Haberi Paylaş
Meslektaşının Çantasını Çalmakla Suçlanan Avukata Ceza

Meslektaşının Çantasını Çalmakla Suçlanan Avukata Ceza

Güncel Haberler

İZMİR Adalet Sarayı'nda meslektaşı Mustafa Çağlar'ın çantasını çaldığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan Avukat Kadir Ö., 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı, 5 yıl süre ile hükmün açıklanması geri bırakıldı.

İZMİR Adalet Sarayı'nda meslektaşı Mustafa Çağlar'ın çantasını çaldığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan Avukat Kadir Ö., 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı, 5 yıl süre ile hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Geçen yıl 17 Eylül'de, İzmir Adliyesi E-Blok 4'üncü kattaki Baro Birimi girişinde bulunan tuvalete giren avukat Bayram Özcan, çantasını masanın üzerine bıraktı. Dışarı çıktığında, içerisinde 5 bin lira değerinde Türk Lirası ve döviz ile cep telefonu bulunan çantayı yerinde göremeyen Özcan, polise başvurdu. Özcan'ın çantası adliyenin katlarının birinde, içerisindeki paralar ve cep telefonu alınarak atılmış halde bulundu. Adliyede kamera kayıtlarını inceleyen polis, Özcan'ın çantasını götüren kişinin kimliğini tespit etti. Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Bayram da kimliği tespit edilen avukat Kadir Ö. hakkında yakalama kararı çıkarttı.

YİNE ÇANTA ÇALDI

Polis tarafından aranan avukat Kadir Ö., bir gün sonra yine Baro Birimi tuvaletinden, meslektaşı Mustafa Çağlar'a ait çantayı alıp dışarı çıktı. Bu sırada tuvalette bulunan avukat Bayram Özcan, çantayı alan kişiyi takip edip durumu polise bildirdi.

Mustafa Çağlar'ın çantası 4'üncü kattan inişte bulunan merdiven boşluğuna atılmış olarak bulundu. Avukat Özcan, çantanın bulunduğu yere elinde cüppe ile gelen avukat Kadir Ö.'yü Adliye Karakol Amirliği'nde görevli polislere gösterip, "Çantayı çalan şahıs budur. Daha önce de bu kişi aynı şekilde benim çantamı çaldı" dedi. Polis, avukat Kadir Ö.'yü gözaltına aldı, çanta üzerinde parmak izi incelemesi de yapıldı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Her iki olayla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Bayram'la görüşen Kadir Ö. suçlamaları kabul etmedi. Kadir Ö. tutuklama talebiyle İzmir 6'ncı Sulh Ceza Hakimilği'ne sevk edildi. Burada da suçlamayı kabul etmeyip, ifadesini tekrarlayan Kadir Ö, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Ancak Kadir Ö.nün, hakkındaki 3 aylık 'tazyik hapsi' nedeniyle arandığı anlaşıldı ve tutuklanıp cezaevine gönderildi.

Çalınan çantalarla ilgili soruşturmanın birincisi tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, Avukat Kadir Ö. hakkında, 'hırsızlık' suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. İzmir 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan avukat Kadir Ö. suçlamayı kabul etmedi, "Ceza verilecekse de hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul ediyorum" dedi.

Avukat Mustafa Çağlayan ise, "Sanığın savunmasını kabul etmiyorum. Daha önce şikayetçi olduğumu belirtmiştim, ancak şimdi şikayetimden vazgeçiyorum" dedi.

Hakim Hüseyin Koç, bunun üzerine Mustafa Çağlayan'ın müdahillik sıfatını kaldırıldığını belirtip, sanık Kadir Ö.'yü önce 3 yıl hapis cezasına çarptırdı, ardından da duruşmalardaki iyi halini gözönüne alıp 1 yıl 8'a aya indirdi. Daha sonra da 5 yıl süre ile hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5 yıl süre ile denetime tabii tutulmasına karar verip, duruşmayı bitirdi.

İKİNCİ DAVA SÜRÜYOR

Avukat Kadir Ö. hakkında, bir diğer meslektaşı Bayram Özcan'ın çantasını çaldığı iddiasıyla açılan ikinci dava ise henüz sonuçlanmadı.

- İzmir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mustafa Çağlar Mehmet Bayram Bayram Özcan İzmir Politika Güncel Haberler

title