Haberler

Kanadalılar çatışma yaşanan Sudan'dan tahliye ediliyor

Güncel Haberler

Kanada, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmaların olduğu Sudan'dan vatandaşlarını tahliye ediyor.

Kanada, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmaların olduğu Sudan'dan vatandaşlarını tahliye ediyor.

Kanada'da yayın yapan CBC News'in haberine göre, Savunma Bakanı Anita Anand, yaptığı açıklamada, Sudan'daki Kanada vatandaşlarının tahliyesine yardımcı olmaları için yaklaşık 200 asker gönderildiğini bildirdi.

Anand, askeri uçak ve gemilerle Sudan'a giden birliklerin kesin yerine ilişkin detaylı bilgi vermedi.

Kanadalı yetkililer, Sudan'da limanlara ulaşmak için uzun ve tehlikeli bir yoldan geçilmesi gerektiğine dikkati çekerek, tahliyelerin hava yoluyla yapılmasına odaklandıklarını ifade etti.

Yetkililer, tahliyelerin başlamasının büyük oranda ateşkesin süresiyle ilgili olduğuna işaret etti.

Kanada'nın resmi duyurularının yapıldığı Global Affairs Canada resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Sudan'da bulunan yaklaşık 1800 Kanada vatandaşından 700'ü ülkeden ayrılmak istiyor.

Avustralya

SBS News'in haberine göre, Avustralya Dışişleri Bakan Yardımcısı Tim Watts, Sudan'dan ayrılmak isteyen Avustralyalıların bunu mümkün olan en kısa sürede yapmaları gerektiğini ifade etti.

Sudan'da tarafların vardığı ateşkesin bu gece sona ereceğini anımsatan Watts, ilave tahliyeler olacağına dair bir garanti olmadığını söyledi.

Watts, Avustralya hükümetinin, Sudan'da yüzlerce masum insanın ölümüyle sonuçlanan "şiddeti" kınadığını ifade etti.

Avustralyalı yetkililer, şimdiye kadar 70 Avustralya vatandaşının Sudan'dan ayrıldığını ve 100'den fazla Avustralyalının da bu ülkede olduğunu açıkladı.

Yetkililer, Avustralya'da bulunan Sudanlıların da vizelerini uzatma başvurusu yapabileceğini belirtti.

Bu arada Avustralya'nın Sudan'da diplomatik temsilciliği bulunmuyor.

Sudan'da bulunan Avustralya vatandaşları da basına yaptıkları açıklamalarda, bu ülkeden güvenli şekilde ayrılma konusundaki endişelerini dile getirdi.

Askeri kontrol noktalarından geçmek zorunda kalarak hava üslerine ulaştıklarını anlatan Avustralyalılar, kendi ülkelerinden hiçbir destek göremediklerini söyledi.

Avustralya'dan bu şekilde bir muamele görmenin hayal kırıklığına neden olduğuna dikkati çeken Avustralyalılar, farklı ülkelerin tahliye operasyonu sayesinde ülkeden ayrılabildiklerini ifade etti.

512 can kaybı

Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter güç HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan'da başlayan çatışmalarda düne kadar 512 kişinin öldüğünü, 4 bin 193 kişinin yaralandığını bildirmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Avustralya Kanada Sudan Güncel Haberler

title