Haberler

Yeni Dijital Dalga: Yükselen Teknolojiler

CAPİTAL ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin 'Yeni Dijital Dalga: Yükselen Teknolojiler' oturumunda moderatörlüğü Cisco Genel Müdürü Cenk Kıvılcım üstlendi.

CAPİTAL ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin 'Yeni Dijital Dalga: Yükselen Teknolojiler' oturumunda moderatörlüğü Cisco Genel Müdürü Cenk Kıvılcım üstlendi. Memesy Culture Lab Kurucusu Anand Gandhi, Standford Üniversitesi Kanser Araştırmacısı Jack Andraka, Siberia ortaklarından ve iPhone yaratıcılarından Andy Grignon, Vodafone Türkiye CEO'su ColmanDeegan, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, McKinsey Global Institute CEO'su Jacques Bughin ve Amplified Robot Kurucu ve CEO'su Steve Dan'ın konuşmacı olarak katıldığı panelde teknoloji dünyasının geleceği tartışıldı.

Panelin moderatörlüğünü yapan Cisco Genel Müdürü Cenk Kıvılcım, yükselen teknolojiler hakkında bilgi verdi. Nesnelerin interneti ve sensör internetinin geleceğin teknolojisi olacağını belirten Kıvılcım, gelecekte her nesnenin üzerinde çipi olacağını ve bilgi aktarımı yapılacağını söyledi. Bu sensörler sayesinde yapay zekanın hayatımıza girmeye başlayacağını ifade eden Kıvılcım, "Çocuğuma robot bir köpek aldım. Firmanın iddiası köpeğin çocuğun davranışlarına göre kendi karakterini geliştireceğiydi. Çocuğum çok hareketli ve oyun oynamak istiyor. Köpekte sürekli onu uyandırıp oyun oynamaya çalışıyor. Sensörleri olduğu için koşuyor, hareket ediyor. Yani bu teknoloji oyuncak sektöründe şimdiden kullanılıyor" diye konuştu.

"SANAYİ 4.0 RAPORU İLE SANAYİNİN DİJİTALLEŞMESİNİ AMAÇLIYORUZ"

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, TÜSİAD olarak 2015 ve 2016 yıllarında teknolojide büyük bir ivme yakaladıklarını kaydetti. Geçen yıl 'Küresel rekabetçilik için sanayi 4.0 raporu' hazırladıklarını ifade eden Bilecik, sanayi 4.0 platformu oluşturduklarını ve devlet ile özel sektörü bir araya getirdiklerini dile getirdi. Bu raporun çok yankı aldığını ve önümüzdeki yıllarda sanayide dijitalleşmenin en çok ele alınması gereken konulardan biri olduğunu ifade eden Bilecik, şirketlerin dijital değişime bakışı ve sağlık sektöründe dijitalleşme konulu raporlarhazırladıklarını kaydetti. Bilecik, "Sanayi 4.0 ile birlikte yenilikçi fabrika ve üretim süreçlerinin kurgulanmasını amaçlıyoruz. Dijital dünyada temel gereksinim olan iş ortaklıklarının kurulması ve teknolojik kullanımda standartların oluşması için önemli faaliyetler yapmaya devam edeceğiz" dedi.

"ŞEHİRLERİN PARK SORUNLARINI ÇÖZECEK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ"

Panelde konuşan Vodafone Türkiye CEO'su Colman Deegan ise endüstri ve sağlık sektörlerinde verimliliği artıracak projeler geliştirdiklerini söyledi. Makineler arası iletişimi kolaylaştırarak sektörlerde verimliliği artırdıklarını ve insanların hayatlarını kolaylaştırdıklarını ifade eden Colman Deegan, akıllı şehirler için projeleri olduğunu ve park problemlerinin çözülmesi için çözümler geliştirmeye çalıştıklarını kaydetti. Colman Deegan, "Belediye endeksi oluşturuyoruz. Böylelikle Türkiye'de 81 ili takip ediyoruz ve hizmetlerimizi insanlara sunmaya çalışıyoruz. 81 ilden farklı görüşler toplayarak geri bildirimlere göre vatandaşların hayatlarını kolaylaştırıyoruz" dedi.

Gelecekte iyi bir ekosistemin kurulmasının dijital gelişim için faydalı olacağını dile getiren Colman Deegan, Türkiye'nin kendi silikon vadisini oluşturması gerektiğini vurguladı. Genç çocuklara kodlama tekniğinin öğretilmesinin çok önemli olduğuna değinen Colman Deegan, "Nüfus bağlamında Türkiye'nin büyük potansiyeli var" ifadelerini kullandı.

