Haberler

İşleri sıkıntıya giren pide ustası tarlasına 10 bin adet fide dikerek lavanta işine girdi

Abone Ol

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde pide ustalığı yapan Hasan Fehmi Aydın, işleri Korona virüs (Covid-19) salgını dolayı sıkıntıya girmesinden dolayı alternatif arayışlar içine girerek arazisinde tıp ve kozmetik sanayinde önemli bir yer tutan 10 bin adet lavanta fidesini toprakla buluşturdu.

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde pide ustalığı yapan Hasan Fehmi Aydın, işleri Korona virüs (Covid-19) salgını dolayı sıkıntıya girmesinden dolayı alternatif arayışlar içine girerek arazisinde tıp ve kozmetik sanayinde önemli bir yer tutan 10 bin adet lavanta fidesini toprakla buluşturdu.

Pide ustası Aydın, tarımda ürün çeşitliliğini artırarak ülke ekonomisine girdi sağlanması için Hisarcık Köyü'nde bulunan 4 dönümlük alana deneme amaçlı 10 bin adet lavanta fidesi ekti. İstanbul'da bir firmada yönetici olarak çalışan amcasının oğlu Hasan Çağrı Aydın ile kolları sıvayan Fehmi Aydın, köyün Söğütlü Dere mevkiinde bulunan 50 dönümlük arazilerinin 4 dönümlük bölümüne deneme ekibi yaptı.. İşlerinin salgından dolayı sıkıntıya girmesi üzerine alternatif arayışlar içine girdiklerini anlatan pide ustası Hasan Fehmi Aydın, "Son bir yıldır Korona virüs (Covid-19) salgını dolaysıyla esnaf ve çiftçilerimiz zor bir yıl geçirdi. Bizim de işlerimizin salgından dolayı sıkıntıya girince alternatif arayışlar içine girdik. Alternatif tarıma ülkemizin ihtiyacı var. Topraklarımızın daha verimsiz olması, yağmurlarımızın daha az yağması çiftlilerimiz alternatif tarıma yönlendiriyor. Biz de bu kapsamda hem çiftçilerimize örnek olalım dedik ve amcaoğluyla beraber karar verdik köyde 50 dönüm arazimiz boş duruyordu ve bir bölümüne lavanta ekmeye karar verdik. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra maliyetleri yüksek olduğu için kendi imkanlarımız ile 10 bin lavantanın fidesini alarak bölgemizde ilk defa lavanta ekimi yaptık. Araştırmalarımız neticesinde üç yıl sonra verim alabileceğimizi öğrendik. İşçiliği az, maliyeti ve kar marjı yüksek olan lavantayı bölgemizde başka vatandaşlarımızın da ekmesine sebep olur, hem de çiftçilerimizi teşvik edip onlara danışmanlık ve fide hizmeti vererek ekim sahasını genişletmeyi düşünüyoruz. Eğer devlet büyüklerimizden gerekli destekleri alabilirsek Aynı zamanda tesis kurmayı, lavanta ürünlerinin çeşitlerini yapmayı düşünüyoruz" dedi.

"Böyle gençlerimizin alternatif tarıma yönelmeleri bizleri sevindiriyor"

Osmaneli Ziraat Odası Başkanı Orhan Uğur ise, "İlçemizde köyümüzde böyle gençlerimizin alternatif tarıma yönelmeleri bizleri sevindiriyor. İnşallah bu kardeşlerimiz başka çiftçilerimize de örnek olur. Lavanta ekimi artar biz Ziraat Odası olarak kardeşlerimizin ve tüm çiftçilerimizin her zaman yanındayız elimizden gelen desteği vermeye her zaman hazırız" dedi - BİLECİK

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Koronavirüs Hasan Fehmi Lavanta Aydın Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 7-8 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 7-8 Aralık İzmir su kesintisi listesi! TikTok Türkiye Sözcüsü Emir Gelen kimdir? Tiktok kapatılacak mı? Tiktok ne zaman kapatılacak? Tiktok yasaklandı mı? 7 Aralık Cuma Hutbesi yayınlandı! 7 Aralık Cuma Hutbesi tam metni! Diyanet 7 Aralık Cuma Hutbesi! Masterchef eleme adayları kimler? Haftanın 3. eleme adayları kimdir? 7 Aralık 2023 Masterchef haftanın eleme potasındaki isimleri kimler oldu? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 7-8 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! 7 Aralık Masterchef dokunulmazlığı hangi takım kazandı? Masterchef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Masterchef bugün kazananı kim? Hangi Yunan adalarına vizeler kaldırıldı? Vizesiz gidilebilen Yunan adaları hangileri? Yunan adalarına vize var mı, vizeler kaktı mı? Yunanistan ile vize anlaşması detayları! Hudutsuz Sevda CANLI izle! Hudutsuz Sevda 11. Bölüm FOX TV CANLI izle! Gazze'de kaç kişi öldü? İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de kaç kişi hayatını kaybetti? Beşiktaş'ta sakat futbolcular! Hangi futbolcular Fenerbahçe maçında oynayamayacak? Kendi Düşen Ağlamaz 23.bölüm CANLI İZLE! 7 Aralık Kendi Düşen Ağlamaz canlı yayın! Kendi Düşen Ağlamaz yeni bölüm izle! Omar Colley Fenerbahçe maçında oynayacak mı, sakatlığı geçti mi? Omar Colley'in sakatlık durumu!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title