Türkiye Imo'da Yeniden Konsey Üyesi - Haberler
Haberi Paylaş

Türkiye Imo'da Yeniden Konsey Üyesi

AA - Güncel
Türkiye Imo'da Yeniden Konsey Üyesi

"C" kategorisinden aday olan Türkiye, 136 oyla en fazla oy alan ikinci ülke oldu

Türkiye, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) konsey üyeliğine 136 oyla yeniden seçildi.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan ve BM'ye bağlı denizcilik alanında en üst kurum olan IMO'nun 28. olağan genel kurul toplantısı yapıldı. Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz'ün başkanlık ettiği genel kurulda, Türkiye "C" kategorisinde konsey üyeliğine yeniden aday oldu. Kullanılan 154 oyun 136'sını alan Türkiye, bir kez daha konsey üyeliğine seçildi.

Türkiye, oylamada 24 ülke arasında en fazla oyu alan ikinci ülke oldu. İki yılda bir yıl yapılan genel kurul toplantısında Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri temsil etti.

Konsey, ülkelerin filo büyüklükleri ve ticaret hacimleri gibi ölçütler dikkate alınarak A, B, C gibi kategorilere ayrılıyor. Türkiye, 1999 yılından bu yana "C" kategorisinde IMO genel konseyine seçiliyor.

Türkiye, genel kurul başkanı

Türkiye bu hafta, Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) daimi temsilcisi olarak, 2013-2015 dönemi için Genel Kurul Başkanlığı'na seçilmişti.

2015 yılında yapılacak bir sonraki genel kurula kadar IMO Genel Kurulu Başkanlığını Türkiye adına, Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz yürütecek. - London, City of

AA / Güncel

Birleşmiş Milletler Türkiye Londra Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title