Haberler

Memurluktan Çıkarılan Tezcan Karakuş Candan: "Ahmet Necdet Sezer Aradı, Yargıdan Döneceğini Söyledi. Bunun Anlamlı Olduğunu Düşünüyorum"

Güncelleme:

İçişleri Bakanlığı’nın Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyet görevinden çıkartılmasına karar verdiği Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, siyasetçiler, meslek odaları ve sendikalardan destek geldi. Candan, “Bugün, ülkenin Cumhurbaşkanı aradı, üzüntülerini iletti. Tabii Recep Tayyip Erdoğan değildi. O, bizim ülkemizin Cumhurbaşkanı olamadı hiç. Ahmet Necdet Sezer aradı. Bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapmış Ahmet Necdet Sezer, bana ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti ve yargıdan döneceğini ifade etti. Bunun ben anlamlı olduğunu düşünüyorum” dedi.

İçişleri Bakanlığı'nın Çankaya Belediyesi'ndeki memuriyet görevinden çıkartılmasına karar verdiği Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan'a, TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu, siyasetçiler, meslek odaları ve sendikalardan destek geldi. Candan, "Bugün, ülkenin Cumhurbaşkanı aradı, üzüntülerini iletti. Tabii Recep Tayyip Erdoğan değildi. O, bizim ülkemizin Cumhurbaşkanı olamadı hiç. Ahmet Necdet Sezer aradı. Bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapmış Ahmet Necdet Sezer, bana 'geçmiş olsun' dileklerini iletti ve yargıdan döneceğini ifade etti. Bunun ben anlamlı olduğunu düşünüyorum" dedi.

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin Togo Kuleleri'ne karşı başlattığı hukuk mücadelesinin ardından Sinan Aygün'ün şikayeti üzerine hakkında soruşturma başlatılan Oda Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın Çankaya Belediyesi'ndeki memuriyet görevinden çıkartılmasına karar vermişti. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK), bugün yaptığı basın açıklamasıyla Candan'a destek verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde yapılan basın açıklamasına, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların temsilcileri katıldı. TMMOB İl Koordinasyonu Sekreteri Seyit Ali Korkmaz'ın okuduğu basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Yaptığımız her açıklama, açtığımız her dava, yayınladığımız her rapor iktidar tarafından hedef alınmakta, kurum ve yöneticilerimiz soruşturma ve cezalarla tehdit edilmektedir. Bunun son örneği, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla Çankaya Belediyesi'ndeki görevinden ihraç edilmesi olmuştur. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu olarak bizler, Tezcan Karakuş Candan'ın yanında olmaya, görevine dönünceye kadar her türlü dayanışma faaliyetini ve toplumsal mücadeleyi yürütmeye devam edeceğiz."

Tezcan Karakuş Candan ise kendisini birçok kişinin aradığını ve geçmiş olsun dileklerini ilettiğini belirterek şunları söyledi:

"Çok sayıda insan aradı. Ama bugün, ülkenin Cumhurbaşkanı aradı, üzüntülerini iletti. Tabii Recep Tayyip Erdoğan değildi. O, bizim ülkemizin Cumhurbaşkanı olamadı hiç. Ahmet Necdet Sezer aradı. Bir dönem Cumhurbaşkanlığı yapmış Ahmet Necdet Sezer, bana 'geçmiş olsun' dileklerini iletti ve yargıdan döneceğini ifade etti. Bunun ben anlamlı olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla 2023 güzel olacak."

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: 12 Eylül karanlığının 42. yılına giriyoruz. TMMOB ne 12 Eylül öncesi ne de sonrası asla susmadı, susmayacak da. Bugün yapılan, aslında ne TMMOB ne de Tezcan Karakuş'a değil, bir bütün olarak demokrasi mücadelelisine yapılan bir darbedir. Bunun karşısında hep beraber mücadele edeceğiz.

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Mine Coşkun: Halk sağlığı ile kent ve çevre sağlığı arasında doğrudan bir ilişki vardır. Ankara'yı para kazanmak için ranta açanlar, kent suçlarının başlıca failleridir. Mesleki örgüt dayanışmamız devam edecektir.

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün: 'Bu ülkenin temellerini hırsızlara peşkeş çekmemize karşı durmayın' denmek isteniyor, Tezcan Candan. Türkiye'nin milyonlarca namuslu insanlarına mesaj vermek isteniyor.

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil: Bu kararda, kendi kurumlarına saygısızlığı görüyoruz. Emek örgütü olan TMMOB'a ve Mimarlar Odası'na saldırı görüyoruz. Bu saldırılar ve hukuksuzluklar bizi yarınlara daha umutlu bir şekilde yan yana getiriyor.

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul: Gerçekten, özellikle OHAL dönemi ve sonrasında yaşadığımız süreç içerisinde çok sayıda kamu emekçisinin ihraç edildiği bir süreçle karşı karşıya kaldık. Bugün bir sürecin devam ettiğini görüyoruz. Bizim kentsel varlıklarımıza sahip çıkan emek ve demokrasi mücadelemizin sonucunda bu tür kötülükle karşı karşıya kalıyoruz.

29 Ekim Kadınları Derneği Başkanı Şenal Sarıhan: Tezcan arkadaşlarımızın hukuka aykırı bir kararla görevden alınmasının ne anlama geldiğini hepimiz bilincindeyiz. Sadece şunu söylemek istiyorum; amaç susturmaktır, geriye doğru adım artırmaktır. Biz acılardan direnç çıkardık ve o direnç bizleri başarıya ulaştırdı. Tezcan arkadaşın yanındayız, ama hepimiz birbirimizin yanındayız.

Kaynak: ANKA / Güncel

Ahmet Necdet Sezer Tezcan Karakuş Ankara Haberler

Çorum'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Çorum'da 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Çok sayıda kente ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Camlar kırıldı, vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı

Çok sayıda kente ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Camlar kırıldı, vatandaşlar ne yapacağını şaşırdı

Hazine Bakanı Şimşek: Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz

Hazine Bakanı Şimşek: Biz asla sıcak paraya güvenmeyiz

Bakmadan Geçme

İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 22-23 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Survivor kim kazandı? 23 Mayıs Perşembe Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı 23 Mayıs Perşembe 2024? #128250 Çorum'da deprem mi oldu? SON DAKİKA! Çorum'da deprem şiddeti kaç, merkez üssü neresi? ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 23-24 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Hudutsuz Sevda 34. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 23 Mayıs Hudutsuz Sevda yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? İnci Taneleri 24. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 23 Mayıs İnci Taneleri yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 23-24 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılır? Sözleşmeli öğretmenlik başvuru nasıl olur? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 23-24 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Eyvah Eyvah 2 konusu nedir? Eyvah Eyvah 2 oyuncuları ve Eyvah Eyvah 2 özeti! Eyvah Eyvah 2 nerede çekildi, konusu ne, oyuncuları kimlerdir? Eyvah Eyvah 2 hangi il ve ilçede çekildi? Ali Koç'un yönetim kurulu listesi belli oldu! Yönetimde Acun Ilıcalı var mı? ÖSYM YKS 2024 sınav giriş belgeleri erişime açıldı! YKS YER SORGULAMA EKRANI İnci Taneleri CANLI izle! 23 Mayıs Nisan İnci Taneleri 16. Bölüm Kanal D Canlı HD izleme linki! #128250
Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

Sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı! Tuğgeneral emekliliğe sevk edildi

500

Yorumlar (1)

mevlüt Altın:

CHP bu kadını milletvekili adayı gösterecek takip edin görürsünüz

4
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title