Haberler

İsveç Dışişleri Bakanı Bildt'in Tahran Temasları

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Bildt’i kabul etti Ruhani: " Nihai bir nükleer anlaşma için hazırız. Karşı tarafın ciddi ve dürüst olması durumunda kısa bir sürede nihai anlaşma sağlanabilir" Bildt: "Bugün yıkıcı yaptırımların değil yapıcı diplomasinin zamanı”

İran'a resmi ziyarette bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmede, haziranda yapılan son cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, İran ile işbirliğini arttırmak için uluslararası arenada yeni bir atmosfer oluştuğunu söyledi.

Cenevre'de sağlanan ilk anlaşmanın ardından birçok Avrupa ülkesi ile ekonomik ilişkilerinin yeniden başladığını belirten Ruhani, "Son birkaç haftada 100'den fazla Avrupalı şirket Tahran'a geldi ve işbirliğinde bulunmak için görüşmeler gerçekleştirdi. Aynı şekilde İsveç ile de ekonomik alanda ilişkilerimiz gelişebilir, iki ülke özel sektörleri daha fazla işbirliğinde bulunabilir" dedi.

İran'ın nükleer faaliyetlerinin başından beri NPT anlaşması çerçevesinde ve barışçıl olduğunu yineleyen Ruhani, "Nihai bir nükleer anlaşma için hazırız. Karşı tarafın ciddi ve dürüst olması durumunda kısa bir sürede nihai anlaşma sağlanabilir" diye konuştu.

Yaklaşık 12 yıl aradan sonra İsveç'ten İran'a gelen ilk Dışişleri Bakanı olan Bildt, Ruhani'nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yeni bir atmosfer oluştuğunu ve Tahran'a gelmekte olan Avrupalı heyetlerin bunun en açık göstergesi olduğunu belirtti. Bildt, "İran ile İsveç'in bu yeni süreçte ekonomik ilişkilerini geliştirmesini" umduğunu ifade etti.

"Bugün yıkıcı yaptırımların değil yapıcı diplomasinin zamanı" olduğunu kaydeden Bildt, her iki tarafın iyi niyetiyle İran ile batı arasındaki güvensizlik uçurumunu ortadan kaldırabileceğini söyledi.

Bildt, Ruhani'nin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından İran'a resmi ziyarette bulunan ikinci Avrupalı Dışişleri Bakanı. Daha önce de İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino Tahran'a resmi ziyarette bulunmuş ve İran makamlarıyla görüşmüştü. - İran

Kaynak: AA / Güncel

Carl Bildt İsveç İran Politika Güncel Haberler

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Bakmadan Geçme

AREFE GÜNÜ KARGOLAR AÇIK MI? Kurban Bayramı Arefe günü kargolar, PTT çalışacak mı? Hamster Combat ne zaman listelenecek? Kurban bayramının arefesinde oruç tutulur mu 2024? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlar, nasıl yapılır 2024? Kurban kestikten sonra kılınan namaz nedir, var mıdır 2024? Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır 2024? 15-16 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 15-16 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi!
Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title