Katil balina Akdeniz kıyılarına kadar geldi! Balıkçılar bile ilk defa gördü - Haberler
Haberi Paylaş

Katil balina Akdeniz kıyılarına kadar geldi! Balıkçılar bile ilk defa gördü

İhlas Haber Ajansı / İsa Akar - Haberler | Güncel

Antalya'da katil balina ölüsü kıyıya vurdu. Barınakta görülen balinayla ilgili konuşan balıkçılar, bölgede ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını dile getirdi.

Akdeniz'in incisi konumunda bulunan Antalya'da katil balina ölüsü kıyıdaki balıkçılar tarafından görüldü. İlk defa yaşanan durum karşısında balıkçılar da şaşkınlıklarını gizleyemedi. Ayrıca yapılan incelemelerde katil balinanın derisinde ağ izlerine rastlandı.

Katil köpek balığı Akdeniz kıyılarına kadar geldi! Balıkçılar bile ilk defa gördü

Antalya Balıkçı Barınağı yakındaki Çaltıcak mesire alanındaki kayalık bölgede siyah bir cisim olduğunu gören vatandaşlar durumu yetkililere haber verdi. Yapılan incelemede cismin Pseudorca crassidens(yalancı katil balina) olduğu belirlendi. Akdeniz Üniversite Su ürünleri Fakültesi Öğretim üyeleri ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü personelleri işbirliğiyle balina balıkçı barınağına getirildi.

AÜ Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, Araştırma Görevlisi ve Deniz Memelileri Araştırma Komisyonu Üyesi Berivan Elif Aslan, Deniz Hayvanları Hastalıkları Araştırıcısı Aycan Ulutaş tarafından yapılan incelemenin ardından, balina ekiplerce gömüldü. Balığın kıyıdaki görüntüsü ise vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı.

Katil köpek balığı Akdeniz kıyılarına kadar geldi! Balıkçılar bile ilk defa gördü

Akdeniz Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, yalancı katil balinanın Akdeniz kıyısı olan ülkelerde yoğun olarak yaşadığını ama Antalya'da ilk kez görüldüğünü kaydetti. Balinanın yaklaşık 5 metre boyunda erkek bir birey olduğunu dile getiren Korun, " Balinanın üzerinde sıyrıklar var, muhtemelen ağlardan zarar görmüş. Antalya kıyılarında ilk kez görüyoruz. Ölümü günler önce gerçekleşmiş. Antalya'nın yerli bir türü değil, Akdeniz'e kıyı olan diğer ülkelerde görülüyor. Balinayı sudan, belediye ekipleri çıkardı. Gerekli numunelerin alınmasının ardından gömme işlemi gerçekleştirildi" dedi.

Katil köpek balığı Akdeniz kıyılarına kadar geldi! Balıkçılar bile ilk defa gördü

İhlas Haber Ajansı / İsa Akar - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title