Haberler

İHH'nın Filistin'e Destek Oturma Eylemi Devam Ediyor

Güncelleme:

İHH İnsani Yardım Vakfı, İsrail'in saldırıları altındaki Filistin'e destek amacıyla Sultanahmet Meydanı'nda başlattığı oturma eylemi 5. gününde devam ediyor. Eyleme yerli ve yabancı turistler de destek veriyor.

İnsan Hak ve Hürriyetleri ( İhh ) İnsani Yardım Vakfının, Sultanahmet Meydanı'nda İsrail'in saldırıları altındaki Filistin'e destek amacıyla başlattığı oturma eylemi 5'inci gününde devam ediyor.

Alman Çeşmesi yakınında kurulan çadırda bir araya gelen İHH üyeleri, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını protesto ediyor. Yağmurlu ve soğuk havadaki eyleme, yerli ve bazı yabancı turistler de destek veriyor.

Eyleme katılan Abdullah Özyazıcı, AA muhabirine, birçok yerde İsrail'in zulmüne karşı tepki gösterdikleri eylemler yaptıklarını söyledi.

Hava koşullarına rağmen bu eylemleri bırakmadıklarını söyleyen Özyazıcı, "Hamdolsun, insanlar nezdinde buradaki nöbet ses getiriyor. Maksadımız, gündem oluşturabilmek, İsrail'in yapmış olduğu zulmü dünyaya tekrardan duyurabilmek ve halkları harekete geçirebilmekti." dedi.

İstanbul'un turizm merkezlerinden Sultanahmet Meydanı'ndaki oturma eyleminin, zaman zaman yabancı turistlerin de dikkatini çektiğini belirten Özyazıcı, "İsrail'e karşı halkların ayaklanması söz konusu. Bu eylemi bu anlamda önemsiyoruz ve bırakmıyoruz. Yağmura rağmen ablalarımız, abilerimiz, gençlerimiz, çocuklarımız burada eyleme destek veriyorlar. Yavaş yavaş da katılım artıyor. Her gün 15.00-22.00 arası buradayız. Katılım yüksek, daha da artacak. Her gün bu oturma eylemimiz devam edecek." diye konuştu.

Bu sayede Filistin mücadelesinin ne olduğunun, dünya kamuoyunda anlaşıldığını vurgulayan Özyazıcı, birçok yabancı turistin kendilerine destek verdiğini, eylem noktasında çektikleri görüntüleri de sosyal medyada paylaştıklarını anlattı.

Eylemlerinin ilk günü bir yabancının Müslüman olduğunu aktaran Özyazıcı, bu zulümden dolayı İslamiyet'i araştıran yabancılar da olduğunun altını çizdi.

"İnsanların büyük desteği var"

Öğrenci Muhammed Yusuf Karakaş da İsrail'in Filistin halkına uyguladığı soykırımı protesto etmek amacıyla başlattıkları oturma eylemine yoğun katılım olduğunu söyledi.

Eylemleri sırasında Müslüman olan yabancılar olduğunu dile getiren Karakaş, "Birçok kişinin görüşünün değiştiğine şahit olduk. 'Ne gerek var' diye gelen kişilerin burada Filistin'in özgürlüğünü desteklediğini gördük. Bu açıdan burası çok güzel bir atmosfere sahip." şeklinde konuştu.

Uluslararası aktivistlerin de oturma eylemlerine destek verdiklerine dikkati çeken Karakaş, "İnsanların büyük bir desteği var. Ben de İstanbul Üniversitesi öğrencisi olarak burada yerimi almak istiyorum. Bu güzel toplulukta bulunmaktan çok memnunuz." ifadelerini kullandı.

Gülsen Kaya ise Filistinli kardeşlerinin yanında olmak istediklerini belirterek, "Bu soğuk havaya rağmen onun için geldik. Biz de elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Sultanahmet Filistin İsrail İHH İnsan Hakları Dış Politika Politika Güncel Haberler

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme! 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırılarından biri gerçekleşti

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme! 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırılarından biri gerçekleşti

Özel, Erdoğan'dan asgari ücrete ara zam yapılmasını istedi! Masada üzerine konuşulan bir rakam bile varmış

Özel, Erdoğan'dan asgari ücrete ara zam yapılmasını istedi! Masada üzerine konuşulan bir rakam bile varmış

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Bakmadan Geçme

BAYRAMDA HAVA NASIL? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı'nda hava nasıl olacak? 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz okullar, iş yerleri, bankalar tatil oluyor mu, yarım gün mü, tam gün mü çalışıyor? ASGARİ ÜCRETE ZAM GELİYOR MU? Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a rakam verdi: Asgari ücret ne kadar olur? Kurban Bayramın hangi günlere denk geliyor? Kurban Bayramının 1,2,3 günü ne zaman, hangi gün? AÖF YAZ OKULU KAYIT TARİHİ NE ZAMAN? #9997 Anadolu Üniversitesi yaz okulu kayıt ücreti ne kadar, ne zaman? Kredi kartıyla kurbanlık alınır mı, kesilir mi? Kredi kartına taksitle kurban kesilir mi? TYT'de hangi dersler var? TYT hangi dersleri içeriyor? TYT'de Matematik, Türkçe, Biyoloji, Fizik, Coğrafya var mı? GUSÜL ABDESTİ (boy abdesti) NASIL ALINIR? Gusül abdesti adımları neler? TV YAYIN AKIŞI 12 MAYIS: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Kurban kesmek yerine sadaka verilir mi? Kurban kesmek yerine bağış yapmak kabul olur mu? SİCCİN 7 FRAGMAN İZLE (2024)! #127916 SİCCİN 7 filmi ne zaman vizyona giriyor? FULL FRAGMAN İZLE! IOS 18 hangi telefonlara gelecek? IOS 18 hangi modellerde, telefonlarda kullanılabilecek? MOLDOVA UKRAYNA MAÇI NE ZAMAN? Moldova - Ukrayna maçı hangi kanalda, saat kaçta? #9917 Maaşlar erken ödenecek mi 2024? SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı memur ve emekli maaşları bayramdan önce yatar mı? 12 Haziran hangi burç? 12 Haziran'da doğanlar hangi burç oluyor? 12 Haziran tarihi hangi burç olur?
Bu gece yarısından itibaren motorine 1 lira 34 kuruş zam gelmesi bekleniyor

Bu gece yarısından itibaren motorine 1 lira 34 kuruş zam gelmesi bekleniyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title