Haberler

Karaya Oturan Gemi Yüzdürülemezse Batırılacak

Güncelleme:

Samsun'da bir hafta önce limana yanaşmaya çalışırken fırtına nedeniyle karaya oturan yük gemisi, yüzdürülemezse içerisindeki yakıt ve yük taşındıktan sonra batırılacak.

Samsun'da bir hafta önce limana yanaşmaya çalışırken fırtına nedeniyle karaya oturan, 10 personeli de helikopterle kurtarılan 1951 grostonluk 'Saint Kitts ve Nevis' bandralı yük gemisi, Türk armatörü tarafından batık olarak bildirildi. Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, geminin kurtarılması için sigorta firmasının çalışmalarının sürdüğünü, ilk amacın geminin denizde kirliliğe neden olmamasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

KIYIYA 50 METRE MESAFEDE KARAYA OTURMUŞTU

Ukrayna'dan Samsun'a gelen soya fasulyesi yüklü kuru yük gemisi, bir hafta önce yükünü boşaltmak için limana yanaşmak isterken, fırtına nedeniyle sürüklendi. Karayipler'de iki adadan oluşan 'Saint Kitts ve Nevis' bandralı 1951 grostonluk 'Gulf Rıo' adlı gemi, sürüklenerek yan yattı, ardından da kıyıya yaklaşık 50 metre mesafede su alıp karaya oturdu. Gemide mahsur kalan 10 personel Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı'nın çalışması sonucunda helikopterle kurtarıldı.

90 metre uzunluğunda 12 metre genişliğindeki gemiyi kurtarma çalışmaları olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemedi. Bir Türk armatöre ait olan gemi için 2 dalgıç tarafından yapılan dip dalış sonrasında geminin hasar gördüğü ve tabanından su aldığı belirlendi.


GEMİ YÜZDÜRÜLEMEZSE BATIRILACAK

Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, geminin tamamen karaya oturduğunu belirterek şunları söyledi:

"Türk armatör tarafından gemi batık olarak bildirildi. Geminin sigorta şirketi şu an devreye girdi. Geminin bulunduğu yerden kurtarılması için kendileri bir kurtarma firmasıyla anlaşacaklar. Bir iki gün içinde firma belli olacak. Ondan sonraki aşamada geminin içinde bulunan yakıtın ve yükün denize zarar vermemesi için çevresi açık deniz bariyeri ile çevrilecek. Ardından yakıt ve yük gemiden alınıp başka bir yere taşınacak. Ardından gemi yüzdürülebilirse tersaneye götürülecek. Bu da olmazsa uygun bir yerde batırılacak. Bizim için öncelikli çalışma geminin çevreye zarar vermesini engellemek. Bunun için gerekli çalışmalar biran evvel başlatılacak."

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Aydın Ünal Ukrayna Samsun Politika Güncel Haberler

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 'SMA' eylemi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde "SMA" eylemi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: 'Allah bana yeter'den daha güzel cümle var mı?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: 'Allah bana yeter'den daha güzel cümle var mı?

Kırklareli'ni dolu yağışı vurdu! Ortalık savaş alanına döndü

Kırklareli'ni dolu yağışı vurdu! Ortalık savaş alanına döndü

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title