Haberler

Tutuklu Akademisyenler İçin Silivri Cezaevi Önünde Özgürlük Nöbeti...

Kendilerine "barış İçin Herkes" adını veren bir grup sanatçı, akademisyen ve gazeteci, "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine 1.128 akademisyenle birlikte imza attıktan sonra bildirinin arkasında olduklarına dair açıklama yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan akademisyenler için Silivri Cezaevi önünde "Özgürlük Nöbeti"ne başladı.

Kendilerine "barış İçin Herkes" adını veren bir grup sanatçı, akademisyen ve gazeteci, "Bu Suça Ortak Olmayacağız" bildirisine 1.128 akademisyenle birlikte imza attıktan sonra bildirinin arkasında olduklarına dair açıklama yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan akademisyenler için Silivri Cezaevi önünde "Özgürlük Nöbeti"ne başladı.

KÜRSÜ KURUP, PANKART AÇTILAR

Saat 13.00'te toplu olarak Silivri Cezaevi önüne gelen grup, önce tutuklu akademisyenleri temsilen bir kürsüyü kapı önüne kurdu. Ardından da, 'Barışın Akademisyenlerine Özgürlük' pankartını açtı. Eylemciler, ' Muzaffer Kaya'nın olgularıyız, Esra Mungan'ın kumrularıyız, Kıvanç Ersoy'un denklemleriyiz' yazılı dövizler de taşıdı.

DESTEK VEREN İSİMLER...

Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy'un tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi önündeki eyleme, başta yazar Aslı Erdoğan, müzisyen Suavi, gazeteciler Banu Güven ve Ceyda Karan olmak üzere şu isimler katıldı: Ayşe Çetinbaş, Ayşegül Tözeren, Belma Fırat, Burhan Sönmez, Cihat Duman, Erol Babaoğlu, Ertan Mısırlı, Gökhan Biçici, Hakkı Zariç, Kaan Koç, Mehmet Said Aydın, Melike Koçak, Muazzez Uslu Avcı, Murat Akçay, Nalan Çelik, Rojhat Lebe, Selçuk Erez, Seray Şahiner, Sine Ergün ve Züleyha Demirok.

BU KEZ SİLİVRİ...

Yine aynı gerekçeyle tutuklanan kadın akademisyen Esra Mungan için daha önce Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde tutulan nöbet, bu kez Silivri Cezaevi önüne taşındı.

"ESRA ARTIK KOĞUŞTA"

Aynı bildiriye imza attığı gerekçesiyle görevine son verilen akademisyenlerden Latife Akyüz, bunlar sonraki eylemler hakkında bilgi verdi. Akyüz, "Arkadaşlarımız özgür kalana kadar biz bu nöbetlere devam edeceğiz. Esra tecritten çıktı, artık koğuşta. Artık böyle haberlere sevinir olduk" dedi.

"İKTİDARLARIN YÖNTEMİ"

Üniversitelerin özgür düşüncenin yuvası olması gerektiğini söyleyen gazeteci Banu Güven de, "Buraları bitirmek de, tek tip bir toplum yaratmak isteyen iktidarlar için vazgeçilmez bir yöntem oluyor. Türkiye'de de biz bu durumun yaşandığını görüyoruz" dedi.

SUAVİ'DEN BESTE SÖZÜ

Müzisyen Suavi de, burada kendilerine düşen en önemli görevin "direnmek" olduğunu kaydederek, tutuklu akademisyen Muzaffer Kaya'ya beste sözü verdi. Suavi, "Muzaffer arkadaşımız ilk görüşmede bana da selam söyleyerek, 'Vız gelir bize vız desin Suavi' demiş. Ben mesleğimden hareketle, her ortamda türküler söyleyen bir yerden yol almak istemiyorum. Ama şunu Muzaffer'e söz veriyorum; Nazım'ın 'O duvarlar, duvarlarınız, vız gelir bize vız, bizim içimizdeki hız' diye başladığı o ünlü şiirini belki bestelenmiş şekliyle Muzaffer'in şahsında, özgürlüğünü beklediğimiz bütün insanlar için söyleyeceğimizin sözünü verebilirim" diye konuştu.

"ASIL TERÖRİSTLER İÇİMİZDE"

Eyleme destek veren gazetecilerden Ceyda Karan da, "Artık düşünen insanların terörist ilan edileceği, asıl teröristlerin ise içimize sinsice gömüldüğü bir ortamda yaşıyoruz" dedi.

BAKIRKÖY'DE HER GÜN, SİLİVRİ'DE HAFTADA 3 GÜN

"Barış için Herkes" grubu, tutuklu akademisyenler serbest bırakılıncaya kadar, Bakırköy'de her gün, Silivri Cezaevi önünde ise her cumartesi ve salı "Özgürlük Nöbeti" tutacak.

- İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Silivri Cezaevi Muzaffer Kaya Ceyda Karan Banu Güven Politika Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title