Haberler

Üç Polisin Yargılandığı 'Çıplak Arama' Davası 5 Ekim'e Ertelendi... Mücella Yapıcı'nın Avukatı: "Tanık Olarak Dinlenmek İstiyorum"

Abone Ol

Taksim Dayanışması sözcülerinden mimar Mücella Yapıcı ile kızı Cansu Yapıcı’nın, Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alındıklarında çıplak aramaya maruz bırakılmalarıyla ilgili şikayetleri üzerine 3 polisin ‘işkence’ suçundan yargılandığı dava, 5 Ekim’e ertelendi. Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı'nın avukatı Meriç Eyüboğlu, 4 günlük gözaltı sürecinde birçok şahitlikleri olduğunu belirterek, kendisinin de tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

SİNEM NAZLI DEMİR

Taksim Dayanışması sözcülerinden mimar Mücella Yapıcı ile kızı Cansu Yapıcı'nın, Gezi Parkı eylemleri sırasında gözaltına alındıklarında çıplak aramaya maruz bırakılmalarıyla ilgili şikayetleri üzerine 3 polisin 'işkence' suçundan yargılandığı dava, 5 Ekim'e ertelendi. Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı'nın avukatı Meriç Eyüboğlu, 4 günlük gözaltı sürecinde birçok şahitlikleri olduğunu belirterek, kendisinin de tanık olarak dinlenilmesini talep etti.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı'nın Gezi eylemleri sırasında gözaltında çıplak aramaya maruz kalmasıyla ilgili üç polisin 'işkence' suçundan yargılandığı davaya İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada Mücella Yapıcı ve kızının avukatı Meriç Eyüboğlu ile sanık avukatı hazır bulundu. Başka bir suçtan hükümlü olan sanık polis Levent Mustafaoğlu da duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

SANIK POLİS KARAKOLDA BULUNAN TÜM PERSONELİN DİNLENMESİNİ İSTEDİ

Biri o dönemde nezarethane amiri olan 3 polisin 'işkence ve eziyet' suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapsinin istendiği davada söz alan avukat Eyüboğlu, savcılığa sundukları tanıkların hala dinlenmediğine ve delillerin toplanmadığına işaret etti. Mücella Yapıcı'nın gözaltında tutulduğu nezarethanede görevli olan A.A'nın da dosyaya tanık olarak eklenmesini talep etti.

AVUKAT: TANIK OLARAK BENİ DE DİNLEYİN

Eyüboğlu ayrıca, gözaltı sürecinde dört gün boyunca orada olup güvenlik şube ile yapılan görüşmelere şahit olduğu için kendisinin de tanık olarak dinlenmesini talep etti. Eyüboğlu, "Ben de o süreçte yaşananlara dair tanık olduklarımı anlatmak istiyorum ve tanık olarak dinlenmek istiyorum. Ayrıca o dönemde o yeri görmüş olan milletvekillerinin de Sezgin Tanrıkulu ve Melda Onur'un da dinlenmesini talep ediyorum" dedi.

Başka bir suçtan tutuklu bulunan sanık polis Levent Mustafaoğlu da duruşmada SEGBİS aracılığıyla dinlendi. Mustafaoğlu, belirtilen iddialara yönelik o dönemdeki tüm memurların dinlenmesi gerektiğini söyledi. Kendisiyle birlikte orada en az 18-20 personelin daha olduğunu aktaran Mustafaoğlu, "Onlar da tanık olmalı. Sezgin Tanrıkulu'nun emniyete gelip gelmediğini hatırlamıyorum" dedi.

MAHKEME BAŞKANI GÖZLEMLCİLERİN DE SALONDA OLDUĞUNU TUTANAĞA İŞLEMEDİ

Sanık avukatı ise "Bir önceki celsenin dördüncü maddesinde verilen ara karar neticesinde emniyetten istenen belgeler Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nde (UYAP) görünmüyor" diyerek emniyete yeniden müzekkere yazılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, emniyetten gelecek olan yanıtların beklenmesi gerekçesiyle duruşmayı 5 Ekim'e erteledi. Heyet, İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi'nden davaya gözlemci olarak katılmak isteyen iki avukatın başvurusunu da kabul etmedi. Mahkeme başkanı bu talebe yanıt olarak "Siz izleyebilirsiniz ben yazmayacağım" dedi ve gözlemcilerin de salonda bulunduğunu tutanağa işlemedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Gezi Parkı eylemleri sırasında aralarında Taksim Dayanışması sözcülerinden mimar Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı'nın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmış ve 4 gün boyunca nezarethanede tutulmuştu. Aramayı yapan iki polis ve bir nezarethane amiri hakkında ise çıplak arama yapıldığı iddiasıyla olaydan 8 yıl sonra 'işkence' suçundan dava açılmıştı.

Kaynak: ANKA / Güncel

Taksim Mimar Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

MasterChef dün akşam kim elendi? 10 Aralık MasterChef'e kim veda etti? Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (11 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title