Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün 344 Maden Sahası İçin Açtığı İhaleye İptal Davası: "Maden İşletmeleri Türkiye'yi Felakete Sürüklüyor" - Haberler
Haberi Paylaş

Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün 344 Maden Sahası İçin Açtığı İhaleye İptal Davası: "Maden İşletmeleri Türkiye'yi Felakete Sürüklüyor"

ANKA - Tamer Arda Erşin - Güncel
 - Güncelleme:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) 344 maden sahası için açtığı ihalenin iptali istemiyle Ankara 16. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Çevreci avukat İsmail Hakkı Atal, dava dilekçesinde, “Ekmek fiyatının 3 TL’den 5 TL’ye doğru gittiği bu süreçte tarım topraklarımızı, su kaynaklarımızı zehirleyen özel sektör maden işletmeleri Türkiye’yi bir felakete sürüklemektedir” dedi.

TAMER ARDA ERŞİN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün (MAPEG) 344 maden sahası için açtığı ihalenin iptali istemiyle Ankara 16. İdare Mahkemesi'nde dava açıldı. Çevreci avukat İsmail Hakkı Atal, dava dilekçesinde, "Ekmek fiyatının 3 TL'den 5 TL'ye doğru gittiği bu süreçte tarım topraklarımızı, su kaynaklarımızı zehirleyen özel sektör maden işletmeleri Türkiye'yi bir felakete sürüklemektedir" dedi.

MAPEG, Türkiye genelinde toplam 344 maden sahası için 10 Mayıs 2022 tarihinde ihale ilanı yayınladı. Söz konusu ihalenin iptal edilmesi istemiyle Ankara 16. İdare Mahkemesi'nde dava açan çevreci avukat İsmail Hakkı Atal, dava dilekçesinde tehlike altına giren Türkiye tarımına dikkat çekti. Atal, dilekçesinde şunları kaydetti:

"Dünya çapında gıda krizi ve kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuz, ekmek fiyatının 3 TL'den 5 TL'ye doğru gittiği bu süreçte tarım topraklarımızı, su kaynaklarımızı zehirleyen özel sektör maden işletmeleri Türkiye'yi bir felakete sürüklemektedir. Türkiye'nin suyunu, buğdayını, etini, sütünü zehirleyen özel sektör maden şirketleri, Türkiye'yi felakete sürüklemenin karşılığında yüzde 1,5 devlet hakkı bırakmaktadırlar.

"KORUMA GÖREVİ CUMHURBAŞKANI'NIN"

İklim krizini, klimatolojiyi, gezegenin iklim krizi nedeniyle içine girdiği istikrarsızlaşma sürecini bilmeyen, algılayamayan cahil MAPEG yöneticilerinin Cumhurbaşkanı'nca görevden alınmasını talep ediyoruz. Anayasa'nın 56. maddesine göre devlet yurttaşlarına sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını sağlamak zorunda olup, ayrıca Anayasa'nın 104. maddesine göre cahil MAPEG yöneticilerinin eylemleriyle tehlikeye düşen milli güvenliğimizi koruma yetkisi ve görevi de Cumhurbaşkanı'ndadır."

"KANSER ARTIYOR"

Atal, ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, 344 maden sahası ihalesine karşı açtıklarıyla birlikte, son iki yılda toplam 2021 projenin iptali için dava açtıklarını aktararak, "Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kirletici, yok edici tesislere dair kümülatif etki çalışması yapılması gerektiğine dair amil içtahatları da uygulamıyorlar, sağlık etki değerlendirme raporu da almıyorlar. Sağlık etki değerlendirme raporu alsalar, Türkiye'de nasıl kanser hastalıklarının patlama içerisinde olduğunu görecekler" dedi.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün 2022-2016 kanser istatistiklerini aktaran Atal, erkeklerde prostat kanserinin üç, lenf kanserinin beş, troid kanserini 12 kat ve akciğer kanserinin 1,5 kat arttığını belirtti. Atal, halk sağlığının çöküşe gittiğini kaydederek, gıda krizine de dikkat çekti ve MAPEG'in, bu krizi anlamayan kişilerce yönetildiğini öne sürdü. Atal, "Bütün yok ettikleri tarım toprakları, zehirledikleri insanlar, devletin sağlık maliyetinin artması sonucunda (maden şirketlerinin) devlete bıraktığı pay, çıkardığı madenin yüzde 1,5'i" diye konuştu.

ANKA / Tamer Arda Erşin - Güncel

Türk Lirası Türkiye Tarım Maden Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.
title