Haberler

Son Dakika: 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin maliyeti 2 trilyon lira olarak belirlendi

Güncelleme:

Son dakika! Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca Kahramanmaraş merkezli depremlerin ekonomik zararı yaklaşık 2 trilyon lira olarak hesaplandı. Bu rakam 2023 yılı milli gelir beklentisinin yüzde 9'una denk gelirken yapılan açıklamada, "Asrın felaketinin ülkemize maliyeti, 1999 Marmara Depremi'nden yaklaşık 6 kat daha fazla maddi hasar ve kayıplarımızın olduğunu göstermektedir." denildi.

6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık depremler, 11 ilimizde büyük yıkıma neden oldu. Depremlerde 50 bine yakın vatandaşımız hayatını kaybetti, binlerce insan ise yaralandı. Depremin ardından birçok bina da kullanılamaz hale geldi.

DEPREMİN MALİYETİ 2 TRİLYON LİRA

Hazine Ve Maliye Bakanlığı'nca, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ekonomik zararı yaklaşık 2 trilyon lira olarak hesaplandı. Bu rakamın 2023 yılı milli gelir beklentisinin yüzde 9'una denk geldiği bildirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Boyutu ve yüzeye yakınlığı bakımından küresel ölçekte bilinen en büyük karasal depremlerden olan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler ve artçı sarsıntılar, milletçe yüreğimizi yakan can kayıplarının yanı sıra ekonomik bakımdan bazı kayıpların oluşmasına da yol açmıştır. Bu zorlu süreçte, devletimizin tüm kurumları ve milletimizle tek yürek olarak depremzede vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarına çözüm üretmek için gece gündüz çalışarak sayısız adım attık ve gereken tüm kaynakları ivedilikle seferber ettik. Ayrıca, oluşan tüm hasar, kayıp ve ihtiyaçları tespit etmek üzere, Strateji ve Bütçe Başkanlığımız, diğer Bakanlıklarımız ve kamu kuruluşlarımızla birlikte çalışarak Deprem Değerlendirme Raporu'nu hazırladık.

1,6 TRİLYON LİRA MADDİ HASAR

Uluslararası standartlarla uyumlu şekilde hazırlanan Türkiye Deprem Toparlanma ve Yeniden İmar Değerlendirmesi Raporu; Acil Müdahale Sürecinde Alınan Tedbirler, Hasarlar, Makroekonomik ve Sosyal Etki, Depremin Toplam Maliyeti ve Risk Azaltım Önerileri bölümlerinden oluşmaktadır. Afetin büyüklüğü, verilerin toplanmasını güçleştirmişse de titiz bir çalışmayla bina, konut, işyeri, fabrika, makine ve teçhizat bilgileri tam sayım niteliğine yaklaşmıştır. Sahadan gelen güncel verilere göre, toplamda 1,6 trilyon TL maddi hasar tespit edilmiştir.

SAHADAKİ HARCAMALAR 351 MİLYAR TL

Öte yandan, deprem bölgesine yapılan acil destek ve harcamalar, enkaz kaldırma faaliyetleri, sigorta ödemeleri, gelir kaybı ödemeleri, diğer tüm destek ve harcamaların yanı sıra milli gelir azalması nedeniyle toplamda 351,4 milyar TL'lik bir kayıp oluşmuştur.

99 DEPREMİDEN 6 KAT DAHA FAZLA MADDİ HASAR VAR

Asrın felaketinin ülkemize maliyeti yaklaşık 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) olup bu rakam, 2023 yılı milli gelir beklentimizin takriben yüzde 9'una denk gelmekte ve 1999 Marmara Depremi'nden yaklaşık 6 kat daha fazla maddi hasar ve kayıplarımızın olduğunu göstermektedir.

"TÜM YARALARI SARACAK AZİM VE KARARLILIĞA SAHİBİZ"

Türkiye büyük, güçlü ve dinamik bir ülkedir. Küresel ekonomide taşların yerinden oynadığı 2022 yılında dahi yüzde 5,6'lık bir büyümeyle diğer ülkelerden pozitif ayrışarak en iyi büyüme performansı gösteren ülkelerden biri olmayı başarmıştır. Yüksek büyüme performansımız ve uyguladığımız mali disiplin sayesinde elde ettiğimiz mali alanın sağladığı gücü de arkamıza alarak, milletimizle birlik ve dayanışma içinde, bu büyük felaketin açtığı tüm yaraları en hızlı şekilde saracak iradeye, azim ve kararlılığa sahibiz."

Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Güncel

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kahramanmaraş Marmara Güncel Haberler Son Dakika

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz: 2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim

Firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz: 2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim

Et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet! Baltayla vura vura öldürdüler

Et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet! Baltayla vura vura öldürdüler

Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

500

Yorumlar (21)

mardinli yiğit:

hükümet zamanında önlemini alsaydı da bunlar yaşanmasaydı.!

79
66
yanıtYanıtla
Zamanla Akıllanan Adam:

kentsel dönüşüm için zamanında iptal davalar açmasaydınız yepyeni ve güçlü bir Türkiye'ye uyanacaktık. bizi karanlığa mahkum ettiniz.

yanıt8
yanıt21
özen66:

kentsel donusume hayır dıyenlerın vebalı ustune olsun

yanıt4
yanıt7
MEHMET ALİ ŞENER:

Demek ki 99 dan bu yana TL 6 kat değer kaybetmiş.

56
58
yanıtYanıtla
sade vatandaş:

1999 da bir defaya mahsus alınacak diyerek çıkarılan sonra devamlı olarak alınan adı da özel iletişim vergisi gibi süslü bir isimle vatandaşa ödetilen vergiler ne oldu bu paralar şimdi kullanılmayacaksa ne zamsan kullanılacak paralar yoksa bu vergileri milletten ne diye aldınız

86
19
yanıtYanıtla
mehmet arif inci:

senin her haberde yorumunu görüyorum boş boş yorumların var hep bir araştır 99 depreminden itibaren başlayan o vergiler ondan sonrasında oluşan kaç deprem var kaç para harcanmış aç öğren gelip buraya yorum atmakla olmuyor

yanıt16
yanıt38
sade vatandaş:

her habere yorum yapmış olmam dan sa na ne? olan depremlere ne harcandı bilmeyecek kadar cahil değilim ülkede bir deprem verğisi değil yüzlerce kalem vergi alınıp milletten iban isteniyor bırak vergiyi depremin ilk günlerinde bile herkes kendi başının çaresine baktı

yanıt29
yanıt11
Recep Yılmazer:

Her yıl yangın oluyor.oraya gitti.sel oluyor.oraya gitti.elazığ depremi van depremi düzce depremi oldu.senin vergi dediğin devede kulak.toki oralara binlerce ev yaptı.yani algıyı iyi yapıyorsunda aklını kullanan senin dediğini yemez..

yanıt5
yanıt20
sade vatandaş:

yıllık milyarlarca lira deprem afet vergisi ödüyoruz helali hoş olsun yetmiyorsa daha çok alınsın ama yerinde harcansın fakat bilmediğimiz başka yerlerlere harcanıyor bunları savunmayın hesap verilsin vergiler kuruşu kuruşuna nereye harcandı söylensin bilinirse kimse ses çıkarmaz

yanıt8
yanıt3
ahmet:

Olmamış görülmemiş afat oluştu.Allah devletimize milletimize yardım etsin kolay değil...

62
14
yanıtYanıtla
Tüm 21 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title