Haberler

Tarkan Karakterini Canlandıran Kartal Tibet'in Otomobili Bulundu

Güncelleme:

İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği'nin izini sürdüğü araç Sinop'ta bir sanayi sitesinde kaderine terk edilmiş şekilde bulundu.

Uzun süredir gözlerden uzak olan Yeşilçam'ın efsane oyuncusu, yönetmeni, senaristi Kartal Tibet'in, sinemasında gerek oyuncu olarak kullandığı, gerekse yönettiği filmlerinde yıllarca sık sık gördüğümüz,1969 model 34 KT 417 plakalı Mercedes marka, 280S tipi aracı maalesef ki şu anda şöhretin hazin sonunu yaşıyor. Adeta ünlü sahibi gibi ortalarda gözükmeyen araç, geçtiğimiz günlerde gün yüzüne çıkarıldı.

KARTAL TİBET UZUN YILLAR KULLANMIŞTI

Şaşaalı günlerine tekrar dönebilmesi için üzerinde bulunan hacizlerin kaldırılması ve restore edilmesi gereken otomobile büyük emek verilmesi gerekiyor. Reyhan(1969),Beklenen Şarkı (1971),Vukuat Var (1972),Bir Pınar Ki (1972),Bir Demet Menekşe (1973), Zambaklar Açarken (1973) gibi birçok filmde gördüğümüz KT ( Kartal Tibet ) plakalı araç için ses dergisinin 8 Kasım 1969 tarihli yazısında "Sinema Artistleri İçinde En Lüks Otomobil Kartal Tibet'in" başlığı bile atılmıştır. Yeşilçam'ın efsane ismi Mercedes'i 220 bin liraya satın almış ve uzun yıllar kullanmıştır.

Tarkan Karakterini Canlandıran Kartal Tibet'in Otomobili Bulundu

ARACIN KAZADA CİDDİ HASAR ALDI

Araç alındığında beyaz renktedir lakin, 70'li yılların ortalarına doğru Rumelihisarı Mezarlığı'nın önünde bir taksiyle çarpışır ve ön tarafı paramparça olur. Sigorta yetkililerinin değerlendirmelerine göre hasar 25 bin lira civarındadır.Kaza esnasında aracı ne Kartal Tibet,ne de yardımcı rollerde oyunculuk yapan şoförü İhsan Baysal kullanıyordur. Konudan haberdar edilen Kartal Tibet Bebek karakoluna çağrılır. Ağlayarak "Beni affedin,bir cahillik yaptım" diye yalvaran Ersan Gökbayrak adında bir şahısla karşılaşır karakolda. Bu kişi otomobilin durduğu garajın gece bekçisidir. Gece içki içmiş ve Boğaz'da şöyle bir dolaşayım demiş kendi kendine hayaller kurarak. Bekçi garaja dönerken Rumelihisarı Mezarlığı'nın başladığı yerde Chevrolet marka bir taksiye çarpar ve aracın ön tarafı ciddi bir hasar alır.

Tarkan Karakterini Canlandıran Kartal Tibet'in Otomobili Bulundu

ARACINI SATMAYA KIYAMADI

Kartal Tibet çok sevdiği otomobilini Almanya'da tamir ettirir ve bu arada aracın rengi mavi olur. Hatta yönetmenliğini yaptığı Kemal Sunal'ın Şark Bülbülü (1979) ve Çarıklı Milyoner (1983) filmlerinde Mercedes'i mavi rengiyle görebiliriz. 80'li yılların başında Levent'teki evinden çıkıp araca binmek üzereyken, bölgede dispanser binası yapan Karadenizli bir müteahhit, hal hatır sorduktan sonra, otomobili kendisine satmasını ister Kartal Tibet'ten. Lakin olumlu yanıt alamaz. Dispanser inşaatı süresince annesinin çay ikramları dolayısıyla müteahhitle sıcak bir diyalog gelişir ve Kartal Tibet bir süre sonra aracı satmaya ikna olur.

Tarkan Karakterini Canlandıran Kartal Tibet'in Otomobili Bulundu

"ARACA GEREKEN ÖZEN GÖSTERİLMEMİŞ"

Müteahhit Yılmaz Abdullahoğlu vasıtasıyla 1990'lı yılların başında Sinop'a getirilen Mercedes'e maalesef ki gereken özen gösterilmez zaman içinde. Araç şu anda adeta Kartal Tibet'le geçirdiği çok renkli yılların mutlu hatıralarıyla, bir sanayi köşesinde şöhretin hazin sonunu yaşamaktadır. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay, Yeşilçam'a Saygı temalı aktiviteleri kapsamında bugüne kadar, Türk Sinemasında büyük yerleri olan birçok aracı gün yüzüne çıkardıklarını ifade ederek şunları söyledi: "Kartal Tibet'in yıllarca kullandığı otomobili kesinlikle bulmak ve kendisiyle buluşturmak istiyorduk.İzine Sinop'ta ulaşınca çok heyecanlandık. Lakin geçtiğimiz yıllarda otomobile gereken özenin gösterilmemesi bizi klasik severler olarak çok üzdü. Buna rağmen hacizlerin kaldırılıp,otomobilin restore edileceğine inancımızı koruyoruz.Bu araç aynı zamanda Yeşilçam'ın büyüsünü de temsil eden,çok büyük bir değerdir."

Kaynak: Bültenler / Güncel

Kartal Tibet Sinop Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP iade-i ziyareti hazmedemedi, kibarlıktan anlamadılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title