Haberler

Hakimin duruşmaya 3 saat ara vermesinin ardından İmamoğlu'ndan milyonlarca İstanbulluya çağrı

Güncelleme:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın duruşmasına saat 16.00'ya kadar ara verildi. Yaşanan gelişme sonrası sosyal medya hesabından çağrı yapan İmamoğlu, "16 milyon İstanbullunun evi Saraçhane'dir. İstanbul ve Türkiye, iradesine daha önce nasıl sahip çıktıysa bugün de çıkacaktır. Karar ne olursa olsun, kâh sevincimizi kâh irademizi göstermek adına herkesi saat 16.00'da Saraçhane'ye davet ediyorum" dedi.

31 Mart 2019 seçimlerinin iptal edilmesinden sonra YKS üyelerine hakaret suçlamasıyla yargılanan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun davasında savcı mütalaasını tekrarladı ve İmamoğlu hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası talep etti. İmamoğlu'nun avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için duruşmaya saat 16.00'a kadar ara verildi.

"HEPİNİZİ 16.00'DA SARAÇHANE'YE BEKLİYORUM"

Bu gelişmenin ardından İmamoğlu, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak herkesi Saraçhane'ye çağırdı. Paylaşımında İmamoğlu, "16 milyon İstanbullunun evi Saraçhane'dir. İstanbul ve Türkiye, iradesine daha önce nasıl sahip çıktıysa bugün de çıkacaktır. Karar ne olursa olsun, kâh sevincimizi kâh irademizi göstermek adına herkesi saat 16.00'da Saraçhane'ye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'ndan destekçilerine çağrı: Hepinizi Saraçhane'ye davet ediyorum

KARAR BUGÜN AÇIKLANACAK

İmamoğlu'nun yargılandığı dava bugün saat 11.30'da görülmeye başlandı. Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada kararın çıkması bekleniyor.

İmamoğlu'ndan destekçilerine çağrı: Hepinizi Saraçhane'ye davet ediyorum

İMAMOĞLU O ESNADA OKULDAYDI

İBB Başkanı İmamoğlu, karar duruşmasına katılmadı. Duruşma başladığı sıralarda Davutpaşa Anadolu Lisesi'ne giden İmamoğlu, öğrencilerin alkış ve sloganlarıyla karşılandı.

İmamoğlu'ndan destekçilerine çağrı: Hepinizi Saraçhane'ye davet ediyorum

DURUŞMA OLAYLI BAŞLADI

Öte yandan Ekrem İmamoğlu'nun katılmadığı duruşma bir hayli gergin başladı. Duruşma salonuna girişte kaos yaşandı. Çevik Kuvvet ekipleri önlem aldı. Duruşmada tanık olarak dinlenecek olan Murat Ongun bile içeri girmekte zorluk yaşadı.

İmamoğlu'ndan destekçilerine çağrı: Hepinizi Saraçhane'ye davet ediyorum

REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ

İmamoğlu'nun avukatları duruşmanın başlangıcında reddi hakim talebinde bulundu ancak bu talep reddedildi. Davada avukatlar, Prof. Adem Sözüer, Prof. İzzet Özgenç ve Prof. Ahmet Gökçen tarafından hazırlanan mütalaayı mahkemeye sundu.

ARAÇLA GİRİŞLER YASAKLANDI

Önceki duruşmalarda olduğu gibi bu duruşma öncesi de polis önlem aldı. Araçla girişler yasaklandı. Davası olanlar belge gösterip adliyeye girebildi.

İmamoğlu'ndan destekçilerine çağrı: Hepinizi Saraçhane'ye davet ediyorum

DAVA NEDEN VE NASIL AÇILDI?

İmamoğlu, 30 Ekim 2019'da Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde bir konuşma yaptı. İBB Başkanı konuşmasında ' seçim döneminde kamu kaynaklarının iktidar lehine sınırsız şekilde kullanıldığını, kampanya süresince toplumu bölen ve kutuplaştıran bir dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin seçim yasaklarını dikkate almayan eylem ve uygulamalarda bulunduklarını' söyledi. İmamoğlu, 'iktidarın İstanbul'da seçimi, YSK kararı ile iptal ettirerek kazanmak istediğini' savundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 4 Kasım 2019'da İmamoğlu'nu kastederek "Avrupa Parlamentosu'na gidip, Türkiye'yi şikayet eden ahmağa söylüyorum. Bunun bedelini bu millet sana ödetecek. Bu iş bu kadar bedava değil" açıklamasını yaptı. İmamoğlu aynı gün İstanbul'da gazetecilere yaptığı açıklama sırasında Soylu'nun bu sözlerinin hatırlatılması üzerine, "31 Mart'ta seçimi iptal edenler, ve dünyada, Avrupa'da onların gözünde nereye düştüğümüz noktasında, o olan biten şeylere baktığımızda, tam da 31 Mart'ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın" ifadelerini kullandı. Bu açıklamayla ilgili olarak, YSK'nın yazılı suç duyurusunda bulunması ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Savcılığın hazırladığı iddianame, 28 Mayıs 2021'de Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesin tarafından kabul edildi ve İmamoğlu için hapis cezası talep edilen dava süreci başladı.

