Haberi Paylaş

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in Milli Muharip Uçak açıklaması heyecanlandırdı!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, katıldığı TV programında Türkiye'nin savunma sanayisinde geldiği konuma ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin heyecanla beklediği "Milli Muharip Uçak" projesine de değinen Demir, "Tecrübemiz az ama inancımız çok. İdeallerimiz büyük. Bu projeyi yapmakta kararlıyız" dedi.

Türkiye'de üretilen savunma sistemi araçları yurt içinde ve yurt dışında başarılı operasyonlara imza attı. TRT Haber'e konuk olan Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye'nin yerli savunma projelerine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Milli Muharip Uçak'ın (MMU) oldukça iddialı bir proje olduğunu söyleyen Demir, "Tecrübemiz az ama inancımız çok. İdeallerimiz büyük. Bu projeyi yapmakta kararlıyız" dedi.

"Bu uçağı yapabilir miyiz?" sorusuna İsmail Demir şu yanıtı verdi: "O soru kesinlikle geçerli bir soru değil. Yapabilecek mi sorusu tamamen anlamı olmayan, bizim açımızdan anlamsız ve yeri olmayan bir soru. Kesinlikle şüphemiz yok. Milletimiz de gençlerimiz de emin olsunlar. Şu anda o işle ilgili gece gündüz çalışan mühendislerimiz var."

MMU'nun 2023 yılında hangardan ilk çıkışını yapacağını aktaran Demir şöyle devam etti: "2023'ü biz Milli Muharip Uçağımızın hangardan çıkacağı tarih olarak ortaya koyduk. 2025'te de ilk uçuşumuzu inşallah yapmayı planlıyoruz. HÜRJET'imizi de inşallah 2023'te görmeyi umuyoruz."

"ATAK-2" olarak da adlandırılan "T-929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri" projesi hakkında Demir şunları kaydetti: "ATAK-2 daha ağır. Taşıma kapasitesi hemen hemen iki katına çıkıyor. Helikopteri operasyona gönderdiğinizde onun etkinliği vurucu gücüyle alakalı. Hem kendini koruma sistemi hem vurucu sistemi olacak. Bunlar helikoptere epey ağırlık bindirirler. ATAK-2 ana hatlarıyla daha fazla yük taşıyabilen, daha fazla kabiliyeti olan bir helikopter olacak. ATAK'larımızın başarısı dünyada malum. Dünyada sınıfında en iyi bir iki helikopter arasında sayılıyor. Birçok ülkeden talep var. ATAK ortak bir proje. Satılması durumunda Amerika izin veriyor ya da vermiyor. Böyle olduğunda hani yerliydi diyorlar. Bu da bir süreçtir. Gurur duymamız gerekirken aşağılamaya yönelik hareketler doğru değil. Motor sürecine biz ne zaman başladık? Soruları sorarken insaflı olmak gerekiyor. Bir müddet sonra motor nerede diyen arkadaşlarımızın alacağı cevapları da göreceğiz."

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in Milli Muharip Uçak açıklaması heyecanlandırdı!

Milli Muharip Uçak Savunma Sanayi İsmail Demir Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Tuncay Çolakoglu:

yıl olmuş 1970 hala milli muharip uçagı diyorlar .en iyisi kılıç kalkan ekibi ve okçuluk ekibi kurun böyle daha iyi olur

TC Asiltürk Murat Aktas:

heyecanlanacak birşey yok bu uçak 2030 da envantere girecek öyle bir başlık atmışlar ki zannettim tarih öne alındı

GERÇEKÇİ...!!!!!:

Bu tarz başlıklarla TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN başarılı projelerinden bahsetmeniz,, içimizdeki vatan ve bayrak düşmanı hainleri rahatsız ediyor olmalı,ki nereden saldıracaklarını şaşırıyorlar... Ülkenin adı bu tarz projelerle anılmayı hakediyor

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title