Haberler

TBMM'de tasarruf uygulamaları devrede! Damacana yerine arıtılmış şebeke suyu kullanılacak

Güncelleme:

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaklaşık 1 yıl önce Numan Kurtulmuş'un göreve başladıktan sonra talimatını verdiği tasarruf tedbirleri, yeni uygulamalarla genişliyor. O tedbirlerden en çok dikkat çekenlerden biri ise TBMM'de mutfak ve çay ocaklarında damacana suyun yerine arıtılmış şebeke suyunun kullanılması oldu.

Meclis'te tasarruf tedbirleri kapsamında yeni önlemler hayata geçiriliyor. Bu kapsamda enerji, sağlık, yurt dışı görevlendirme gibi alanlarda yeni uygulamalar devreye alınacak. Yeni tasarruf uygulamalarıyla ilgili genelge çalışmaları da sonuçlandırıldı. Genelge, kısa süre içinde Meclis'teki tüm birimlere gönderilecek.

DAMACANA YERİNE ŞEBEKE SUYU ARITILACAK

Meclis'te 1 yıl önce başlatılan tasarruf uygulamaları ile gereksiz su kullanımını önlemek amacıyla kampüs içindeki yeşil alanların sulaması gece yapılıyor. Mutfak ve çay ocaklarında damacana su kullanımının kaldırılmasına da başlandı. Bunun yerine şebeke suyunun arıtılması yoluyla elde edilen su kullanılmaya başlandı. Bu yöntemin yaygınlaştırılması çalışmaları devam ediyor.

TBMM BAŞKANINDAN CAM BARDAK VE SÜRAHİ HEDİYESİ

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Sıfır Atık Projesi'ne destek sağlanması ve plastik kullanımından kaynaklanan israfın önlenmesi amacıyla yeni bir adım attı. Meclis'te plastik kullanımını azaltmak amacıyla milletvekillerine, danışmanlara ve tüm çalışanlara cam bardak ve sürahi hediye eden Kurtulmuş'un gönderdiği paketlerde, "Sıfır Atık hareketine katılmanız ve doğayı koruma bilinciyle kullanmanız dileğiyle" mesajı da yer aldı. Meclis, cam kullanımının yaygınlaştırılmasıyla hem plastik ve karton bardak tüketiminin azaltılmasını teşvik etmeyi hem de bu alanda yapılan harcamadan yıllık yaklaşık yüzde 20 oranında tasarruf yapmayı hedefliyor.

TBMM'de tasarruf uygulamaları devrede! Damacana yerine arıtılmış şebeke suyu kullanılacak

KAĞIT KULLANIMININ TAMAMEN KALDIRILMASI HEDEFLENİYOR

"Kağıtsız parlamento" hedefiyle 1 yıl önce devreye alınan projeyle kağıt kullanımında yüzde 60 tasarruf sağlandı. Gelecek dönemde kağıt kullanımının tamamen kaldırılması hedefleniyor.

ELEKTRİKTEN YÜZDE 50 TASARRUF

"Enerji dönüşümü" projesinde pilot uygulama 4 ay önce başladı. Bu kapsamda Meclis yerleşkesindeki birçok birimde yenilenebilir enerji kullanımına gidildi. Bu uygulamayla Halkla İlişkiler Binası, sera ve basımevinin elektriği güneş enerjisiyle sağlanıyor. Hazırlanan yeni projeyle kısa süre içinde Meclis'in tüm elektriğinin yenilenebilir enerjiden karşılanması hedefleniyor. Enerji tasarrufu uygulamaları kapsamında ayrıca yerleşkedeki tüm aydınlatmalar led lambaya dönüştürüldü ve yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı.

ETKİNLİKLERDE "SADE MENÜ" UYGULAMASI

Meclis'te düzenlenen resepsiyon ve etkinliklerde "Sade menü" uygulaması başlatıldı. Uygulama bundan sonraki tüm etkinliklerde sürdürülecek. Yeni kütüphane ve sergi binası ile ilgili proje de askıya alındı. Sağlık harcamalarıyla ilgili yürütülen online kontrol sistemini daha etkin hale getirecek proje başlatıldı. Sadece özel hastanelerle yürütülen sağlık provizyon sistemi, devlet ve üniversite hastanelerine yaygınlaştırılacak, online fatura kontrol sistemi etkin şekilde kullanılacak. Sağlık harcamalarında bu yolla yüzde 25 tasarruf hedefleniyor.

YURT DIŞI GÖREVLENDİRMELERDE SINIRLAMA

Katılımı zorunlu programların dışında yurt dışı görevlendirmelerin sınırlandırılması uygulamasına daha etkili şekilde devam edilecek. Zorunlu olmadıkça yeni personel istihdamına gidilmeyecek.

Kaynak: AA / Güncel

Numan Kurtulmuş Şebeke Çevre Enerji Politika Güncel Haberler

Katliam gibi kaza! Şarampole uçan otomobildeki 4 kişi yanarak can verdi

Katliam gibi kaza! Şarampole uçan otomobildeki 4 kişi yanarak can verdi

Ünlü iş adamı ve korumalarından Kaya Sabancı'ya dayak! Dövdükten sonra restoranın önüne attılar

Ünlü iş adamı ve korumalarından Kaya Sabancı'ya dayak! Dövdükten sonra restoranın önüne attılar

Timur Cihantimur, cezaevinde intihara teşebbüs etmiş! Serbest kalması için hakime yalvardılar

Timur Cihantimur, cezaevinde intihara teşebbüs etmiş! Serbest kalması için hakime yalvardılar

Diyarbakır ve Mardin'de yangın faciası: 5 kişi can verdi, 10'u ağır 44 kişi yaralandı

Diyarbakır ve Mardin'de yangın faciası: 5 kişi can verdi, 10'u ağır 44 kişi yaralandı

500

Yorumlar (16)

Emrah null:

komedi ya

71
1
yanıtYanıtla
SUNSET null:

nedense kargalar geldi aklımıza

yanıt14
yanıt1
zırzop:

Siyasi partilerin seçim ödeneklerini de kaldırın asıl tasarruf o

67
0
yanıtYanıtla
Hasan Turk:

Helal olsun.824 milyarlik acik yil sonu kapanir ozaman.

57
1
yanıtYanıtla
Abdullah Civelek:

Arıtma işine giren bir yandaş var anlasilan

55
2
yanıtYanıtla
Hayri:

Ya gerçekten bu halkla resmen dalga geçiliyor limak ın istanbul havaalanında biriken 1 milyon avro kira bedeli 25 yıl ertelendi damacana suylamı ülke kurtulacak yazık

38
0
yanıtYanıtla
hakan er:

Güzel tiyatro

33
0
yanıtYanıtla
ARSLANOĞLU Hakan:

Geçmiş yıllarda Devletin araçlarının kapı üzerinde "Resmi hizmete mahsustur" yazardı. Şimdiki makam araçlarında yazmıyor. yoksa özel işlerde daha fazla kullanıldığı için mi o yazı kaldırıldı..

21
0
yanıtYanıtla
Bükücü:

Vay be vekillerimiz nasıl içsin o suyu yazık değil mi onlara? "Gerçekten tam bir komedi ya"

20
0
yanıtYanıtla
As Er:

En güzel tasarruf bu dur işte devammmmmm

6
3
yanıtYanıtla
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title