası nedir? Heimlich manevrası nasıl uygulanır?

HEIMLICH MANEVRASI NASIL UYGULANIR?

Boğulan Kişi Bilinçliyse:

Pozisyon Alın: Boğulan kişinin arkasında durun ve kollarınızı onun beline dolayın.

Hazırlık: Bir elinizi yumruk yapın ve yumruğunuzu boğulan kişinin göbek deliği ile göğüs kemiği arasındaki bölgeye, başparmak içe gelecek şekilde yerleştirin.

Baskı Uygulayın: Diğer elinizi yumruğunuzun üzerine koyun ve hızlıca yukarı doğru baskı uygulayın. Bu hareketi karın bölgesine doğru hızlı ve kuvvetli itme şeklinde yapın.

Tekrar Edin: Nesne çıkana kadar bu hareketi birkaç kez tekrarlayın. Nesne çıkmazsa ve kişi bilinç kaybı yaşarsa, acil yardım ekiplerini arayın ve CPR (kalp masajı ve suni solunum) uygulamaya hazırlıklı olun.

Boğulan Kişi Bilinçsizse:

Yere Yatırın: Kişiyi dikkatlice yere yatırın ve başını yana çevirin.

Ağız Kontrolü: Nesne görünebilir durumda ise, parmaklarınızla dikkatlice çıkarın. Ancak, nesneyi göremiyorsanız parmaklarınızı kullanarak körlemesine çıkarmaya çalışmayın.

CPR Uygulayın: CPR eğitiminiz varsa hemen CPR uygulamaya başlayın. 30 kalp masajı ve ardından 2 suni solunum yapın. Her 30 kalp masajından sonra ağızda nesne olup olmadığını kontrol edin.

Yardım Çağırın: Acil sağlık hizmetlerini (112) arayın veya arattırın.

Kendi Kendinize Heimlich Manevrası Uygulamak:

Yumruk Yapın: Bir elinizi yumruk yapın ve yumruğunuzu göbek deliğinizin biraz üstüne yerleştirin.

Diğer Elinizi Koyun: Diğer elinizi yumruğunuzun üzerine koyun.

Baskı Uygulayın: Hızlı bir şekilde yukarı ve içeri doğru kendinize baskı yapın. Alternatif olarak, bir sandalyenin sırtına veya sert bir yüzeye karnınızı dayayıp hızlıca itebilirsiniz.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Gündem Eğitim Sağlık Yaşam Haberler

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Bakmadan Geçme

Arife mi, arefe mi? TDK nasıl yazılır? Türk Dil Kurumu doğru yazılışı hangisi #129300 Messi futbolu bıraktı mı? Messi jübile mi yapacak 2024? 13 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 13 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 13 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 13 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 13 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor birincilik ödülü ne, Survivor şampiyonu ne kazanacak, kaç TL? 13 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Survivor 2024 final nerde yapılacak? İstanbul Nefes Orman Açık Hava Sahnesi nerede? Survivor All Star 2024 şampiyonu nasıl belirlenecek, SMS mi performans mı? #129300
14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

14 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel istismar! Olayı öğrenen anne, 2 kişinin evini ateşe verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title