Yeni HSK'nın İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Yeni HSK'nın İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı

AA - Güncel
 - Güncelleme:
Yeni HSK'nın İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı

Hakimler ve Savcılar Kurulu, Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığında ilk kez toplandı. Yeni HSK'da daire başkanlıklarına yapılan görevlendirmeler belli oldu. HSK Başkanvekilliği ve 2. Daire Başkanlığına Mehmet Yılmaz, 1. Daire Başkanlığına ise Halil Koç seçildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki HSK Genel Kurulu'nun ilk toplantısında üyelerin dairelere dağılımı, daire başkanları ve HSK Başkanvekili seçimi yapıldı.

BAŞKANVEKİLİ VE DAİRE BAŞKANLARI BELLİ OLDU

1. Daire Başkanlığına Halil Koç, üyeliklere Kenan İpek, Yaşar Şimşek, Mehmet Akif Ekinci, Hüseyin Şahin ve Hamit Kocabey seçildi.

HSK Başkanvekilliğine ve 2. Daire Başkanlığına Mehmet Yılmaz getirilirken, 2. Daire, Alp Arslan, Mehmet Ademoğlu, Cafer Ergen, Songül Yazar, Ali Cengiz Köseoğlu'ndan oluştu.

Anayasa değişikliğiyle iki daire halinde çalışması kararlaştırılan HSK'da, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesinin görevleri ise 1. ve 2. Daire arasında paylaştırıldı.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İLE HSYK, "HSK" OLDU

Yüksek Seçim Kurulu'nun 16 Nisan'daki halk oylamasına ilişkin kesin sonuçları içeren kararının 28 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından anayasa değişikliğinde yer alan yüksek yargıyla ilgili düzenlemeler yürürlüğe girmişti.

Anayasa değişikliğiyle, 22 üye ve üç daireden oluşan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı değişmiş, düzenlemeyle HSYK'nın adı "Hakimler ve Savcılar Kurulu" olmuştu. HSK'nın, genel kurul ve iki daire halinde 13 üyeyle çalışması kararlaştırılmıştı.

AA / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Adalet Bakanlığı Bekir Bozdağ Kenan İpek Politika Güncel Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title