Haberi Paylaş

Küpecik geleneğini milletvekili İshak Gazel sürdürdü

Güncel Haberler

Küpecik geleneğini milletvekili İshak Gazel sürdürdü Kütahya'da çocukların her ramazan ayında iftardan sonra kapı kapı dolaşıp mani söyleyerek harçlık ve şeker topladığı 'Küpecik' geleneğini, AK Parti Milletvekili İshak Gazel sürdürdü.

Küpecik geleneğini milletvekili İshak Gazel sürdürdü

KÜTAHYA - Kütahya'da çocukların her ramazan ayında iftardan sonra kapı kapı dolaşıp mani söyleyerek harçlık ve şeker topladığı 'Küpecik' geleneğini, AK Parti Milletvekili İshak Gazel sürdürdü. Gazel, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı yapılamayan kültürü, Pirler ve Maruf mahallelerindeki çocukları evlerinde ziyaret ederek devam ettirdi.

Gazel, Kütahya'da Küpecik geleneğinin Germiyanoğlu Beyliği döneminden bugüne, yaklaşık 700 yıldır sürdürüldüğünü ifade etti.

Covid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasından dolayı bu ramazan da çocukların dışarıya çıkamadığını belirten Gazel, "Kütahya'da Küpecik geleneği çok eskilere dayanıyor. Ben de çocukluğumda her ramazanda Küpecik yapmıştım. Bu güzel geleneklerin devam etmesi gerekir. Kononavirüs sebebiyle geçen yıl ve bu yıl ramazan ayında maalesef yapılamadı. Geleneğin devam etmesi için iki mahallemizdeki çocuklarımızı evlerinde ederek ve hediyeler vererek bu kültürü devam ettirmek istedim" diye konuştu.

Kütahyalı çocukların evlerden harçlık isterken söylediği mani şöyle: "Küpecik, küpecik, yağdan baldan küpecik.Yağ olmazsa bal olsun. Ev sahibi sağ olsun. Ev sahibi, evde misin? Evde değil, dağda mısın?. Dağda yılan kışlasın. Allah çocuğunuzu bağışlasın."

2 yıldır Küpecik yapamayan çocuklar hediyelerini Milletvekili Gazel'in elinde aldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Hüseyin Efe - Güncel

Milletvekili İshak Gazel AK Parti Kütahya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title