Haberi Paylaş
Türk Yıldızları'nın Kokpiti İlk Kez Çocuklara Emanet

Türk Yıldızları'nın Kokpiti İlk Kez Çocuklara Emanet

Güncel Haberler

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları'nın pilotları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında kokpitlerini ilk kez miniklere bıraktı.

GÜLSEM ADAM - Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi Türk Yıldızları'nın pilotları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında kokpitlerini ilk kez miniklere bıraktı.

EXPO 2016'nın açılışında gösteri yapmak üzere Antalya'da bulunan Türk Yıldızları ekibi, çocuklarla bir araya geldi. Ekipten 8 pilot, etkinlik kapsamında NF-5 tipi jet uçaklarının kokpitlerini çocuklara emanet etti.

Askeri havalimanına gelen 4 kız ve 4 erkek çocuğa, Türk Yıldızları'nın tulumu giydirildi. Daha sonra bir pilot eşliğinde alana geçen çocuklar, burada bekleyen jetlere bindirildi. Çocuklar, pilotlar eşliğinde kokpiti inceleme şansı buldu.

Filo Komutanı Hava Pilot Kurmay Yarbay Şenol Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meslek hayatları boyunca ilk kez kokpitlerini çocuklara bıraktıklarını söyledi.

Çetin, "Bizler askeriz ama çocuk her yerde çocuk ve geldiği yere neşe katıyor. Biz pilotlar ciddi ciddi işimizi yaparken gelip güler yüzleriyle bizi mutlu ettiler." dedi.

Hep "bir gün uçakları birilerine teslim edip edemeyeceklerini" düşündüklerini anlatan Çetin, artık bu meraklarının cevabını da aldıklarını dile getirdi.

Bundan sonra gözlerinin asla arkada kalmayacağını vurgulayan Çetin, şöyle konuştu:

"Şimdi görüyorum çocuklarımızın maşallahı var. Koltuğumuzu emanet edeceğimiz insanları da bulduk. Bizim yerimize gelecek aslan parçaları da bunlar. Bugün 23 Nisan, Atatürk'ün çocuklara hediyesidir. Tabii ki bu hediyenin değeri kim tarafından hediye edildiğidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara hediye edilmiş bu güzel günde, bu bayramda biz de bir nebze olsun içimizdeki çocuğu yaşadık."

Tim lideri Hava Pilot Yüzbaşı Osman Yığcı ise 23 Nisan'da çocuklarla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Yüzbaşı Yığcı, "Bugünkü ziyaretçilerimiz en kıymetlilerimiz, çocuklarımız, geleceğimiz, gençlerimiz. Bize çok sık ziyaretçi gelir ama hepsi bizim için bu kadar değerli ve kıymetli olmuyor. Bugün bütün koltuklar, bütün makamlar çocuklar için." diye konuştu.

"Kaskları takıp birinci ben olacağım"

Etkinliğe katılan 11 yaşındaki Ayça Kocatürk, pilotlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Pilotlarla jetlere bindiklerini ve uçakları ilk kez yakından inceleme fırsatı bulduklarını kaydeden Kocatürk, "Pilot olacağım ve ben de bu uçakları kullanacağım, Türk Yıldızları'nın uçağını kullanacağım. Kaskları takıp birinci olan ben olacağım." ifadelerini kullandı.

Türk Yıldızları pilotları, etkinliğin ardından Antalya semalarında gösteri uçuşu yaptı.

Bu sırada 9 yaşındaki Umut Nalkıran, Hava Kontrol Üsteğmen Selim Şensoy'un yardımıyla pilotlarla bağlantı kurdu. Küçük Umut, telsiz konuşmasında "Sizler, hayalimizdeki kahramanlarsınız. Sizlerle beraber 23 Nisan'ı kutlamak çok güzeldi. Sizi seviyoruz." dedi.

Buna karşılık tim lideri Yığcı da uçaktan, "Biz de sizler için uçmaktan çok mutlu olduk. Ülkemizin geleceği, geleceğimizin yıldızları sizlersiniz. Bayramınız kutlu olsun." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Mustafa Kemal Atatürk Şenol Çetin 23 Nisan Antalya Politika Güncel Haberler

title