Oğluna şiddet gösterdiğini ileri sürdüğü öğretmene kafa attı - Haberler
Haberi Paylaş

Oğluna şiddet gösterdiğini ileri sürdüğü öğretmene kafa attı

Demirören Haber Ajansı / Burak Emek - Haberler | Güncel

Diyarbakır'da 10 yaşındaki oğluna şiddet uygulandığını öne süren bir baba, gittiği okulda çıkan tartışmada çocuğunu dövdüğü ileri sürülen öğretmene kafa attı. Karakola götürülen taraflar birbirlerinden şikayetçi olurken, baba ise çocuğunun psikolojisinin bozulduğu gerekçesiyle öğretmene maddi ve manevi tazminat dava açacağını ifade etti.

Yenişehir ilçesi Aziziye Mahallesi'ndeki Şehit Mehmet Hüseyin Balta Ortaokulu'nda öğrenci olan Y.E.O., sınıfta yalan söylediği gerekçesiyle öğretmeni A.B. tarafından iddiaya göre dövüldü. Y.E.O., eve döndüğünde durumu ailesine anlattı. Bunun üzerine baba Bilal O. ile kızı S.S.O. okula gitti.

Okulda, baba- kız ile öğretmen A.B. arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında Bilal O., öğretmen A.B.'ye kafa attı. Araya giren diğer öğretmenler, polise haber verdi. İhbar üzerine okula gelen polis ekipleri, tarafları sakinleştirdi. Bilal O. ve öğretmen A.B.'nin şikayeti üzerine taraflar karakola götürüldü.

Oğluna şiddet gösterdiğini ileri sürdüğü öğretmene kafa attı

Öğretmen A.B. hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü'ne de şikayette bulunan Bilal O., oğlunun öğretmeni tarafından hem fiziksel hem de duygusal şiddete maruz kaldığını söyledi. Bilal Ö., "Konuşmak için okul müdürünün yanına gittim. Eğer şiddete karşı bir insan olmasam ve şiddet yapmaya gitsem yanıma 23 yaşındaki kızımı almam. Okulda müdürü bulamadık, etrafta yetkili birini beklerken öğretmen yanımıza yanaştı. Oğluma, 'Bu kim?' dedim. 'Öğretmenim' dedi. 'Hocam neden çocuğuma şiddet uyguladınız, sebep ne, öğrenebilir miyim' dedim. 'Oğlunuz yalan konuşuyor', dedi. Dedim 'Siz mi, vurdunuz?' 'Evet ben vurdum', dedi. 'Hangi hakla vuruyorsunuz', dedim. 'Ben öğretmenim' dedi. Ben de 'Bir eğitici olarak çocuklara şiddet uygulamanızı mı hak kılıyor' dedim. O da 'Bana şiddet uygulayamazsınız' dedi. Ben, 'Sizinle konuşuyorum size şiddet uygulamıyorum' dedim. Bağırmaya başladı 'Bana şiddet uygulama' diye. Ben de 'Müdürün odasına gidelim' dedim. Müdürün odasına yönelirken diğer öğretmenler de benim üzerime geldi vandalca. Bağırmaya ve psikolojik olarak baskı uyguladılar ve kızım da 'Sizi şikayet edeceğim' dedi. Kızıma yakın bir mesafede yanaşarak elini kaldırdı, o esnada ve psikolojiyle kızıma vuracak hissiyle hiç yapmak istemediğim ve şiddete karşı olmama rağmen öğretmene fiziksel temasta bulundum. Okul yönetimi bunun üzerine beni kızımla beraber odaya aldılar, üzerimize kapıyı kilitlediler. Yaklaşık 8-10 öğretmen psikolojik baskı uyguladılar. Ben diyorum ki 'Çocuğum dövülmüş'. Bana diyorlar ki 'Eğitimciye şiddet uygulayamazsın', diyorlar. Şikayetçi oldum, aynı zamanda maddi ve manevi tazminat davası açacağım. Avukatım bunun için dosya hazırlıyor. Çocuğun psikoloji altüst oldu, 10 yaşındaki çocuk gece uykudan bağırarak kalktı ve altını ıslatmıştı."'

Oğluna şiddet gösterdiğini ileri sürdüğü öğretmene kafa attı

'Olayın yaşandığı okula gelen Eğitim Bir-Sen, Eğitim Sen ve Türk Eğitim Sen il başkanları öğretmen A.B. ile görüştü. Öğretmenler ve sendika temsilcileri ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Oğluna şiddet gösterdiğini ileri sürdüğü öğretmene kafa attı

"Görev yapan öğretmen arkadaşımızın veli tarafından saldırıya maruz kalması, öğretmene şiddet yasasının derhal çıkarılması gerektiğini, öğretmeni koruyan bir meslek kanununa duyulan ihtiyacın aciliyetini ortaya koymuştur. Öğretmeni güçlendirecek, donatacak, koruyacak tedbirler almak yerine, onu hedef alan saldırılar karşısında sessizliğe gömülmenin anlaşılır bir yanını göremiyoruz. Toplumdaki şiddeti eğitimle yok etmenin hesabını yaparken, şiddeti eğitimin içine sokmaya davetiye çıkarıcı uygulamaların akılla, izanla ve vicdanla telif edilir bir yanı yoktur."

Oğluna şiddet gösterdiğini ileri sürdüğü öğretmene kafa attı

Demirören Haber Ajansı / Burak Emek - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (3)
Lanetli Fakir:10 yaşındaki çocuğu sözlü yada fiziksel darp etmek nedirya sen nasıl bir barbarsın be adam 10 yaşında daha her ne olursa olsun ŞİDDET UYGULAYAMAZSIN Cevap Yaz 0 2 Yayından Kaldır
omer turan:öğretmene kafa atmak nedir. eti senin kemeiği benim diyip çıkacktın kardeşim. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Vatandaş :Gözünden sakın, bak, büyüt; elin herifi çocuğunu darp etmek için devletten maaş alsın. Yapamıyorsan, psikolojik sorunların varsa işgal etme kardeşim kutsal öğretmenlik müessesesini, pırıl pırıl, altın gibi öğretmenlerimiz atanamıyor; bırak hak eden çalışsın bari. Kafayı kullanmak dedikleri bu olsa gerek; kafana sağlık. Benim babam da ilkokulumuzdaki cadı ellerimizde kızılcık sopası kırdığında beni dinleyip tepki gösterseydi de ilk okulu bitirdiğim güne kadar her gece bağıra çağıra uyanmasaydım. Cevap Yaz 1 2 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title