Turgut Özal 19 Yıl Sonra Yeniden Defnedildi (2) - Haberler
Haberi Paylaş

Turgut Özal 19 Yıl Sonra Yeniden Defnedildi (2)

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Turgut Özal 19 Yıl Sonra Yeniden Defnedildi (2)

8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Topkapı'daki Anıt Mezara yeniden defnedildi.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Topkapı'daki Anıt Mezara yeniden defnedildi. Törene, Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, oğlu Ahmet Özal, kızı Zeynep Özal'ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile eşi Beyhan Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1.Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turhan Çolakkadı ve Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce katıldı.

Turgut Özal'ın cenazesinin defninin ardından oğlu Ahmet Özal basın mensuplarının karşısına geçti. Özal, "Ankara Başsavcısı'nın verdiği karar üzerine açıldı. Çalışmalar devam ediyor. Tahmin ediyoruz bir kaç ay sürebilir. Bu açıklamaları zamanı gelince savcılık yapacaktır. Mezarın şekli değişti. Üzerindeki mermer kalktı. Toprak olarak bizim kültürümüze göre yapıldı. Tabi insan 19 sene önce ki şeyi tekrar yaşıyor. Çok kolay birşey değil, Allah kimsenin başına böyle birşey vermesin" dedi.

Basın mensuplarının 2 ay boyunca Adli Tıp'ta araştırma yapılacağını belirtilmesiyle Özal, "19 sene sonra yapılan otopsi ilk öldüğü günkü gibi olmaz tabii ki. Ben yaptığım araştırmalarda, bazı toksit maddelerin yok olacağı bazıların ise kalıcı olduğunu öğrendim. Ben yüzde 50 ihtimal veriyorum. Tabii mezar açıldığı zaman bazı vücut organlarının hatta iç organlarının olması hem bir mucize hem de çok değerli bir veri olduğunu Adli Tıp Kurumu'nca bana söylendi. Artık saç ve kemik değil, dokular iç organlar hatta beyin ve karaciğerin de olduğu söylendi. Ben daha büyük imkan olacağı kanatindeyim" diye konuştu.

Özal'a annesi Semra hanim ile konuşup konuşmadığı sorulduğunda, "Konuşmadık. Hiç birşey söyleyecek durumda değildi, çünkü ağlıyordu" dedi. Konuşmasının sonunda ise babasının ölümünün 'normal' olmadığını bildiklerini sözlerine ekledi.

"İNŞALLAH, BÖYLE ŞÜPHELERİN YAŞANDIĞI GÜNLERİ GÖRMEYİZ"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise "Öncelikle ülkemizin ve milletimizin başı bir kez daha sağ olsun. 8. Cumhurbaşkanımızı bir kez daha defnettik. Gönül isterdi ki kendisinin bu kabri açılmak durumdan kalmasaydı. Ama şartlar bunu gerektirdi. Umut ediyoruz ki yapılan inceleme bir takım bilgileri ortaya çıkaracaktır. Rahmetli Özal'ın hayalini kurduğu, uğruna yıllarını verdiği aydınlık, demokratik, şeffaf Türkiye Cumhuriyeti'nin yükselmesine vesile olacaktır. Artık Türkiye'de hiç bir şey gizli kalmayacağı, rahmetli Özal'ın hayalini kurduğu gibi milletin değerleri ile devletin değerlerinin iç içe olduğu bir döneme girmiş olduğu inancı ile bu yapılan işleminde Türkiye'nin aydınalanacağını ümit ediyoruz. Milletçe hepimizin başı sağ olsun. İnşallah, böyle şüphelerin yaşandığı günleri görmeyiz" diye konuştu.

(BB) - İstanbul / Merkez

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Avrupa Birliği Egemen Bağış Zeynep Özal Turgut Özal Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title