Haberler

Türk Şiirinde "İKİNCİ Yeni" Konuşuldu

Abone Ol

İkinci Yeni akımını, Türk edebiyat tarihinin askeri darbelerle paralel okunmadığı bir dönem olarak nitelendiren şair Ali Günvar, Türk şiirindeki İkinci Yeni'nin, Osmanlı'daki Tanzimat şiirinin mezar taşı olduğunu savundu.

BURSA Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından İbrahim Paşa Kültür Merkezi'nde düzenlenen moderatörlüğünü Devrim Tülay'ın yaptığı, şair Ali Günvar ile Cem Yavuz'un konuk olduğu "Şiir Kıraathanesi"nde Türk şiirinde değişik imge, çağrışım ve soyutlamalarla yeni bir söyleyiş bulma amacında olan "İkinci Yeni" akımı konuşuldu. .

Kendisi açısından Cumhuriyet dönemi şiirin 1980'li yıllarda başladığını dile getiren Günvar, "Tanzimat şiirinin de, ferman okunduktan 70 yıl sonra Servet-i Fünun ile başladığını, ikinci yeni akımıyla bittiğini düşünüyorum" dedi. Şiirde İkinci Yeni akımının öncüleri, Cemal Süreyya, Edip Cansever gibi önemli şairleri tanımasının kendi görüş açısından önemli bir şans olduğunu söyleyen Günvar, bu akımın en baskın karakterinin Sezai Karakoç olduğunu ifade etti.

Konuşmasında ağırlıklı olarak Edip Cansever'i anlatan Günvar, Cansever'in ikinci yeni akımını temsil eden şairlerden daha farklı olduğunu, şairin kendisinin de bu akım içinde değerlendirilmiş olmaktan rahatsızlık duyduğunu söyledi. Edip Cansever'in lise mezunu olduğu için kendi kuşak meslektaşları arasında çok ciddiye alınmadığını dile getiren Günvar, "Cansever, ikinci yeni akımının önde gelen şairleri arasında en yetkin isimdi. Dünya, edebiyat görüşü olan biriydi. İkinci yeni şairlerinin tamamının mısrayı kodladığını görüyoruz. Mısra kurgulamak onlar için bir sanattır ancak Edip Cansever bunun bir adım ötesini yaptı. Mısrayı kodlardı, sonra bilinçli bir şekilde kırardı. Nitekim bunu şiirlerinde yoğun bir biçimde görmek mümkün. Edip Cansever, hayatı doğru okuyan, yaptığı işe karşı son derece dürüst biriydi." dedi. Cansever'in dil ile olan negatif ilişkisinin İttihat- terakki kafasının baskılayıcı zihniyetinden kaynaklandığının ifade eden Günvar,"Cansever, Osmanlı kültürünün yeni kurulan Cumhuriyetin temellerinde, Epistemolojik kopma tarihine denk gelen bir şairdi. 1950'lerde başlayan bu kopma 70'lerde zirveye ulaştı ve Osmanlı eğitim sisteminin son kalıntıları da bu tarihlerde yok oldu. Cansever bunu kabullenemedi" diye konuştu.

Şair Cem Yavuz ise "İkinci Yeni" diye bir akımın söz konusu olmadığını, bu akımın ismini, 1956 yılında Muzaffer Erdost'un Pazar Postası dergisinde yazdığı bir yazıya attığı başlıktan aldığını ve İkinci Yeni'nin edebiyat çevresinde oluşan bir yanlış algıdan kaynaklandığını söyledi. İlhan Berk hariç, bu akımın içinde olan bütün şairlerin bu isimlendirmeye sahip çıkmadığının altını çizen Yavuz, "İlhan Berk her devrin şairidir. İkinci Yeni'nin, yazının dergide yayınlanmasının ardından İlhan Berk tarafından heyecanla sahiplenildiğini anlatan Yavuz, bu tanımlamanın bir eleştirmen adlandırması, kolayca tasnif etmek için yapılan bir nitelendirme olduğunu kaydetti. Yavuz" Şiirle ilgilenenlerin, yeni şiir yazmaya başlayan herkesin "İkinci Yeni"nin içinde bulunan şairlerle yüzleşmesi, hesaplaşması, başa çıkması lazım. Çünkü bu isimler şiirde bir seviyeyi ifade ediyor" diye konuştu. İkinci Yeni o dönemde yazılan kötü şiirlerin toplamına verilecek isimdir diyen Yavuz "Sıradaki ezan sevip de kavuşamayanlara gelsin" adında bir şiire rastladığını, kendisine göre İkinci Yeni'nin bu tarz şiirlerden oluştuğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Edip Cansever Sezai Karakoç Cemal Süreyya İlhan Berk Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

THY, Avustralya uçuşları ne zaman başlayacak, direkt uçuş var mı? Margot Robbie, THY'nin reklam yüzü oldu mu? Beylerbeyi Sarayı hangi günler açık? Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti! Beylerbeyi Sarayı ne zaman yapıldı? Dolmabahçe Sarayı hangi günler açık? Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti ne kadar? Motorine indirim var mı? Motorine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel Motorin ve akaryakıt fiyatları! KABİNE TOPLANTISI'NDA ALINAN KARARLAR SON DAKİKA! Asgari ücret zammı belli oldu mu, ne kadar olacak? Topkapı Sarayı nerede, hangi günler açık? Topkapı Sarayı bölümleri neler? Benzine indirim var mı? Benzine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel benzin ve akaryakıt fiyatları! İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ne kadar? İbrahim Kaboğlu kimdir? Halk Tv konuğu İbrahim Kaboğlu kaç yaşında, nereli? İbrahim Kaboğlu biyografisi! Kolesterol nedir, nasıl düşürülür? Kolesterol yüksekliği neden olur? Yılmaz Morgül kimdir? 2. Sayfa konuğu Yılmaz Morgül kaç yaşında, nereli? Yılmaz Morgül biyografisi! Pnömoni virüsü nedir, belirtileri neler? Pnömoni virüsü hangi ülkelerde var? Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğu belirtileri neler? Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yalı Çapkını 49. bölüm fragmanı izle! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı izle! Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 6 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title