Haberler

Suudi Arabistan: Çin'le enerji alanında ilişkiler rekabete dayalı değil, bütünleştirici nitelikte

Abone Ol

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, ülkesinin Çin'le enerji alanında rekabete dayalı değil, Pekin'in yenilenebilir enerji tecrübeleri sayesinde "bütünleştirici nitelikte" ilişkilerinin olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, ülkesinin Çin'le enerji alanında rekabete dayalı değil, Pekin'in yenilenebilir enerji tecrübeleri sayesinde "bütünleştirici nitelikte" ilişkilerinin olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki Arap-Çin İşadamları Konferansı çerçevesinde düzenlenen Arap-Çin İş Forumu'nda konuşan Bakan Bin Selman, " Suudi Arabistan, Çin'in yenilenebilir enerji, endüstri ve diğer enerji sektörlerindeki gelişmiş imkanlarından yararlanmak istiyor." dedi.

Çin'in, yenilenebilir enerji alanındaki tecrübeleri sayesinde bu ülkeyle enerji alanında rekabete dayalı değil, bütünleştirici nitelikte ilişkilerinin olduğunu ifade eden Bin Selman, ülkesinin Çin ile işbirliği içinde sunabileceği çok şey olduğunu kaydetti.

Bin Selman, Çin'deki petrol talebinin hala yüksek olduğunu aktararak, "Biz de bu talebin büyümesinin bir parçası olmalıyız, ayrıca kimya pazarından bir pay almalıyız. Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonu Çin Kuşak ve Yol Girişimi ile bütünlük içindedir." diye konuştu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim kesintisi kararına da değinen Bin Selman, OPEC+'nın, piyasadaki belirsizlikleri gidermek için çalışırken yapılan son anlaşmanın, kapsamlı bir reform içerdiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanları Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan 35'inci Bakanlar Toplantısı'nda mevcut üretim kesintilerinin 2024 yılının sonuna kadar uzatıldığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Bin Selman da toplantının ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin temmuzda gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceğini ve bu kararın duruma göre uzatılabileceğini söylemişti.

Arap ülkelerinin en büyük ticaret ortağı olan Çin ile aralarındaki toplam ticaret hacmi yıllık yüzde 31 büyüme oranıyla 2022'de 430 milyar dolara ulaştı.

Konferansa 23 ülkeden 3 bini aşkın kişi katılıyor

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Suudi Arabistan'ın ilk kez ev sahipliği yaptığı 10. Arap-Çin İşadamları Konferansı, "refah için işbirliği" sloganıyla iki gün boyunca 23 ülkeden 3 bini aşkın kişinin katılımıyla başkent Riyad'da gerçekleştiriliyor.

Konferansın Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı tarafından Arap Birliği Genel Sekreterliği, Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi ve Arap Odalar Birliğinin ortaklığıyla düzenlendiği aktarılmıştı.

Ayrıca Çin ve Arap ülkelerinin büyük şirket yöneticileri ve bakanlarından 150'den fazla konuşmacının katılacağı konferansta, 8 diyalog oturumu ve 18 çalıştayın yanı sıra özel toplantılar ve etkinliklerin de yapılacağı kaydedilmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Suudi Arabistan Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Galatasaray - Adana Demirspor maçı CANLI izle! Galatasaray - Adana Demirspor maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Konya su kesintisi listesi! Ramsay Hunt sendromu nedir, teşhisi, tedavisi nasıl yapılır? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Bursa su kesintisi listesi! MasterChef 100 bin lira kim kazandı? 8 Aralık MasterChef ödül oyunu 100 bin TL'yi kim kazandı? MasterChef ödül oyununu kim aldı? 8 Aralık Cuma Ödülü kim kazandı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık Ankara su kesintisi listesi! Arka Sokaklar CANLI izle! KANAL D Arka Sokaklar yeni bölüm full HD canlı yayın izle! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık İzmir su kesintisi listesi! Kullanılmayan Eşyalar Ev Ekonomisine Katkı Sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı Açıldı İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 8-9 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 8 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 9 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 9 Aralık Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? BluTV satıldı mı? BluTV kime, hangi şirkete satıldı? BluTV el mi değiştirdi, neden?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title