"GELECEĞİN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİ YAPAY ZEKAYA YATIRIM YAPANLAR OLACAK"

Standford Üniversitesi Kanser Araştırmacısı Jack Andraka ise dijital teknolojinin tanımını'yarın göremeyeceğiz şeyleri geliştirmek' olarak açıkladı. Nesnelerin internetinin geleceğin teknolojisi olduğunu ifade eden Jack Andraka, her bir dijital teknolojinin internete bağlantısı olacağını ve her 6 ayda bir daha büyük bant genişliği sağlayacağını söyledi. Jack Andraka, "Çok farklı teknolojiler bir araya gelerek çok radikal bir devrim yaratacak" dedi. 20 yıl boyunca geldiğimiz noktaya gelebilmek için çok çaba harcadıklarını ifade eden Jack Andraka, dijital teknoloji potansiyelinin yüzde 20'sinin kullanıldığını söyledi. Dijital dünyanın sadece bilişimden ibaret olmadığını vurgulayan Jack Andraka,"Finansal teknolojinin de yakalanması gerekir. Tabi bu durum sadece finansal teknolojiyle sınırlı kalamaz. Zirai teknoloji ve diğer alanlara da nüfus edecektir. Mesela hava durumu ile ilgili daha keskin bilgiler gelecek yada hasat zamanını optimum zamanda yapılması sağlanacaktır" diye konuştu.

Yapay zekanın sadece yazılımlarla gerçekleşmeyeceğini dile getiren JackAndraka,"Sadece makineler öğrenmeye başlayacak ve buluttaki küresel veriler makinenin öğrenme sürecini oldukça efektif bir hale getirecek. Önceleri Amerikan finansal yapısını araştırırken 32 faktör öngörüyordum, bugün ise milyarlarca veri üzerinden çok daha doğru veri elde ediyorum" dedi.

Yapay zekanın rekabeti ciddi bir şekilde değiştireceğine dikkat çeken Jack Andraka,"5-6 yıldır en iyi seçilen şirketlerin yapay zekaya daha fazla yatırım yapan şirketler olduğunu görüyoruz. Özellikle ekonomik büyümenin yüzde 40'ı sizden alınmış durumda, çünkü diğer şirketler dijitalleşerek paylarını artırıyorlar. Rekabet etmek için savunmada kalınmaması ve sürekli geleceği yakalamak gerekiyor" önerilerinde bulundu.

"İLK IPHONE'U TASARLARKEN BU KADAR İLGİ BEKLEMİYORDUK"

IPhone'nun eski mühendislerinden olan Memesy CultureLab Kurucusu Anand Gandhi ise insanların ellerinden akıllı telefonları bırakmadığını ifade ederek IPhone kurulurken böyle bir ürün yaptıklarını fark etmediklerini itiraf etti. Şu an dünyanın farklı şirketlerinin karşılaştığı teknolojik sorunları incelediklerini belirten Anand Gandhi,sektörde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanlarının şu anda milyarlarca dolar yatırım yapılan alanlar haline geldiğini aktardı. Anand Gandhi, "Bu alana girmeli miyiz? sorusunu değil, ne zaman girmeliyiz? sorusunu sormamız gerekiyor. Teknolojinin garip alanlara kaydığını dile getiren Anand Gandhi, makinelerin duygusal zekasının tartışıldığını ve bilgisayarlara hissetmeyi öğreten teknolojilerin araştırıldığını söyledi.

'Sanal gerçeklik ile eğitim dünyası çağ atlayacak'

Panelde konuşan Amplified Robot Kurucu ve CEO'su Steve Dan ise son 5 yıl içerisinde sanal dünyada yaşadıklarını ve sanal gerçeklik alanında buluşlar yaptıklarını söyledi. Benzer bir konferansa katıldığını ve orda google glass'ı kullanan bir hekim olduğunu belirten Steve Dan, "Google glass'ı kullanarak cerrahi operasyon gerçekleştirmişti. Bu örnek bizim için çok önemliydi. Bu alana yönelmek istedik. 180 ülkeye sanal gerçeklik sayesinde cerrahi operasyonu canlı yayınladık. Operasyonu animasyonlarla destekledik. 3 boyutlu görüntü alan bir kamera kullandık. Eğitim modülüne gerek kalmadan, tıp öğrencileri videodan eğitim almış oldu" dedi.Sanal gerçeklik teknolojisinin eğitim sistemini çok kökten bir şekilde değiştirebileceğini ifade eden Steve Dan, bu durumun öğrenciler için, üniversiteler için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getirdi.

GÜÇLÜ SPONSOR DESTEĞİ

Garenta'nın altıncı kez ana sponsorluğunu üstlendiği Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Ekol Lojistik, Metal Yapı Konut, Samsung, SBK Holding, Türkiye İş Bankası, Türk Telekom ve Vodafonegold sponsor olarak yer aldı. Akkök, AlexionPartners, Autodesk, Citibank, Danone, Global Yatırım Holding, HSBC, Socar, TEB, Torun Center ve Zorlu Holding'in oturum sponsoru olduğu Zirve'de, PTT ve TAV Havalimanları destek sponsorları oldu. CNN Türk, DHA ve Hürriyet'in medya sponsoru olduğu Zirve'nin etkinlik sponsorluklarını Cisco, Intel,DAP Holding ve Denizbank, içecek sponsorluğunu ise Uludağ İçecek üstlendi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Standford Üniversitesi Bilecik Uludağ Gandhi Politika Güncel Haberler

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Atatürk portresini İstanbul'un farklı noktalarına bıraktılar! Halkın tepkisi bakın ne oldu

Atatürk portresini İstanbul'un farklı noktalarına bıraktılar! Halkın tepkisi bakın ne oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title