Haberler

İü Rektörü Prof. Dr. Ak, Soyuz Ms-07'nin Fırlatılışını İzledi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Kazakistan Baykonur Uzay Üssü’nden 2017’nin dördüncü ve son uzay aracı Soyuz MS-07’nin fırlatılmasını izledi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Kazakistan Baykonur Uzay Üssü'nden 2017'nin dördüncü ve son uzay aracı Soyuz MS-07'nin fırlatılmasını izledi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, 16-18 Aralık 2017 tarihlerinde Kazakistan'a ziyarette bulundu. Kazakistan Baykonur Uzay Üssü'nden 2017'nin dördüncü ve son uzay aracı Soyuz MS-07'nin fırlatılması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Kazakistan ziyareti kapsamında Kazakistan'ın Kızılorda Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Baykonur Uzay Üssü'nü ve üste bulunan Baykonur Müzesi'ni ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) gitmek üzere fırlatılan ve Rus Kozmonot Anton Shkaplerov, NASA Astronotu Scott Tingle ve Japon Astronot Norishige Kanai'yi taşıyan 2017'nin dördüncü ve son uzay aracı Soyuz MS-07'nin fırlatılışını izledi. Uzay İstasyonuna çeşitli teknik testler gerçekleştirmek amacıyla giden Soyuz MS-07 mürettebatının ISS'de 122 gün kalması ve Nisan 2018'de Dünya'ya dönmesi planlanıyor.

Daha önce Türkiye'nin yeni haberleşme uydusu 4B'nin fırlatıldığı Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü, uzay çalışmaları tarihinin birçok önemli uçuşuna ev sahipliği yapmış bir üs. Baykonur bölgesi ise Rusya'nın Kazakistan'dan kiraladığı ve yönetimi Rusya'da olan bir bölge. Sadece Rusya'nın denetimi ile girilebilen Baykonur, uzay sektörünün ana üssü konumunda ve uzay çalışmalarında başarılı ve kaliteli hizmetleri nedeniyle 'en gelişmiş uzay üssü' ödülüne sahip.

"Eğitimde İş Birliği"

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Kazakistan ziyareti kapsamında Al Farabi Üniversitesi ve Korkut Ata Kızılorda Devlet Üniversitesi'ni ziyaret etti. İÜ açıklamasına göre Prof. Dr. Mahmut Ak, ziyaret ettiği üniversitelerde yürütülen proje ve faaliyetler hakkında bilgi alırken geliştirilebilecek iş birliği çalışmalarına yönelik görüşmelerde de bulundu. Araştırma Üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi'nde uzay, robotik teknoloji, yapay zeka ve daha birçok konuda çalışmalar yürütülüyor. Bölgedeki Üniversiteleri ziyaret eden İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Araştırma Üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi'nin bu üniversiteler ile birlikte gerçekleştirebileceği araştırma projeleri üzerine de toplantılar yaptı.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'a 'Altın Madalya' takdim edildi

Ziyaret sırasında İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'a Korkut Ata Kızılorda Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kylyshbay A. Bissenov tarafından Korkut Ata Kızılorda Devlet Üniversitesi'ni simgeleyen bir 'Altın Madalya' takdim edildi.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, 'Altın Madalya' takdimi üzerine yaptığı konuşmada üniversiteler arasında iş birliğinin artmasını istediklerini dile getirerek, "Kazakistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler güçlü tarihsel, ekonomik ve siyasi bağlara dayanıyor. Gelecek yıllarda derinleşerek devam edeceğini bildiğimiz bu ilişkilerin somutlaşmasında eğitimin rolü ayrı bir öneme sahip. İstanbul Üniversitesi artık bir 'Araştırma Üniversitesi'. Kazakistan ile teknoloji alanında hayata geçireceğimiz projeler çok önemli. Bu nedenle üniversitelerimiz arasındaki akademik ve araştırma alanında tesis ettiğimiz işbirliğini son derece önemsiyorum" şeklinde konuştu.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak'a Kazakistan ziyaretinde İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Mert Savrun eşlik etti. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Üniversitesi Rusya Federasyonu Kazakistan Mahmut Ak Politika Güncel Haberler

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Kulisleri hareketlendiren iddia: Asgari ücret temmuz ayında 21 bin 320 liraya çıkacak

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi: Lüks aracın Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla hiçbir ilgisi yok

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi: Lüks aracın Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla hiçbir ilgisi yok

Bir bomba hizmet daha! Kaza tespit tutanakları artık e-Devlet'ten oluşturulacak

Bir bomba hizmet daha! Kaza tespit tutanakları artık e-Devlet'ten oluşturulacak

Bakmadan Geçme

Resmi Gazete bugün (23 Mayıs) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 23 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title