Haberler

ÖSYM, Özbekistan'da Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı düzenledi

Güncelleme:

ÖSYM tarafından Taşkent Türk Lisesi'nde gerçekleştirilen sınava 100'den fazla öğrenci katıldı. Sınav, Türkiye'deki üniversitelerde eğitim görmek isteyen öğrencilere büyük imkan sağlıyor. ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, hedeflerinin 2030'da 1 milyon uluslararası öğrenciyi Türkiye'de barındırmak olduğunu belirtti.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (2024 TR-YÖS/1) yapıldı.

Özbekistan'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Taşkent Türk Lisesi'nde gerçekleştirilen sınava Türkiye'deki üniversitelerde eğitim görmek isteyen 100'den fazla öğrenci katıldı.

Özbekistan ve bölgedeki ülkelerden gelen, sınava büyük ilgi gösteren öğrenciler, 80 soruyu cevaplamak amacıyla ter döktü.

Sınav için Taşkent'te bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınav öncesinde sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Ersoy, bu sınavların Türkiye'deki üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler için büyük imkan sağladığını kaydederek, öğrencilere başarı diledi.

"Hedefimiz, 2030'da 1 milyon uluslararası öğrenciyi Türkiye'de barındırmak"

Ersoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı'nın ilkini Taşkent Türk Okulunda gerçekleştirdiklerini ve 124 öğrencinin girdiğini söyledi.

Bu sınavın aynı zamanda Türkiye'de 17, 33 ülkede 43 olmak üzere toplam 60 sınav merkezinde gerçekleştirildiğini kaydeden Ersoy, 23 bin 999 adayın katıldığı sınavın Türkçe, İngilizce, Rusça, Fransızca, Almanca ve Arapça yapıldığını dile getirdi.

Ersoy, 40 sayısal yetenek ve 40 temel matematik sorusundan oluşan sınavın sonuçlarının 14 Haziran'da açıklanacağını belirtti.

Türkiye ve dünyada yurt dışı öğrenci kabul sınavlarının sadece ÖSYM tarafından kasım ve mayısta olmak üzere yılda iki defa yapıldığını kaydeden Ersoy, sınavın amacının yurt dışından uluslararası öğrenci kabulünü sağlamak olduğunu söyledi.

Türkiye'de 340 bin civarında uluslararası öğrencinin eğitim aldığını, dünya genelinde ise 7-8 milyon uluslararası öğrencinin bulunduğunu ifade eden Ersoy, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çizmiş olduğu vizyonla beraber hedefimiz, 2030 yılında 1 milyon uluslararası öğrenciyi Türkiye'de barındırmak ve onlara eğitim-öğretim hizmeti vermektir." dedi.

Ersoy, bu sınavların öncelikle Türk devletleri, Balkanlar ve Afrika'da da akredite olmasını istediklerini ve nihai hedeflerinin ileride bu ülkelerde elektronik ortamda yapılmasını sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Güncel

Bayram Ali Ersoy Özbekistan Taşkent Türkiye Ösym Güncel Haberler

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Bakmadan Geçme

Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu? Hicret ne demek? Müslümanlar, Mekke'den Medine'ye ne zaman hicret ettiler? 2024 KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri puan ve sıralama açıklandı mı? J.D. Vance kimdir? Trump'ın başkan yardımcısı adayı James David Vance kaç yaşında ve ne iş yapıyor? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Teklif meclisten geçti mi? Bugün (16 Temmuz) hava nasıl olacak? İstanbul'da yağmur yağacak mı? Meteoroloji il il hava durumu tahminleri!
14 yaşındaki kız çocuğuna toplu tecavüz davasında tartışılacak karar

14 yaşındaki kız çocuğuna toplu tecavüz davasında tartışılacak karar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title