Haberler

Nevşehir'de Üzüm Koleksiyon Bahçesi Oluşturan Mehmet Kılıç, Üzüm Çeşitlerini Yaygınlaştırmak İçin Çalışıyor

Son Güncelleme:
Abone Ol

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde yaşayan Mehmet Kılıç, ülke genelinden topladığı ve yetiştirdiği üzüm çeşitlerini yaygınlaştırmak için çalışıyor. Kılıç, 10 yıldır 400'ü yerli 450 çeşit üzüm fidanı yetiştiriyor ve bu çeşitlerden yılda yaklaşık 45 bin fidanı talebe göre 81 ildeki üreticilere gönderiyor. Ayrıca, Kılıç, üzüm koleksiyon bahçesini turizme açmayı planlıyor.

Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde yaşayan 52 yaşındaki Mehmet Kılıç, ülke genelinden topladığı ve "koleksiyon bahçesi"nde yetiştirdiği üzüm çeşitlerinin yaygınlaşması için çalışıyor.

Kılıç, ilçeye bağlı Tuzköy mahallesinde yaklaşık 5 dönüm arazisinde, 10 yıldır 400'ü yerli 450 çeşit üzüm fidanı yetiştiriyor.

"Muhammediye", "Mevlana", "yapıncak", "köhnü", "Antep karası", "manikür parmak", "dımışkı", "müşkile", "inek biceği" gibi onlarca renk, lezzet ve aromaya sahip asma fidanı yetiştiren Kılıç, bu çeşitlerden yılda yaklaşık 45 bin fidanı talebe göre 81 ildeki üreticilere gönderiyor.

Kılıç, sosyal medyada konunun uzmanı akademisyenler ve üzüm üreticileri ile fikir alışverişinde bulunarak bilgi dağarcığını ve koleksiyonunu geliştirmeye devam ediyor.

Baharda çapa ve budama işlerini yaptığı asmalara gözü gibi bakan Kılıç, sonbaharda kendini gösteren ürünlerine arıların zarar vermemesi için her salkımı poşete sararak koruma altına alıyor.

Hobi amaçlı başladığı işinde yıllar içinde asma fidanı konusunda söz sahibi haline gelen Kılıç, üreticilere alternatif fidan sunabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kılıç, AA muhabirine, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile Kapadokya Üniversitesinden akademisyenlerin zaman zaman arazisinde inceleme yaptığını, emek vererek yetiştirdiği üzümleri tanıtmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Kılıç, temin ettiği asma fidanlarının iklim ve toprak yapısı nedeniyle kimi zaman 5-6 yıl sonra ürün vermeye başladığını, tüm fidanları yaz kış emek vererek gözlemlediğini kaydetti.

Bahçeyi turizme kazandırmayı planlıyor

Üzümlerin olgunlaştığı dönemde farklı şehirlerden üreticilerin bahçesini ziyaret ettiğini aktaran Kılıç, şu bilgileri verdi:

"Üzüm koleksiyonu üzerine çalışma yapmaktayım. Aynı zamanda soyu tükenen üzümleri yaşatıp ülke geneline dağıtmaktayız. 'Anadolu Üzüm Çeşitleri' adlı sosyal medya grubumuz vasıtasıyla üzüm çeşitlerini temin edip yetiştiriyoruz. Ana işimiz üzüm fidanı ama koleksiyonda 450 çeşide ulaştık. Bu türlerin yaklaşık 120'si ürün vermeye başladı. İsimleri yörelere göre farklı anıldığı için asıl adlarını bilmediklerimiz de var. Dünyada yaklaşık 16 bin, Türkiye'de ise 1500 civarı üzüm çeşidi var. Birçok bölgenin üzüm türlerine sahibim. Hala yeni çeşitleri de bulmaya çalışıyoruz. Üzümler kendi bölgesinden çıkınca kalibresi ve rengi değişebiliyor. Bizim asıl amacımız koleksiyon olduğu için kökün elimizde olması önemli diyor, verimin yüksekliğine bakmıyoruz. Yetiştirdiğimiz çeşitlerden Türkiye geneline gönderiyoruz. Bunların içinde yok olmaya yüz yutan türler de var. 450 türe yenilerini de ekleyeceğiz, verime geçtikleri zaman üzüm koleksiyon bahçesini turizme açmayı düşünüyoruz."

Kılıç, Nevşehir'de herhangi bir üzüm çeşidinin tescilinin bulunmadığını, bu konuda da faaliyet yürütmek istediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Kılıç Nevşehir Tuzköy Turizm Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title