İDDİANAMEDE NELER VAR?

İddianamede, İmamoğlu'nun 4 Kasım 2019'da gazetecilere yaptığı açıklamada, YSK üyelerine hakaret içeren ifadeler kullandığı öne sürülüyor. İmamoğlu'nun, "açıklama sırasında kullandığı söylemle YSK üyelerine alenen hakaret ettiğinin anlaşıldığı" belirtilen iddianamede, "bu sözün, kurul üyelerinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek nitelikte olduğu" ifade edildi. "İBB Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019'da YSK tarafından iptal edildiği nazara alındığında, söylemin kamu görevlisi olan ve kurul halinde çalışan mağdurlara yönelik olduğu hususunda tereddüt bulunmadığı" belirtildi. İddianamede yer alan yazılı savunmasında İmamoğlu ise söz konusu açıklamasında YSK üyelerine yönelik bir ifadesi olmadığını, bu söylemin kimse tarafından da Kurul üyelerine yönelik algılanmadığını ifade etti. İmamoğlu'nun o dönem YSK Başkanı olan Sadi Güven ile 10 YSK üyesine yönelik, "zincirleme şekilde kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen hakaret" suçunu işlediği belirtilerek, 1 yıl 3 ay 15 günden dört yıl bir aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Haberler.com / Emre İliksiz - Güncel

Ekrem İmamoğlu Haberler

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Devlet Bahçeli: Asgari ücretin artırılmasına yönelik teklif gelirse gerekli katkıları sağlarız

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Bakmadan Geçme

Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi? Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi?
BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

500

Yorumlar (46)

Mehmet Mehmet:

ADAMIN AYAĞINI KAYDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR AMA TERS TEPECEK.İMAMOĞLU DAHADA POPULER OLACAK.

257
311
yanıtYanıtla
Ercan Ercan:

Bırakın bu işleri, Dursun Bakır yemezler

yanıt49
yanıt39
ismail bey :

Dahada popüler derken. Şaban kadar ünlü zaten...

yanıt6
yanıt6
Barış Bakioğlu:

Sen önce iatanbulluya hizmet et suya metreküp bazında ödediğimiz para rusyadan gelen gazdan çok daha pahalı gaz, 6,50 TL iskinin barajdan gönderdiği su 12 TL, senin hakaret etmeni biz savunacak değiliz adalete güven böyle bir çağrı isyan a teşvikdir

322
235
yanıtYanıtla
GERÇEKÇİ...!!!!!:

Hadi sen ŞOV yapacaksın, bu soğukta senin ayağına çağırdığın soğukta bekleyenlerin çıkarı ne olacak bu işten, ŞOV yapmaya malzeme olarak görüyorsunuz HALKI siz siyasetçiler olarak HALK sizin ayağınıza değil siz halkın ayağına gitmek zorundasınız...

240
150
yanıtYanıtla
Leda Gözübüyükoğlu:

GERÇEKÇİ: Acaba İmamoğlu yerinde Recep Tayyip Erdoğan olsaydı aynı yorumu yapar mıydınız??

yanıt112
yanıt104
Ütopik Yorumcu:

Şu adamın yorumu gayet normal nasıl 30 dislike alıyor ya birde bunun ayağına gidip destek mi verecem ne yapmışlar bu zihniyet bu ülkeye ne faydaları olmuş yazık beter olsun vatanını satan zihniyete

yanıt140
yanıt65
İsa Hizarcı:

Provokasyon devam halkı kin ve düşmanlığa davet ediyor hep aynı senaryo ibb boş bakanı

209
169
yanıtYanıtla
KL Y:

İstanbullunun evi saraçhane doğrdu diyorsun ama o evin sahibi kimseyi mağdur etmez işçi çıkartmaz sıkışınca halka saraçhane evidir demez balıkçıda yemek yerken tatildeyken kayaktayken istanbullu zorluk çekerken söylediklerinide bu istanbullu UNUTMAZ

220
137
yanıtYanıtla
Ophy:

Adamın yediği bir balık aylardır dilinize pelesenk oldu ama bazılarının sarayları, yatları, altın kaplama kaloriferleri batmıyor di mi? Komiksiniz.

yanıt17
yanıt9
Tüm 46 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title