Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Vazgeçemediği İsim: Gürsel Tekin

Güncelleme:

Kılıçdaroğlu, CHP'ye genel başkan olduktan sonra 6 kez değiştirdiği parti vitrinine bugüne kadar 162 ismi taşıdı. Vitrinin vazgeçilmezi Gürsel Tekin oldu.

CHP 'de 5-6 Eylül'de yapılacak olağanüstü kurultay için hazırlıklar sürerken kulislerde parti meclisinin büyük oranda değişeceği yönünde bilgiler dolaşıyor.

PARTİ VİTRİNİ DEĞİŞECEK

Taban örgüt ağırlıklı bir PM listesi talebinde bulunuyor, illerde toplantılar yaparak herkes kendi adayını Genel Merkez’e teklif ediyor. İstanbul başta olmak üzere illerde delegeler PM’ye aday sunmak için toplantılar yapıyor. Özellikle il başkanlarının talebi üzerine en az üç il başkanın PM’ye gireceği konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’nun 2015 yılı seçimlerini göz önüne alarak partinin vitrinini de değiştireceği konuşuluyor. Ancak CHP Genel Başkanlığına 4 yıl önce seçilen Kılıçdaroğlu, şu ana kadar yaptığı 6 vitrin değişikliğinde 2009 yerel seçimlerindeki yol arkadaşı Gürsel Tekin ile Faik Öztrak, Sencer Ayata Sezgin Tanrıkulu, Erdoğan Toprak en fazla vitrinde olan isimler oldu.

5 KURULTAY, 6 VİTRİN DEĞİŞİKLİĞİ

CHP Genel Başkanlığı’na 2010 yılında seçilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , ikisi tüzük gündemli 3’ü seçimli 5 kurultay yaşadı. 4 yılda 162 ismi de partinin vitrinine taşıdı. Kılıçdaroğlu’nun 4 yılda yaptığı değişiklikler göz önüne alındığında 60 kişilik PM’de üyelerin en az yarısının değişeceği konuşuluyor. Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın görevinden istifasının ardından dönemin CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın desteğini arkasına alan Kemal Kılıçdaroğlu 22 Mayıs 2010’da yapılan kurultayda genel başkanlık koltuğuna oturdu. PM ve MYK’ya Sav damga vurdu. Kısa süre sonra Sav ve ekibiyle ters düşen CHP lideri, 3 Kasım 2010’da MYK’da revizyona gitti. 16 ismi MYK dışında bırakan CHP lideri, teşkilatlardan sorumlu iki numaralı koltuğu Gürsel Tekin’e emanet etti. 18 Aralık 2010 tarihinde partiyi olağanüstü kurultaya götüren Kılıçdaroğlu 80 kişilik PM’den çoğunluğu Önder Sav’a yakın isimler olmak üzere 49’unu liste dışında bıraktı. Binnaz Toprak, Sezgin Tanrıkulu, Sencer Ayata, Osman Korutürk, Muhammet Çakmak, Faruk Loğoğlu, Sena Kaleli, Gülseren Onanç gibi isimleri partiye kazandıran Kılıçdaroğlu, 25 Aralık’ta atadığı MYK’da da köklü revizyona gidip 10 ismi değiştirdi. 2011 genel seçimlerinde oy oranı artmasına rağmen istenen seviyeye çıkmayınca CHP lideri 17 Ağustos 2011’de MYK’da bir kez daha değişikliğe gitti ve MYK’da bu kez 9 ismi değiştirdi.

TÜZÜK KURULTAYI

MYK’daki değişim partide suların durulmasına yetmedi. Yönetimden tasfiye olan parti içi muhalefet, bu kez tüzük seçeneğini masaya sürdü. 2012 yılında iki tüzük kurultayı birden yapan CHP lideri PM’nin üye sayısı da 80’den 60’a düşürüldü. 17-18 Temmuz 2012’de Seçimli Olağan Kurultay’da vitrin değişikliğine devam eden Kılıçdaroğlu PM’de bulunan 46 ismi liste dışı bıraktı. İlhan Cihaner, Tekin Bingöl ve Durdu Özbolat çarşaf listeyi delmeyi başardı. Kurultayın ardından CHP lideri yeni MYK’yı Gülseren Onanç, Bülent Tezcan, Şafak Pavey gibi yeni yüzlerle takviye etti.

YEREL SEÇİMİN FATURASI MYK’YA KESİLDİ

Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra seçimin faturası MYK’da belediye başkan adaylarını belirleyen komisyona kesildi. MYK’da altıncı kez revizyona giden CHP Lideri, 5’li komisyonun 4 üyesinin de aralarında yer aldığı 6 kişiyi liste dışında bıraktı. Veli Ağbaba, Burhan Şenatalar, Emel Yıldırım, Seyhan Erdoğdu, Tekin Bingöl ve Aytun Çıray vitrinin yeni yüzleri oldu.

