Haberler

Umur Bugay'a Onur Ödülü

Güncel Haberler

3. Antalya Televizyon Ödülleri Onur Ödülü, Umur Bugay'a verilecek.

Televizyonların ünlü dizisi "Bizimkiler"in yapımcısı Umur Bugay'a ödülü 21 Nisan'da Mardan Otel'de düzenlenecek ödül töreninde sunulacak.

'Bizimkiler' ödül getirdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen Antalya Televizyon Ödülleri, her yıl Türk televizyon sektörüne önemli katkılarda bulunmuş, halkın takdirini ve beğenisini kazanmış, toplumsal sorumluluk bilinciyle görev yapan kişi veya kurumlara onur ödülü sunuyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, "Türkiye televizyon tarihinde bir fenomen haline gelen en uzun soluklu komedi dizilerinden 'Bizimkiler' adlı yapımla sektöre yapmış olduğu katkılardan dolayı" bu yılın onur ödülünün Umur Bugay'a değer görüldüğünü bildirdi.

458 bölümüyle 1989 – 2002 yılları arasında beyaz camı kilitleyen, bir kuşağın neredeyse onunla büyüdüğü "Bizimkiler" dizisinin yapımcılığı yanında senaryosunda da Umur Bugay imzası yer alıyor.

Bir koltukta altı karpuz

1941 yılında Ankara'da doğan senaryo yazarı, yapımcı, yönetmen, oyuncu, dramaturg, yazar Umur Bugay, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nü bitirdi (1964). Sanat yaşamına Arena Tiyatrosu'nda başlayan Bugay; Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu, Halk Oyuncuları ve Dostlar Tiyatrosu'nda oyuncu, yönetmen, dramaturg olarak görev yaptı. 1972'de oyun yazarlığına başladı. Yazdığı oyunların çoğu Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda sahnelendi. 1975 yılından sonra, çeşitli gazete ve dergilerde mizah ağırlıklı öyküleri ve röportajları yayınlanan Bugay, Milliyet Çocuk Dergisi'nde söyleşiler yazdı. 1974'te bir çingenenin yaşamını konu alan "Cemil" adlı senaryoyu yazarak sinemaya ilk adımını attı. 1975 yılında çekilen Hababam Sınıfı filminin senaryosu da Bugay imzası taşıyor. Bazı filmlerin yapımcılığını da üstlenen Umur Bugay'ın gülmece öykülerden oluşan "Türk Küçükleri" adlı bir de kitabı bulunuyor.

Bugay'la zenginleşen eserler

Umur Bugay'ı daha çok senaryolarından tanıyoruz. Bugay'ın imzasını taşıyan tanınmış dizi ya da filmler arasında şu isimler yer alıyor: Rating Kasabası, Büyük Umutlar, Hayat A.Ş., Zor Adam, Deli Yusuf, Tuzak, Hasip ile Nasip, Hababam Sınıfı, Aslan Bacanak, Pisi Pisi, Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Yoksul, Davacı, Düttürü Dünya, Postacı, Duruşma, Rus Gelin, Haneler, Reklâmlar, Bizimkiler, Yazlıkçılar, Saygılar Bizden, Oğlum Adam Olacak, Komşu Komşu, Koltuk Sevdası.

Altın Portakal onu tanıyor

1970 yılında "Pir Sultan Abdal" oyunuyla DİSK'in "En İyi Yönetmen" ödülünü kazanan Umur Bugay; Altın Portakal Film Festivali'nde "İşte Hayat" adlı filmin senaryosuyla 1976 yılı, "Çöpçüler Kralı" adlı filmin senaryosuyla 1978 yılı "En İyi Özgün Senaryo" ödüllerine değer görüldü.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Mustafa Akaydın Umur Bugay Güncel Haberler

title