Haberler

Kadınlar Kahramanmaraş'ta Buluştu

"Toplumsal Barışın Sağlanmasında Kadının Rolü" paneli, "Ulusal Kadın Buluşması" sloganıyla Kahramanmaraş'ta gerçekleştirildi.

"Toplumsal Barışın Sağlanmasında Kadının Rolü" paneli, "Ulusal Kadın Buluşması" sloganıyla Kahramanmaraş'ta gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Kültür Merkezi'ndeki programa, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen sivil toplum örgütü temsilcisi kadınlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan panelde konuşan Türkiye Kent Konseyleri Dönem Başkanı ve Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, kadının toplumdaki önemine değindi.

Bir anne ve bir eş olan kadınların, doğru olduğuna inandığı her düşünceye gönlünü açtığını ve bu düşünce için inanarak mücadele ettiğini ifade eden Arıkan, gerek toplumsal, gerekse de dünya barışında kadına büyük görevler düştüğünü belirtti. Arıkan, şöyle konuştu:

"Bunun için de topyekun bir direniş hareketine ihtiyacımız var. Bu direniş hareketinde de en önemli etken kadınlarımız. Ülkemizde ne cinsiyet, ne din, ne ırk ne de mezhep çatışmalarına müsaade etmemeliyiz. Bir kadın, bir anne olarak evlatlarımızı olabildiğince hoşgörülü ve farklılıkların bir zenginlik olduğunu idrak eden nesiller olarak yetiştirmeliyiz."

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise toplumun esas dinamiklerini kadınların oluşturduğunu söyledi. Her başarılı erkeğin ardında güçlü bir kadının bulunduğuna dikkat çeken Poyraz, tebessüm ettiren konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Elbette ki bu toplumun esas dinamiklerini siz oluşturuyorsunuz. Bunu maslahat için söylemiyorum. Böyle bir şeye ne benim ihtiyacım var ne de sizlerin ihtiyacı var. Dolayısıyla toplumun mimarları elbette ki hanımlarımız. Hanımlar olmasa inanın erkekler perişan olurlar, vallahi de billahi de perişan olurlar. Şimdi bizler üst baş yıkamayı bilmeyiz, giymeyi bilmeyiz. Bunu samimi olarak söylüyorum. Yani sizler bir elmanın yarısı ve aslında yarısından da fazlasısınız. Bugün bir kısım toplumlarda sancı varsa, bunun nedeni o toplumlarda kadının hak ettiği yerde olmamasıdır."

SURİYELİ GENÇ KADIN DUYGULANDIRDI

Ülkesindeki olaylardan kaçarak Kahramanmaraş'a gelen Raba Alsaid ise yaptığı konuşmayla katılımcıları duygulandırdı. Ailesinin 20 mensubunu Esed rejimine kurban verdiği öğrenilen Alsaid, ülkesinde çocukların annelerinin gözleri önünde katledildiğini vurguladı. Alsaid, şunları söyledi:

" Suriye'de 25 Mart 2011'den sonra olanlar malumdur. Öncelikle ben büyük ülkelerin Suriye'de yaşananlar karşısında olan sessizliğini anlayamıyorum. Suriyeli kadınların, kardeşi öldürüldü, çocuğu öldürüldü, eşi öldürüldü. Ülkemizde Manyas diye bir ilçe var. Orada bir kadının 2 çocuğu gözlerinin önünde boğazı kesilerek öldürülmüştür. Bundan daha büyük bir vahşet, dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Suriye kadını bunlara rağmen hiç yılmamıştır ve kendi özgürlüğü için mücadele etmeye devam etmiştir. Bundan sonra da edecektir."

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt Kaçar, İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda daha sonra panele geçildi. Panelistler AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, gazeteci-yazar Meryem Gayberi ve Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Beylü Dikeçligil konuları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Panel, soru-cevap bölümüyle son buldu. - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Kahramanmaraş Zeynep Arıkan Türkiye Suriye Politika Güncel Haberler

Hayvan pazarında silahlı kavga! 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Hayvan pazarında silahlı kavga! 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Aydın'da orman yangınına müdahale eden uçak Bafa Gölü'ne düştü

Aydın'da orman yangınına müdahale eden uçak Bafa Gölü'ne düştü

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Bakmadan Geçme

İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 14-15 Haziran 2024 İzmir su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 14-15 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! Orman yangınına müdahale eden uçak düştü mü? Uçak nereye düştü, ne oldu? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 14-15 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! Esra Erol sezon finali ne zaman? Esra Erol ne zaman, hangi tarihte sezon finali yapacak? Esra Erol sezon finali mi yapıyor? 15 Haziran Cumartesi 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 15 Haziran burç yorumları nedir? Bayramda otobanlar ücretsiz mi? Kurban Bayramında Kuzey Marmara ücretsiz mi, bedava mı? CANLI maç izle! (EURO 2024 MAÇLARI) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 14 Haziran EURO 2024 günün maçları nereden izlenir? Osmangazi köprüsü bayramda ücretsiz mi? Osmangazi köprüsü bayramda bedava mı, paralı mı? Çanakkale Köprüsü Kurban Bayramı'nda ücretsiz mi? Çanakkale Köprüsü bayramda bedava mı? Marmaray bayramda kaça kadar açık? Kurban Bayram'ında İETT saatleri nasıl olacak? Kurban Bayramı seferlerine zam var mı? Kurban Bayramı uçak ve otobüs seferleri arttırıldı mı, zam yapıldı mı? FLÖRTE BAYRAM MESAJI! #9829 Flörte nasıl bayram mesajı atılır? #128242 Flörte mesaj atarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bayramda toplu taşıma ücretsiz mi 2024? Kurban Bayramı'nda Metro, Marmaray, Vapur, Metrobüs bedava mı? BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR? Bayram namazı kaç rekat, bayram namazında kaç tekbir alınır?
Bomba iddia! Abdullah Gül, Erdoğan'ı bizzat arayıp 'başkanlık' planını anlatmış

Bomba iddia! Abdullah Gül, Erdoğan'ı bizzat arayıp "başkanlık" planını anlatmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title