Haberler

İü'den Arnavutluk Cumhurbaşkanı'na Fahri Doktora Unvanı

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadeleyi desteklediğini belirterek, "Sizinle birlikteyiz ve sizin yanınızdayız. Sizin acınız bizim acımızdır, tüm insanlığın acısıdır.

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Türkiye'nin teröre karşı verdiği mücadeleyi desteklediğini belirterek, "Sizinle birlikteyiz ve sizin yanınızdayız. Sizin acınız bizim acımızdır, tüm insanlığın acısıdır. Terörün rengi ve dini yoktur. Terör tüm özgürlüklere ve barışa saldırıdır. Bu nedenle terörle topyekun mücadele etmeliyiz." dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünde düzenlenen törende, Bujar Nishani'ye fahri doktora unvanı verildi.

Törende Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer, fahri doktora unvanı verilmesinin gerekçesini okudu.

Türkiye'nin Arnavutluk ile ortak kültürel ve tarihi bir geçmişi olduğunu vurgulayan Sözüer, "Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani'ye karşılıklı ilişkilere verdiği destek ile hukuk ve kardeşliğe yönelik hizmetlerden ötürü fahri doktora unvanını takdim ediyoruz." dedi.

Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak ise konuşmasında, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Nishani'nin bu unvanla artık İÜ'lü olduğunu ifade ederek, "Ülkemizde yaşayan Arnavut kökenli kardeşlerimiz bizler için kültürel bir zenginlik. Tiran ve İşkodra'daki Yunus Emre Enstitülerimizle Ankara'daki Şemseddin Sami Fraşeri Arnavut Kültür Merkezi, iki ülke arasında eğitim, kültür ve sanat alanında birçok iş birliğine vesile oluyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Sayın Nishani'nin temelini 13 Mayıs 2015'te attıkları Tiran Namazgah Camisi iki ülke arasındaki sarsılmaz dostluğun nişanesidir." diye konuştu.

Türkiye ile Arnavutluk arasında 2008'de eğitim alanında atılan ilişkileri daha da artırmayı hedeflediklerini aktaran Ak, şu bilgileri verdi:

"Uluslararasılaşma hedeflerimizden biri Balkanlardaki ülkeler ile lisansüstü eğitim iş birliklerimizi arttırmak. İÜ'de eğitim gören 69 Arnavut öğrencimiz bulunuyor. Bu öğrencilerin yarıya yakını sosyal bilimler ve sağlık bilimleri enstitülerimizde lisansüstü eğitim alıyor. Lisans düzeyinde 22 fakültemizin 15'inde Arnavut öğrencilerimiz var. Bu sayıyı arttırmak hedeflerimizden birisi. İÜ olarak yükseköğretim alanında her türlü iş birliğine ve yardıma hazırız."

Prof. Dr. Mahmut Ak, konuşmasının ardından Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani'ye cübbe giydirerek, "Fahri Doktora Diploması"nı takdim etti. Nishani'ye Prof. Dr. Sözüer tarafından İÜ Rozeti takıldı.

"Gurur duydum"

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, İÜ'de olmaktan onur duyduğunu belirterek, "Burada bulunmaktan ve adıma verilen fahri doktora unvanından dolayı büyük minnet duyuyorum. Bu fahri doktora unvanı beni onurlandırıyor ve bana büyük bir sorumluluk getiriyor." dedi.

Terör saldırılarında hayatını kaybedenleri anan Nishani, "Ülkem ve vatandaşlarım adına söylemem gerekir ki, teröre karşı verdiğiniz mücadeleyi destekliyoruz. Sizinle birlikteyiz ve sizin yanınızdayız. Sizin acınız bizim acımızdır, tüm insanlığın acısıdır. Terörün rengi ve dini yoktur. Terör tüm özgürlüklere ve barışa saldırıdır. Bu nedenle terörle topyekun mücadele etmeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Bujar Nishani, Arnavutluk Cumhuriyeti olarak ilk kez böyle bir dereceyle onurlandırıldıklarını belirterek, "İÜ'de eğitim almış pek çok mezun, Arnavutluk-Türkiye ilişkilerinde geçmişten günümüze aktif rol oynuyor. Tarihin bütün dönemleri, Türk-Arnavut güçlü dostluğunun örnekleriyle dolu. Biz Türkiye'yi daima çok yakın müttefikimiz olarak görüyoruz. Tarihin en zor dönemlerinde bile yan yana yer aldık." diye konuştu.

Tören, Nishani onuruna verilen kokteylle sona erdi.

Kaynak: AA / Güncel

Adem Sözüer Arnavutluk Mahmut Ak Türkiye Politika Güncel Haberler

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp 'tasarruf' vurgusu yaptı

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp "tasarruf" vurgusu yaptı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Bakmadan Geçme

Survivor CANLI izle! 30 Mayıs Perşembe TV8 Survivor HD izleme linki var mı? #128250 Hudutsuz Sevda 35. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Hudutsuz Sevda yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 İnci Taneleri 18. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs İnci Taneleri yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Aldatmak 71. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Aldatmak yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bayern Münih'in yeni teknik direktörü Vincent Kompany kimdir? Vincent Kompany nerelidir, kaç yaşında? Eyvah Eyvah nerede çekildi? Eyvah Eyvah oyuncuları, konusu ve fragmanı! Eyvah Eyvah ne zaman çekildi? #128250 İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! Eyvah Eyvah filmi oyuncuları kim? Eyvah Eyvah filmi konusu ve Eyvah Eyvah özeti! #128250 ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Kripto yasası Meclis'ten geçti mi? Kripto varlıklara ilişkin düzenleme ne oldu? Serdar Sertçelik kimdir, Serdar Sertçelik yakalandı mı? #129300
Ağrı'da bir kadın, caddede üstsüz şekilde dolaştı

Ağrı'da bir kadın, caddede üstsüz şekilde dolaştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title