Haberi Paylaş
Görme Engelliler Resim Sergisi Açıldı

Görme Engelliler Resim Sergisi Açıldı

Güncel Haberler

Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı ve 22. Dönem İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Yüreğir Belediyesi Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak Engelliler Koordinasyon Merkezi’nde açılan ’’Bardağın Dolu Tarafı’’ adlı görme engelli kursiyerlerin yaptığı resim sergisini Yüreğir Belediye...

Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı ve 22. Dönem İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Yüreğir Belediyesi Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak Engelliler Koordinasyon Merkezi'nde açılan "Bardağın Dolu Tarafı" adlı görme engelli kursiyerlerin yaptığı resim sergisini Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ile birlikte açtı.

Lokman Ayva'ya çalışmalar hakkında bilgiler veren Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "Adana ilk olarak "Engelliler Koordinasyon Merkezi"ni biz hizmete açtık. Özel tasarlanmış 2 aracımızla engelli vatandaşlarımız evlerinden alınarak bu merkezimize getiriyoruz. Burada çeşitli etkinliklere katılan vatandaşlarımız tekrar evlerine bırakılıyor. Burada görüldüğü üzere resim sanatına yeteneği olan vatandaşlarımız resim yapıyorlar. Burada en önemlisi ise görme engelli vatandaşlarımız resim yapıyor. Yaptıkları her şey ortada. Fırsat verildiği zaman neleri başarabildiklerini hep beraber görüyoruz" dedi.

Çelikcan, el işlerine yeteneği olan vatandaşların seramik kurslarına katılarak ortaya çok güzel eserler çıkarttıklarını belirterek, "Bu sayede evden dışarı çıkarak birbirleriyle kaynaşıyorlar, bir şeyler ortaya çıkarmanın mutluluğunu hazzını yaşıyorlar. Onların mutlu olması bizleri de mutlu ediyor. Eğer biz bu hizmeti vermemiş olsaydık, evlerinde kalacaklardı. Kendileri de verdiğimiz bu hizmetten çok mutlular. Gelişmiş toplumlara baktığımızda engelli vatandaşlarına önem vermektedirler. Burada kursa katılan vatandaşlarımızdan bazıları Avrupa'nın çeşitli ülkelerine göndererek oradaki rehabilitasyon merkezlerini gezdiler. Bunların hepsini hükümetimizin çıkardığı yasalar sayesinde gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

Yüreğir Belediyesi Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak Engelliler Koordinasyon Merkezini çok beğendiğini belirten Lokman Ayva, "Bir insana eğitim imkanı vermezseniz sokağa çıkmasına yardımcı olamazsanız, ister engelli olsun, ister engelsiz olsun kendini kötü hisseder. 2005 yılından önce evde bakım hizmetleri parası alamıyorlardı. Cumhurbaşkanımızın hükümetleri döneminde bunların hepsine bu haklar verildi. Eskiden 5 bin engelli memura istihdam sağlanırken bu sayı bizim hükümetimiz döneminde 60 bin oldu. Burada yapılan uygulamayı ve ortaya çıkan eserleri çok beğendim. Bu yönüyle Yüreğir Belediye Başkanını kutluyorum, tebrik ediyorum. Buraya gelen engelli vatandaşlarımıza çok güzel bir ortam oluşturulmuş. Beyinlerdeki engelleri kaldırırsak birçok engeli de ortadan kaldırmış oluruz" dedi.

Yüreğir Belediyesi Şehit Kara Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak Engelliler Koordinasyon Merkezine gelen görme engelli kursiyerler Türkiye Beyaz Ay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva'ya özel teknikle yapılan portre resmini hediye ettiler.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'a teşekkür eden kursiyerler, "Bir şeyler yapabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dışarı çıkarak nefes alıyoruz, burada etkinliklere katılıyoruz. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan'ın yaptığı iş çok önemli" diyerek teşekkürlerini sundular. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Beyaz Ay Derneği Lokman Ayva Türkiye Yüreğir Politika Güncel Haberler

title