Haberler

Kırgızistan Meclis Başkanı, İnönü Üniversitesi Rektörü ile organ nakli hizmetlerini görüştü

Güncelleme:

Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev, Malatya'daki İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve beraberindeki heyetle organ nakli hizmetlerinin geliştirilmesi konusunda görüştü. Şakiyev, Türk uzmanların deneyimlerinden faydalanmak istediklerini belirtirken, Kızılay da Kırgızistan'da organ nakli bölümünün organize edilmesine ve uzmanların eğitilmesine yardımcı olacaklarını ifade etti.

Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev, Malatya'daki İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve beraberindeki heyetle görüştü.

Meclis Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Kırgızistan'da organ nakli hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik konular ele alındı.

Hastalıkla karşı karşıya kalan vatandaşların organ nakli için yurt dışına gitmek zorunda kaldığını dile getiren Şakiyev, bu bağlamda son yıllarda sağlık sektörünün gelişmesine ve modern tedavi yöntemlerinin uygulamaya konulmasına özel önem verdiklerinin altını çizdi.

Şakiyev, topluma kaliteli tıbbi bakım sağlamak için insan organı ve doku naklinde ileri düzeydeki uluslararası deneyimi kullanmak istediklerini söyleyerek "Türk uzmanların bu alanda engin tecrübesi bulunuyor. Bu alanda ekip çalışması önemli. Kırgızistan Meclisi sağlık sektörünü geliştirmeye yönelik tüm girişimleri destekliyor." ifadesini kullandı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Kızılay da organ nakli hizmetlerini geliştirmeye yönelik en iyi uygulamaları paylaşmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Kırgızistan'a geldiklerini belirtti.

Üniversite hakkında bilgi veren Kızılay, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın adını taşıyan tıp merkezinin önde gelen organ nakli kliniklerinden biri olduğunu vurgulayarak "Turgut Özal Tıp Merkezi uzmanlarınca 22 yılda 3 bin 700'den fazla başarılı organ nakli ameliyatı gerçekleştirildi." dedi.

Kızılay, Meclis Sosyal Politikalar Komitesi üyeleriyle de görüştü

Prof. Dr. Kızılay ve beraberindeki heyeti, Kırgızistan Meclisi Sosyal Politikalar Komitesi üyeleriyle de bir araya geldi.

Toplantıda, milletvekillerinden Ulukbek Ormonov, Mederbek Aliyev, Baktıbek Sıdıkov, Vinera Raimbaçayeva, Mirgül Temirbayeva ve Gülya Kojokulova yer aldı.

Söz konusu milletvekilleri, Kızılay'a ve Türk hükümetine, Kırgızistanlıların sağlığının iyileştirilmesine ve organ nakli alanında doktorların eğitim seviyesinin artırılmasına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Kırgızistan Sağlık Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev, organ nakli hizmeti verecek 100 civarında Kırgız sağlık uzmanının Türkiye'de eğitildiği bilgisini paylaştı.

Kızılay da "Kırgızistan'da organ nakli bölümünün organize edilmesine ve uzmanların eğitilmesine yardımcı olmaya hazırız." ifadesini kullandı.

Rektör ve beraberindeki heyet, dün, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov tarafından kabul edilmiş ve Bişkek'teki bazı kliniklerde incelemelerde bulunmuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Meclis Başkanı Ahmet Kızılay Organ Nakli Kırgızistan Kızılay Malatya Güncel Haberler

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Belediyenin harabe fırınında sağlıksız ekmek üretimi! Kapısına kilit vuruldu

Belediyenin harabe fırınında sağlıksız ekmek üretimi! Kapısına kilit vuruldu

Bakmadan Geçme

Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi? Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var?
Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title