Haberler

Sayıştay Raporu: Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Bir Yılda Tahsisini Yaptığı 1661 Binadan 921'i Diyanet'e

Güncelleme:

Sayıştay; Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2002 – 2020 yılları arasında kamu kurumları ile vakıf ve derneklere toplam 1332 bina tahsis ettiğini belirledi. Sayıştay’ın tespitlerine göre sadece 2020 yılında ise 1661 bina tahsisi yapıldı. 1661 binadan 921’i, Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edildi.

ŞEYMA PAŞAYİĞİT

Sayıştay ; Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 2002 – 2020 yılları arasında kamu kurumları ile vakıf ve derneklere toplam 1332 bina tahsis ettiğini belirledi. Sayıştay'ın tespitlerine göre sadece 2020 yılında ise 1661 bina tahsisi yapıldı. 1661 binadan 921'i, Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edildi.

Sayıştay'ın Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait 2020 yılını kapsayan İdare Faaliyet Raporu'na göre; bin 661 taşınmaz vakıflara, derneklere ve kamu kurumlarına tahsis edildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu taşınmazların 921'ini Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis etti. Taşınmazların 258'i vakıflara, 57'si derneklere, 202'si Milli Eğitim Bakanlığı'na, 114'ü belediyelere ve 14'ü üniversitelere tahsis edildi.

Taşınmazların yarısından fazlasının Diyanet İşleri Başkanlığı'na hangi sebeplerle tahsis edildiğine ilişkin bilgi paylaşılmadı.

"BELİRLİ KİŞİ VEYA KURUMLARA AYRICALIK MI VAR?"

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün vakıf kültürü gereği kamusal hizmetlerin sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamak ile yükümlü olduğunu ve bu hizmetlerin dağıtımında belirli kişi veya kurumlara ayrıcalık tanınmasının toplumdaki eşitlik ve adalet duygularını yaraladığını belirterek, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Gök, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilen taşınmazların hangi amaçlar için tahsis edildiğini ve güncel kullanım durumlarını, aylık kiralama bedellerini, taşınmazların tahsis amaçlarını ve güncel kullanım durumlarını sordu. Gök, ayrıca 2002 – 2020 döneminde vakıf, dernek ve kamu kurumlarına tahsis edilen taşınmazların sayılarını ve hangi amaçla kullanıldıklarının da yanıtını istedi.

TAHSİS AMAÇLARINDA 'DİNİ' AĞIRLIK

Bakan Ersoy, Gök'ün sorularına yanıt verdi. Yanıtta: taşınmaz tahsislerinin aile ve dini rehberlik bürosu, Kuran kursu, dini ve hayri hizmetler, meşruta, kütüphane, eğitim ve irşat faaliyetleri ve sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanılması amacıyla yapıldığı belirtildi.

Bu kapsamda 2020 yılında toplam bin 661 taşınmazın tahsis edildiği kaydedildi. 2002 -2020 döneminde kamu yararına çalışan derneklere 54, kamu kurumlarına bin 278 taşınmazın tahsisinin yapılması dikkat çekti. Hangi binanın hangi amaçla kullanıldığı sorusu ise yanıtsız kaldı.

"DENGESİZ TABLO"

Konu hakkında konuşan Gök, tabloda 'dengesizlik' olduğunu vurguladı. Gök, "18 yılda bin 332 taşınmaz tahsisi yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün sadece 2020 yılında 921'i Diyanet İşleri Başkanlığı'na olmak üzere yaptığı bin 661 taşınmaz tahsisinin detaylarının açıklaması gerekmektedir. 2002 – 2020 döneminde yılda ortalama 74 taşınmaz tahsisi yapılırken sadece 2020 yılında bu sayı 20 katın üzerine çıkmıştır. Kamusal hizmetleri yurttaşlarımıza sağlamak ile yükümlü olan Vakıflar Genel Müdürlüğü söz konusu taşınmazların her birinin güncel kullanım durumlarını ve kiralama bedellerini kamusal şeffaflık ilkesine uygun olarak kamuoyu ile paylaşmak zorundadır" dedi.

Kaynak: ANKA / Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı Sayıştay Güncel Haberler

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

İzmir'de infial yaratan görüntü! Yanındaki bankta oturan kadına bakarak kendini tatmin etti

Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

Salda Gölü tehlike altında mı? Valilik tepki çeken fotoğrafı böyle savundu

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Efes Antik Kenti'nde özel davet skandalı! Türk vatandaşları içeriye sokmadılar

Bakmadan Geçme

Döviz büroları bayramda açık mı? Döviz büroları kurban bayramında kapalı mı, açık mı? Kurban Bayramında yollar ücretsiz mi? Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, Avrasya Tüneli, Kuzey Marmara bedava mı? Türkiye - Gürcistan maçı hangi kanalda, saat kaçta? Türkiye - Gürcistan maçı nereden izlenir? Yalan dizisi hangi gün? Yalan dizisi hangi kanalda, saat kaçta başlayacak? Sansar Salvo tutuklandı mı? Ünlü rapçi Sansar Salvo neden cezaevine girdi, sebebi ne? Sansar Salvo neden hapse girdi? Bayram hangi gün bitiyor? Kurban Bayramı kaç gün sürecek, ayın kaçında, hangi tarihte bitecek? 22 Haziran hangi burç? 22 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 22 Haziran tarihi hangi burç olur? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 18 Haziran Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 18 Haziran dün gece deprem mi oldu? ECZANELER BAYRAMDA AÇIK MI 2024? 17-18-19 Haziran Bayramda eczaneler kapalı mı olacak, kaç gün açık olacak? BAYRAMDA OTOBÜSLER ÜCRETSİZ Mİ? Kurban Bayramı boyunca toplu taşıma bedava mı? Metro, metrobüs, otobüs, tramvay ücretsiz mi? Bursaspor'un yeni teknik direktörü kim oldu? Pablo Martin Batalla kimdir, kaç yaşında? TRT 1 canlı maç izle! TÜRKİYE- GÜRCİSTAN CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Türkiye- Gürcistan maçı ne zaman? Türkiye- Gürcistan maçı saat kaçta, hangi kanalda? Arda Güler Milli Takım'da oynayacak mı? Montella Arda Güler'i ilk 11'de oynatacak mı?
Zabıtalarla tartışıp kendini asan adam: Sadece mumbar toplamak istemiştik

Zabıtalarla tartışıp kendini asan adam: Sadece mumbar toplamak istemiştik

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title