REKOR TEKİN'DE

Kılıçdaroğlu'nun bugüne kadar vazgeçemediği isimlerin başında Gürsel Tekin geliyor. Tekin, CHP liderinin oluşturduğu bütün MYK’larda görev alan tek isim oldu. CHP Lideri’nin vazgeçemediği diğer isimlerin başında Faik Öztrak geliyor. Öztrak, 6 MYK’nın 5’inde görev alırken; Sencer Ayata, Sezgin Tanrıkulu ve Erdoğan Toprak 4 MYK'da görev aldı.

Kaynak: Haberler.Com / Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu Gürsel Tekin Sencer Ayata Faik Öztrak Politika Güncel Haberler

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Adana'da damat dehşeti! 4 kişiyi silahla öldürüp bebeğini de alarak kaçtı

Adana'da damat dehşeti! 4 kişiyi silahla öldürüp bebeğini de alarak kaçtı

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 14'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 14'e yükseldi

500

Yorumlar (10)

zzn:

partiyi bitirdin sen ne biçim bir şerefsizsin

19
3
yanıtYanıtla
fırat:

baykalı kaset operasyonu ile birlikte devirdiler. yiyorsa silsin tekini de kirli çamaşırlar nasıl saçılıyor görsün.

19
2
yanıtYanıtla
DİSİPLİN ŞART:

VAY KILIÇDAROĞLU ABİ BU DÜNYADA BENİ GÜLDÜRDÜN ALLAHTA SENİ GÜLDÜRSÜN BENCE BİR TALKSHOW PROĞRAMI DÜZENLESEN KESİN REYTİNG KIRARSIN BAK KESİN O GAFLARINLA :D

16
4
yanıtYanıtla
meto:

siyasetçi deyil komedyen olacakmış aslında konuşunca insanlar ğülüyor

15
3
yanıtYanıtla
..SERHAT LI..:

BU DA AYNI MALLAR KATAGOLİSİNDEN DE ONDAN. . . . . . . . . . . .

10
3
yanıtYanıtla
Kenan:

merak etmeyin muharrem incenin genel baskanliginda gürsel tekin gidecek

8
4
yanıtYanıtla
TV ekranı ve bakanlar:

Muhalefet partilerindeki sorunu ben anladım millet de anladı ama sanıyorum akıl selim bir insan bulunmadığı için biri kendilerine anlatamıyor. Bu partilerin gerek parti sözcüleri gerek ise TV''ye çıkan bakanlarının tamamı antipatik görüntüye sahip. MHP Oktay Vural, dişsiz gibi duran ağzı ve eğbi büğrü konuşması eblek surat ifadesi, Bahçeli, Türkçe sorunlu ve kötü bets sesi sinirli suratı, CHP Engin Altay okuldaki mızıkçı antipatik şişko çocuklar gibi, Muharrem İnce Taksi Durağı Kahyası, Gürsel Tekin ise tam bir çaycıya benziyo. Güven verici bir Bakandan başka her şeye benziyorlar.

9
2
yanıtYanıtla
demir:

e adamın elinde belge var sıkıysa koymasın listeye ilçe teşkilatlarını bile bi gecede değiştiriyor adam

7
3
yanıtYanıtla
kitap cahili:

ey tarih yoksunu, siyaset yoksunu gürsel tekin ! bu işler kürsüye çıkıp tek amacı iyi kötü demeden eleştiri yapmak olan halktan yanayız deyip halktan bi haber olan!sizin neyinize siyaset. . . halkın seçtiğine saygı duymayıp protesto edenler bi felaket olsada prim yapsak diyenler yazıklar olsun size. bide vazgeçemiyolar birbirlerinden kaybetmeye ömür boyu mahkumsunuz!!!bu millet aptal değil kime oy verdiğini iyi bilir unutmaz!!!!!

4
0
yanıtYanıtla
m.yılmaz:

ALLAH AŞKINA MİLLET İÇİN ÇALIŞAN HALKIN İÇİNE İNİN ŞİKAYET EDEN OLMAYAN MİLLETİN HALİNDEN ANLAYAN ONLARDAN KOPMAYAN SIKINTISINA ORTAK OLAN GERÇEK ÇÖZÜM ÜRETECEK YÖNTİCİLER SEÇİN. ŞİMDİKİ GİBİ TAYYİP NE DERSE TERSİNİ İSPATLAMAYA ÇALIŞAN DEYİL. GERÇEK ÇÖZÜM ÜRETEN KİŞİLERİ SEÇİN ARTIK. SİZE BASİT BİR ÖRNEK. ATİLLA KART KONYA MİLLET VEKİLİ ON İKİYILDIR ŞİKAYET EDİYOR. ÇÖZÜM YOK. ARTIK TOPARLANIN VE KENDİNİZE GELİN.

2
1
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title