Haberler

Türk Müzik Adamı Oxford Üniversitesi'nde Ölümsüzleşecek!

Dünyaca ünlü Türk müzisyen Ahmet Ertegün'ün adına eşi Mica Ertegün, İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde İnsani Bilimler Yüksek Lisans Eğitim Bursu verecek.

Dünyaca ünlü Türk müzisyen Ahmet Ertegün'ün adına eşi Mica Ertegün, İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nde İnsani Bilimler Yüksek Lisans Eğitim Bursu verecek.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen bir basın toplantısı ile duyurulan eğitim programı, Atlantic Records'un sahibi ünlü müzisyen ' Ahmet Ertegün ve Mica Ertegün İnsanı Bilimler Lisansüstü Eğitim Bursu' adını taşıyor.

Çarşamba günü Londra'daki The British Academy'de düzenlenen basın toplantısında Ahmet Ertegün'ün eşi ve Oxford Üniversitesi Rektörü Lord Patten yeni burs programının ayrıntılarını açıkladı.

Oxford Üniversitesi Rektörü Lord Patten, 'Mica Ertegün'ün cömert bağışı sayesinde, insani bilimler lisansüstü öğrencilerinin kaliteli araştırmalar yapabileceği, birbirleriyle etkileşime geçebileceği ve bilgi ile kavrayışlarını geliştirebileceğini belirterek, burstan yararlanacak parlak öğrencilerin, 900 yıllık tarihi olan bir üniversitede halen sürdürdüğü çalışmaları desteklemenin yanı sıra, geleceğin öncü araştırmacıları olacağına inanıyoruz.' dedi.

72 milyon TL'lik bağış!

Mica ve Ahmet Ertegün burs programına; dünyanın her köşesinden edebiyat, tarih, müzik, arkeoloji, sanat tarihi, Asya veya Ortadoğu araştırmaları gibi dallarda lisansüstü eğitim görmek isteyen öğrenciler başvurabilecek.

Program 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren başlayacak.

İlk aşamada 15 öğrenciye verilecek burs adına Mica Ertegün 26 milyon sterlin (yaklaşık 72 milyon TL) bağışlayacak.

Bu sayının sonraki yıllarda 35'e kadar çıkacağını açıklayan Oxford Üniversitesi Rektörü Lord Patten, programa kabul edilecek öğrencilerin Oxford'un merkezindeki 5 katlı Mica ve Ahmet Ertegün Evi'ni araştırma merkezi olarak kullanabileceklerini kaydetti.

Ahmet Ertegün'ü yakından tanıyan sanatçı dostlarının da katıldığı basın toplantısında ünlü sanat adamı adına hazırlanan kısa bir film de gösterildi.

Toplantıya İngiliz basınını da büyük ilgi gösterdi.

Hayalim bursiyerlerin gelecekte toplumlara liderlik etmesi

DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Mica Ertegün, gençlere verilecek burs programı ile ilgili olarak 'tarih, müzik, dil eğitimi, edebiyat, sanat ve arkeoloji konulu çalışmaların, Ahmet ve kendi için yaşamdaki en büyük hazları oluşturdurduğunu ifade ederek bu vesileyle insanları yakınlaştırıp birbirlerini anlama kapasitesini artıracak, daha insani bir dünya yaratmaya yardımcı olacak insani bilimleri desteklemenin önemli olduğunu kaydetti.

Mica Ertegün, Oxford Üniversitesi'nde başlattıkları Mica ve Ahmet Ertegün İnsani Bilimler Lisansüstü Eğitim Burs Programı'yla, tüm dünyadaki zeki ve heyecanlı öğrencilere ilham vermeyi, kendilerini insani bilimler konusuna adamalarını sağlamayı amaçladıklarını belirterek Hayalim, bir gün Ertegün bursiyerlerinin tarihçi, filozof, arkeolog, yazar, besteci, din adamı ve devlet adamı olarak toplumlara liderlik etmesi diye konuştu.

Ahmet Ertegün kimdir?

Atlantic Records şirketini kuran Ertegün; John Coltrane, Eric Clapton, Ray Charles, The Rolling Stones, Led Zeppelin ve daha birçok ünlü sanatçının kariyerine yön verdi. Kardeşi Nasuhi ile beraber blues ve soul hayranı olarak, R&B müziğinin caz tınılarıyla başarıyla harmanlanmasını sağladı. Rock and Roll'un ortaya çıkışı ise Ahmet Ertegün'ün yeni sanatçıları keşfetme, müzik türlerini şekillendirme ve modern kültüre katma konularındaki yükselişine katkı sağladı. Ertegün, Maryland Annapolis'de bulunan St. John's College'da aldığı Beşeri Bilimler eğitiminin, hayatı boyunca tüm hayallerini gerçekleştirmesine büyük katkıda bulunduğuna inandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ahmet Ertegün Mica Ertegün Politika Güncel Haberler

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

Bakmadan Geçme

ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Yazılım krizi sonrası piyasaların gözü 2 veride! Merkez Bankası salı günü açıklama yapacak

Yazılım krizi sonrası piyasaların gözü 2 veride! Merkez Bankası salı günü açıklama yapacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title