Haberler

Üsküdar'da Gazze'yi Unutma Yürüyüşü Düzenlendi

Güncelleme:

Üsküdar'da İHH İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu tarafından Gazze'ye yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla 'Gazze'yi Unutma' yürüyüşü düzenlendi. Katılımcılar, pankartlar açarak ve sloganlar atarak Gazze'ye desteklerini gösterdi.

Üsküdar'da, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonunca " Gazze'yi Unutma" yürüyüşü düzenlendi.

Fıstıkağacı Metro İstasyonu'nda bir araya gelen grup, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Katılımcılar, "Cease fire now", "Refah Sınır Kapısı açılsın" yazılı pankartlar açtı, Türk ve Filistin bayrakları taşıdı.

Gruptakiler, daha sonra tekbir getirip "Yaşasın küresel intifada", "Yaşasın Filistin direnişi", "Katil İsrail, Filistin'den defol", "Yaşasın küresel kardeşliğimiz" sloganları attı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Durmuş Aydın, Üsküdar Meydanı'nda yaptığı konuşmada, Filistin, Kudüs ve insanlık için burada bir arada olduklarını söyledi.

Ekim ayından bugüne Gazze'de ve Batı Şeria'da, 10 binlerce Filistinli kadın, çocuk ve yaşlının hayatını kaybettiğini belirten Aydın, "Dünyanın her tarafında gencinden yaşlısına, üniversitelisinden akademisyenine kadar vicdan sahibi insanlar meydanlarda harekete geçmiş ve Filistin için kıyama kalkmış vaziyette." diye konuştu.

Dünyada, Gazze ve Filistin için hayatlarını eğitime adamış gençlerin üniversitelerde ve meydanlarda protesto gerçekleştirdiklerini anımsatan Aydın, "Bizler de bugün buradayız. Dünyaya bir mesaj vermeye çalışıyoruz. Kanayan yara, vicdanımızı sızlatan Gazze için buradayız. Hiçbir zaman da durmayacağız. Mescid-i Aksa için, Gazze için, Filistin için kalbimiz devamlı atacak. Evimizde, mahallemizde, sokağımızda, dükkanımızda, çarşıda, Filistin'i, Biladü'ş-Şam'ı ruhumuzda dimdik tutmak zorundayız." ifadesini kullandı.

Aydın, Filistin davasının küresel bir dava olduğuna dikkati çekerek, sadece Üsküdar Meydanı'nda değil Meksika'dan Balkanlar'a, Orta Doğu'dan farklı coğrafyalara kadar insanların meydanlarda olduğunu ve bunun iyi bilinerek değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Özgürlük Filosu olarak çalışmalarını yürüttüklerini ve İsrail'in gemi bayrağına dair bütün engellemelerine rağmen mücadelelerini sürdüreceklerini dile getiren Aydın, şöyle devam etti:

"Gemi gerekiyorsa Avrupa'da, gerekiyorsa buradan kalkacak ama dünyaya bu mücadeleyi göstereceğiz, vazgeçmeyeceğiz. Müslümanlar, insanlar Filistin'i unuttuğumuzda kendimizi unuturuz, çocuğumuzu unuturuz ve en önemlisi de geleceğimizi unuturuz. Geleceğimizi unutmayacağız. Hepimiz teyakkuzda olacağız. Gerektiğinde hepimiz fert olarak, aile olarak, çocuğumuzla, mahallemizle meydanlara inip kardeşliğimizi, dayanışmamızı Filistin için Mescid-i Aksa için göstereceğiz."???????

"Yükümüz, yolcularımız, bütün teknik ekibimiz ve mürettebatımız hazır"

Mavi Marmara Özgürlük ve Dayanışma Derneği Başkanı Beheşti İsmail Songür ise "Bildiğiniz üzere iki gün önce Özgürlük Filosu İstanbul'dan ayrılacak ve dünyanın farklı şehirlerine uğrayarak Akdeniz'de bulunan diğer filolarla beraber Gazze'ye doğru yola çıkacaktı, fakat İsrail'in baskılarından dolayı bayrak devletlerinden biri olan Gine-Bissau bayrağı düşürerek yeni bir hukuksuzluğa imza attı. Bizler uluslararası hukuka saygı duyuyoruz ama sizlere de insan haklarına, Gazze'nin özgürlük mücadelesine ve İttihad-ı İslam meselesine saygı duymayı öğreteceğiz." şeklinde konuştu.

Türkiye'de dahil, bütün ülkelere yeni bayrak alabilmek için başvurularda bulunduklarını aktaran Songür, "İlerleyen günlerde tek tek hangi ülkeye başvurmuşsak bunu kamuoyuyla paylaşacağız. Yükümüz, yolcularımız, bütün teknik ekibimiz ve mürettebatımız hazır ve şu an binlerce ton malzeme burada limanlarda Gazze için hareket etmeyi bekliyor." açıklamasında bulundu.

Songür, şunları kaydetti:

"Neredeyse 7 aydır süslü laflar eden bütün dünya politikası, Gazze'ye dair top çevirmekten başka hiçbir iş yapmadı. Yedi ay sonra dünya vicdanı birleşerek Özgürlük Filosu'nu ortaya çıkardı ve Gazze'ye hareket etmek için hazırlanırken böyle bir engellemeyle karşılaştık. Şunu iyi bilin ve anlayın, bu mücadeleden geri durmayacağız, geri adım atmayacağız ve inşallah yakın zamanda tekrardan Gazze için yola çıkacağız."

Gazze Dayanışma Platformu adına konuşan Necmettin Irmak da 7 Ekim'in ümmet ve insanlık için bir direniş olduğunu belirterek, "200 günden fazladır direniş devam ediyor. Bu sadece Gazze'yle alakalı değil, bütün dünyaya ve ümmete adım adım yayıldı." diye konuştu.

Eyleme, Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu üyesi çok sayıda aktivist, çeşitli sivil toplum kuruluşları, vatandaşlar ile yabancılar da katıldı.???????

Kaynak: AA / Güncel

Üsküdar Gazze İHH İnsan Hakları Dış Politika Uluslararası İlişkiler Politika Güncel Haberler

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Ambulansa yol vermediler, yetmedi önünü kesip kapıyı açtırdılar! Nedeni pes dedirtti

Ambulansa yol vermediler, yetmedi önünü kesip kapıyı açtırdılar! Nedeni pes dedirtti

18 yıl sonra tarihi ziyaret! Erdoğan-Özel görüşmesine ilişkin CHP'den ilk açıklama

18 yıl sonra tarihi ziyaret! Erdoğan-Özel görüşmesine ilişkin CHP'den ilk açıklama

Bakmadan Geçme

Filenin Sultanları maçı ne zaman 12 Haziran Çarşamba? Süper Lig ne zaman başlıyor 2024-25? #9917 Steam çöktü mü? 12 Haziran Çarşamba Steam sorun mu var? Karne tebrik mesajları, en güzel karne tebrik mesajları nelerdir? 2024 en güzel karne tebrik mesajları. 12 Haziran Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Örnek karne görüşleri 2024! Öğretmenler için karne görüşleri örnekleri nelerdir? Karne görüşü örnekleri 2024! Karne görüşü ne yazılır? Öğretmen karne görüşleri örnekleri! 12 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 12 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 12 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 12 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 12 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 12 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 12 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 12 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Hizbullah ile İsrail gerilimi artarak devam ediyor! Sınırda şimdiye kadarki en derin saldırı yapıldı

Hizbullah ile İsrail gerilimi artarak devam ediyor! Sınırda şimdiye kadarki en derin saldırı yapıldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title