Toyota ve Bmw, İşbirliğinde Yeni Bir Adım Attı - Haberler
Haberi Paylaş

Toyota ve Bmw, İşbirliğinde Yeni Bir Adım Attı

AA - Güncel
Toyota ve Bmw, İşbirliğinde Yeni Bir Adım Attı

Toyota ile BMW Grup, Aralık 2011'den bu yana sürdürdükleri mevcut stratejik işbirliğini daha da genişletme yönünde bağlayıcı bir anlaşmaya imza attı.

Toyota ile BMW Grup, Aralık 2011'den bu yana sürdürdükleri mevcut stratejik işbirliğini daha da genişletme yönünde bağlayıcı bir anlaşmaya imza attı.

Toyota açıklamasına göre, anlaşma uyarınca hidrojen yakıt hücreli araç sistemlerinin ve altyapılarının ortak geliştirilme çalışması, yeni spor otomobillerin tasarımı ve komponentlerinin geliştirilmesi, araç gövdeleri için hafif ağırlık teknolojilerinin geliştirilmesi yönünde ortak Ar-Ge çalışmaları ve lityum hava pillerini geliştiren post-lityum pil çözümleri ile yoğun enerji temini konularında uzun dönemde yoğun stratejik işbirliğine gidilecek.

Anlaşmayla gelecek nesil lityum iyon pillerin ikinci aşaması ile ilgili çalışmalar da başlatılmış oldu. Uzun vadeli stratejik işbirliği anlaşmasına göre, Toyota ve BMW, sıfır emisyon hedefiyle hidrojen yakıt hücreli sistemleri hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Bu yönde teknoloji paylaşımı ile Toyota ve BMW, hidrojen tankı, motor ve pil de dahil olmak üzere temel bir yakıt hücreli araç sistemini 2020 yılına kadar kullanıma sunmak istiyor.

Toyota ve BMW aynı zamanda orta sınıf bir spor araç üretimine yönelik platform konsepti için fizibilite çalışmalarının yapılıp 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması konusunda da anlaşmaya vardı.

Karşılıklı olarak birbirlerinin teknoloji ve bilgi birikiminden yararlanarak müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak amacında olan Toyota ve BMW, spor araç geliştirme vizyonunu daha da ileri taşımak istiyor.

Toyota ve BMW, spor araç gövdeleri öncelikli olmak üzere diğer araç gövdelerinde de kullanılacak hafif ağırlık teknolojilerinin geliştirilmesi ve yine gelecekte lityum pillere oranla çok daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip lityum hava pillerinin üretimiyle ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarını da sürdürme kararında.

-"Her geçen gün BMW ile olan ilişkimiz güçlenerek devam ediyor"-

Toyota Başkanı Akio Toyoda konuya ilişkin, mevcut otomotiv teknolojilerini daha da ileri götürmek amacıyla BMW ile yapılan stratejik işbirliğinde son bir yılda önemli gelişme kaydettiklerini belirtti.

Toyoda, "Şimdi çalışmalarımızın meyve vereceği bir döneme girmiş bulunuyoruz. İşbirliği anlaşmamızı imzaladığımız tarihten bu yana yaklaşık bir yıl geçti. Her geçen gün BMW ile olan ilişkimiz güçlenerek devam ediyor. Biz bu süreçte çizdiğimiz yolda kararlı bir şekilde yürüyoruz. BMW ve Toyota olarak sürekli daha iyi araçlar üretmek amacındayız" dedi.

BMW Grup Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer de sürdürülebilir ulaşım için Toyota ile aynı stratejik vizyonu paylaştıklarını kaydetti.

Reithofer,"Teknolojik değişikliklerin ışığında otomotiv endüstrisi büyük mücadelelerle karşı karşıyayken biz bu durumu bir fırsat olarak görüyoruz. Bu işbirliğiyle her iki şirket gelecekte başarılı olmak için önemli bir adım atmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Hasan Arslan

Yayıncı: Ali Bayaslan - İSTANBUL

AA / Güncel

Akio Toyoda, Bmw, Politika, Güncel, Haberler

title