Turizmin Gelişmesi AB ile İlişkilere Bağlı - Haberler
Haberi Paylaş

Turizmin Gelişmesi AB ile İlişkilere Bağlı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Turizmin Gelişmesi AB ile İlişkilere Bağlı

İZMİR Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Türkiye'nin, Avrupa Birliği ile turizm konusunda ve ekonomik anlanlarda ilişkilerini devam ettirmesi gerektiğini söyledi.

İZMİR Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Türkiye'nin, Avrupa Birliği ile turizm konusunda ve ekonomik anlanlarda ilişkilerini devam ettirmesi gerektiğini söyledi.

Bodrum Esnaf ve Sanayici İşadamları Derneği (BESİAD) tarafından düzenlenen toplantıda 2016 turizm sezonu masaya yatırıldı. BESİAD tarafından Marina Yat Kulüp'te düzenlenen etkinlikte vergi yapılandırması ve turizm konuları masaya yatırıldı. BESİAD Başkanı Emre Köroğlu'nun yönetiminde gerçekleşen toplantıya, Muğla Vergi Dairesi Başkanı Hüseyin Bayar, Muğla Vergi Dairesi Grup Müdürü Cenk Cenal, Vergi Dairesi Müdürü Şebnem Tokbay ve İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı konuşmacı olarak katıldı. Müdür Cenal, kamu alacaklarının yapılandırılması ilişkin kanun ile ilgili, etkinliğe katılan üyelere bilgi verdi.

Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, turizmde 2016 yılını değerlendirerek "2016 yılında başta terör olmak üzere Ortadoğu'daki bu çılgın, vahşi savaş ve Türkiye'nin içersinde baş gösteren hadiseler turizmi olumsuz etkiledi. Türkiye turizmini asıl sıkıntıya sokan patlama Atatürk Havalimanı'ndaki patlamadır. O patlamadan sonra rezervasyonlar bıçak gibi kesildi. Hatta Türkiye'de olan insanlar da bir an önce Türkiye'yi terk edip gitmeye karar verdi. Bir de 15 Temmuz kalkışması var ki bu da her şeyin üzerine tuz biber oldu ve Türkiye'de bir anda turizm sıkıntıya düştü" dedi. Bodrum'da turizmde yıl sonunda yüzde 42 gibi ciddi bir düşüş yaşanacağını söyleyen Taşbaşı, insanların seyahat etmekten vazgeçmeyeceğini, parası azsa, uzak destinasyonların yerine yakın yerleri tercih edeceğini savundu. Avrupa Birliği ülkelerinin terör örgütlerine yandaşlık yaptığını da dile getiren Taşbaşı, "AB'nin siyasileri bu işi yapıyor diye, Avrupa ile olan turizm ve ekonomik ilişkimizi kesemeyiz. Avrupa'ya yüzde 64 ihracat yapıyoruz. AB ile olan ilişkilerimiz bozulursa ekonomik sıkıntının da bizi örseleyeceğini düşünüyorum. Başkanlık tartışmalarının ardından Avrupa ile ilişkilerin devam edeceğini düşünüyorum ve Bodrum da bu girişimlerden olumlu etkilenecek. Bozulmuş bir imajımız var. Ege Bölgesi'nin bu imajı çok daha kolay düzeltilebilir. Çünkü burada terör yok. Sportif ve kültürel ortak etkinlikler yaparak, gazetecileri getirmek gerekir" dedi.

lı - Muğla

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Avrupa Birliği Güven Taşbaşı Türkiye İzmir Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title